www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

" Bibilire " Vst Tobe


Sodom
 Share

Recommended Posts

Salut ,

De ceva vreme ma chinui sa fac niste tobe pe pc si nu prea ma descurc cum sa iasa cum imi place ... as avea nevoie de cate un sfat daca se poate. Mi-am descarcat , ez drummer , superior drummer , session drummer 3 etc .

 

Programarea o fac midi in guitar pro 5 apoi bag ton din cubase . Cel ami mult mi-a placut superior drummer insa nu prea sunt multumit in primul rand de volume ... Se aud prea incet (iar daca dau mai tare se produc distorsionari , se distruge calitatea )si nu sunt deplin multumit de tom`uri( au " coada " mare ecou , tine sunetul prea mult ) , toba mare( suna prea infundata ) ,,, as vrea sa umblu separat la fiecare cu cate un compressor , equalizer ...

 

Cum as putea face asta ? sa dau export pe rand sa le setez cum vreau si apoi sa le pun una peste alta ? :)

 

Sunt curios si cum face omul asta http://www.youtube.com/watch?v=u9ZCXP8wlLA

Link to comment
Share on other sites

Superior Drummer are propriul mixer, cu tot ce-ti trebuie. Are si un volum master, pe care trebuie sa-l pui pe 0. Vine si cu un manual PDF! Contrar parerii generale, e mai usor sa citesti decit sa scrii :)

 

stiu asta asta draga , dar daca vreau sa bag un eq doar la toba mare si compressor doar la tom`uri ?

volume master la 0 il tin insa volumul este foarte slab ... , o fi vreo problema la cubase`ul meu ?folosesc versiunea 3 .

Link to comment
Share on other sites

stiu asta asta draga , dar daca vreau sa bag un eq doar la toba mare si compressor doar la tom`uri ?

volume master la 0 il tin insa volumul este foarte slab ... , o fi vreo problema la cubase`ul meu ?folosesc versiunea 3 .

 

 

 

cand le dai export in cubase si ti le pune pe toate in acelasi track, intra in piano roll gen si selecteaza de la stanga spre dreapta tinand apasat ctrl toate notele de pe acelasi canal gen toms snares etc separat. dupa care dai copy paste respectiv la fiecare in cate alt track. nujt cum e la cubase dar la fruity loops asa merge. si dupaia e usor sa bagi din mixer efectul dorit pe fiecare canal in parte

Link to comment
Share on other sites

cand le dai export in cubase si ti le pune pe toate in acelasi track, intra in piano roll gen si selecteaza de la stanga spre dreapta tinand apasat ctrl toate notele de pe acelasi canal gen toms snares etc separat. dupa care dai copy paste respectiv la fiecare in cate alt track. nujt cum e la cubase dar la fruity loops asa merge. si dupaia e usor sa bagi din mixer efectul dorit pe fiecare canal in parte

 

 

am gasit din mixerul superior drummer cum sa le mut pe track`uri diferite si sa le bag eq`s , compresie etc .. insa nu stiu dc sunt volumele asa incete ...

are cineva habar de la ce ar putea fi ??

placa de sunet poate influenta cu ceva ? am niste optiuni de la un amic sa imi dea doua placi un creative si inca una externa , ar merita incercat ?

 

ps. eu am un realtek integrat

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.