www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Voice Training


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Salutare, stiti programe de voice training?am auzit ca si vocea se poate dezvolta si imbunatati, si m-ar tenta sa incerc ceva programe de acest gen... ceva sugestii?

PS: e adevarat ca vocea se dezvolta sau e doar un mit?

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

am eu niste empetreie..cu voice training, vocalize& such.

daca te intereseaza, sau pe oricine, pm :)

 

 

(passing on preo's legacy, yes)

Edited by miriapod
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

cu placere :) si apropo, da, e adevarat ca vocea se dezvolta, daca are de unde that is.

mai poti incerca cu google, erau niste siteuri dragute cu vocalize and such, mi-am pierdut bookmarkurile la un moment dat si am pierdut si siteurile... cand am timp o sa le mai dezgrop si o sa postez aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest Al3x

cu placere :) si apropo, da, e adevarat ca vocea se dezvolta, daca are de unde that is.

mai poti incerca cu google, erau niste siteuri dragute cu vocalize and such, mi-am pierdut bookmarkurile la un moment dat si am pierdut si siteurile... cand am timp o sa le mai dezgrop si o sa postez aici.

 

Cum adica daca are de unde? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Adica daca are macar inclinatie catre cantatul cu vocea(sa nu zicem chiar talent).Stii, e o vorba - "nu scoti apa din piatra seaca". :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Manuel F.

Fa niste lectii de canto.Acolo iti arata cum sa iti imbunatatesti vocea.Cel putin asa stiu.

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

da, cearny zice bine :) daca nu intonezi notele corect, asta trebuie sa faci, sa-ti lucrezi urechea.. si te preocupi mai tarziu de tehnica si altele, cand o sa reusesti asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Magnitude

Eu de asa ceva nam auzit , daca te nasti cantaret bucurate , dar daca canti fals sa nu te astepti ca vei fi pavarotti , tot asa ramai.

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

pavarotti cu siguranta n-o sa ajungi, dar poti imbunatati. poti s-ajungi sa iei corect notele, daca ai macar ureche muzicala

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Razvain

Iti sugerez sa vizitezi site-ul www.vocalcoach.com.

Eu am 4 sau 5 din cd-urile lor, iar daca vrei iti pot trimite prin posta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Si cum iti dai seama daca "you have it" sau "you don't" :) ?

 

OFFTOPIC: Irina, am fost la un concert de-al vostru. :)

Mi-a placut "Jolene", in rest.. a trecut ceva vreme.. am uitat..

Edited by shin
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

presupun ca intreband pe cineva care are experienta. somebody who has it :)

offtopic: thanks, si mie imi place jolene :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest LETHAL X

Vocea se antreneaza cantand "cinstit" / pe nota! De falsat se falseaza si daca esti bun, tot esti pasibil de vreo zbarca. Ideea este sa te antrenezi sa fi tot timpul "acolo" pe nota (sau de ce nu pe timp) nu pe langa iar cel mai important lucru este sa iti dai seama singur(a) cand o iei pe aratura chiar daca ptr. o secunda, chiar daca nimeni nu s-a "prins" , trebuie sa stii tu / sa stii ca acolo trebuie sa punctezi mai mult. Fara sa-ti dai seama de asta consider ca este deosebit de dificil sa razbati. Inregistrezi, asculti, analizezi si o iei de la capat cu inregistratul. Nu am incredere in asa cei ce se intituleaza evaluatori. Trebuie sa stii sa te evaluezi singur(a) si nu din punctul de vedere al nu stiu carui mare profesor de muzica ci din punctul de vedere al marelui consumator de muzica care esti (daca nu esti e bine sa te lasi de chestii care au legatura cu arta muzicala) Poti sa ai talent cu carul, sa ai o voce superba si lucrata - risti sa ramai in mediocritate daca nu ai creativitate, daca nu inovezi si nu iti pui amprenta personala pe ceea ce faci - iar asta vine dupa ce ai ascultat indeajuns de mult ptr. a-ti dezvolta propria maniera de interpretare. Personal cred cu convingere ca muzica nu are sabloane sau reguli atat de multe pe cat spun unii maestrii. Regula unu a muzicii este a fi creativ si a reusi sa privesti peste sabloane. Intreba cineva pe-aici, cine ne spune daca avem sanse, daca avem sau nu voce...raspunsul meu este: noi insine cu conditia sa fi ascultat destula muzica la viata noastra si sa fim cinstiti cu noi, pare un raspuns cu mult prea simplu uitam insa ca simplitatea e cateodata greu de atins. Am intalnit de nenumarate ori oameni de muzica care nu au facut altceva decat sa taie aripile altor oameni care dealtfel talentati fiind au avut nevoie de o parere "avizata" . Am vazut ca de multe ori daca nu ai suficienti bani, parerile "avizate" sunt voit rautacioase si invers.

In concluzie inainte de voice training ai nevoie de self trust training de mii de ore de auditie apoi de lucru individual cu vocea si un instrument, ar fi bun si un metronom iar apoi de sinceritate in autoevaluare. Dupa evaluare reiei ceea ce consideri ca "scartaie" cu calm, cu convingerea ca vei reusi.

Cam asta este parerea mea in legatura cu voice training cu scuzele de rigoare daca pe alocuri am mai evadat putin din subiect, sabloanele astea ale dracu'...nu ma-mpac deloc cu ele.... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.