www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabinet 1x10"


Sarpe
 Share

Recommended Posts

Salut, tocmai ce mi-am construit un cabinet 1x10" dotat cu un difuzor Celestion G10E-30 8 ohmi. Se doreste a fi o copie dupa celebrul cabinet Mesa Boogie 1x10" Express, mai exact dupa dimensiunile respective si prin faptul ca utilizez un difuzor asemanator. Singura diferenta este ca eu am dorit sa il fac cu spatele inchis.

 

Acum sunt in stadiul in care trebuie sa umplu interiorul cu material "izolator". Intrebarea mea este cu ce material imi recomandati sa-l umplu? Adica cam ce densitate si grosime ar trebui sa aibe? Eu am cumparat niste mocheta groasa si mai am si niste burete cu care as vrea sa il izolez. Stiu ca se foloseste fibra de sticla de 1" grosime dar nu vreau sa fac asta. Astept alte propuneri.

 

Apropo, tot ce se vede in poze (mai putin difuzorul) m-au costat cam 100 lei.

 

Numai bine!

post-9489-1283843307_thumb.jpg

post-9489-1283843315_thumb.jpg

post-9489-1283843322_thumb.jpg

post-9489-1283843344_thumb.jpg

post-9489-1283843362_thumb.jpg

post-9489-1283843368_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut, tocmai ce mi-am construit un cabinet 1x10" dotat cu un difuzor Celestion G10E-30 8 ohmi. Se doreste a fi o copie dupa celebrul cabinet Mesa Boogie 1x10" Express, mai exact dupa dimensiunile respective si prin faptul ca utilizez un difuzor asemanator. Singura diferenta este ca eu am dorit sa il fac cu spatele inchis.

 

Acum sunt in stadiul in care trebuie sa umplu interiorul cu material "izolator". Intrebarea mea este cu ce material imi recomandati sa-l umplu? Adica cam ce densitate si grosime ar trebui sa aibe? Eu am cumparat niste mocheta groasa si mai am si niste burete cu care as vrea sa il izolez. Stiu ca se foloseste fibra de sticla de 1" grosime dar nu vreau sa fac asta. Astept alte propuneri.

 

Apropo, tot ce se vede in poze (mai putin difuzorul) m-au costat cam 100 lei.

 

Numai bine!

 

Daca nu ai bani de materiale "profesionale" dedicate poti folosi cu incredere .... geotextil. :) . Sunt o varietate de tipuri de astel de materiale ce se folosesc in constructii (lucrari de terasamente - exemplu la liniile de tramvai si/sau drumuri) care sunt fie din deseuri textile reciclate fie sintetice ( cele sintetice arata bine) si care au densitati apropiate de vata minerala (sau de sticla). Vata minerala (bazaltica) este cel mai indicat dupa parerea mea, este rigida, nu se desprind particule, are densitatea mare (si greutate in consecinta).

Link to comment
Share on other sites

Salut, tocmai ce mi-am construit un cabinet 1x10" dotat cu un difuzor Celestion G10E-30 8 ohmi. Se doreste a fi o copie dupa celebrul cabinet Mesa Boogie 1x10" Express, mai exact dupa dimensiunile respective si prin faptul ca utilizez un difuzor asemanator. Singura diferenta este ca eu am dorit sa il fac cu spatele inchis.

 

Acum sunt in stadiul in care trebuie sa umplu interiorul cu material "izolator". Intrebarea mea este cu ce material imi recomandati sa-l umplu? Adica cam ce densitate si grosime ar trebui sa aibe? Eu am cumparat niste mocheta groasa si mai am si niste burete cu care as vrea sa il izolez. Stiu ca se foloseste fibra de sticla de 1" grosime dar nu vreau sa fac asta. Astept alte propuneri.

 

 

 

Apropo, tot ce se vede in poze (mai putin difuzorul) m-au costat cam 100 lei.

 

Numai bine!

material fonoabsorbant ( atenuator nu izolator)

 

Boxe ptr chitara NU se trateaza acustic !

 

Difurile de chitara functioneaza foarte nelinear in regimutri de soprasolicitare , boxele l sunt cat mai imperfecte.Combinatia si marimile fizice dau soundul specific fiecarui tip de boxa+dif ...si bineinteles adaptat la statia respectiva.

Link to comment
Share on other sites

OK, deci am terminat cabinetul. Fata de prima varianta i-am mai lipit muchiile cu aracet, l-am lacuit cu un lac incolor si mat si intr-un final l-am si mochetat inauntru (mai mult pentru design). Oricum se poate vedea in poze.

Am facut trei teste: fara nimic in spate, cu spatele jumatate acoperit si cu spatele acoperit total. In final cea mai buna varianta a fost spatele jumatate acoperit.

Numai bine!

post-9489-1284019626_thumb.jpg

post-9489-1284019709_thumb.jpg

post-9489-1284019717_thumb.jpg

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.