www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson RX 10 D


Guest Sonar
 Share

Recommended Posts

Pai am 2 esp ltd-uri. Unul e M-252 si a venit cu un Floyd Licensed prost ( s-a crapat o presa din nut si am avut probleme cu un saddle din care scapa coarda, ca sa nu mai zic ca e practic useless pt whammy-ing ). Si mai am un M-1000 care e dotat din fabrica cu un Floyd Rose Original care e absolut excelent.

 

Si cam atat... daca vrei deschidem alt topic sau vorbim pe pm ca suntem off-topic rau.

Link to comment
Share on other sites

caracatita iti doresc sa ajungi la momentul la care sa realizezi ca nu conteaza asa mult daca ai floyd rose original atat timp cat tu tragi degeaba de el si ca degeaba ai doze de "firma" daca le treci printr-un amp prost. Realitatea sta altfel... eu n-ash putea niciodata sa cant pe un Gibson semnatura nu stiu cui pentru ca mana mea nu are nici forma si nici abilitatile acelei persoane. E bine sa tinzi spre o chitara care sa te avantajeze in ceea ce canti si nu sa fie "Mercedes". Cum am mai spus pe forum, am cantat multa vreme pe chitari proaste si acest lucru nu m-a oprit sa progresez si sa ajung la un sunet care sa ma multumeasca. Nici acum nu am cine stie ce scule insa ma mandresc cu ele pentru ca le-am cumparat nu pentru ca sunt semnatura unuia ci pentru ca am avut nevoie de ele la timpul respectiv. Prefer sa visez ca intr-o buna zi, macar la Epiphone se va face un Les Paul felix signature decat sa visez ca intr-o buna zi voi canta pe un LEs PAul Jimmy Page signature :)

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

scuze asta -i ultimu off :)

 

la banii aia imi dau seama ca e original ! dar cum s a crapat pe cealalta floydu ai scapat-o pe jos? chitara unde e facuta ? eventual floydu respectiv?

Link to comment
Share on other sites

Chitara e facuta in Korea, dar si aia mai scumpa e facuta tot acolo si diferenta de calitate intre ele e foarte mare. Floydu e licenta facuta de ESP, tot in Korea cred. Am incercat un Jackson din seria X si Floyd-ul de pe ea era considerabil mai solid, dar de asemenea parca mai prost finisat decat licenta mea. Reglajele se miscau ceva mai greu la ala dar nu se facea bucati si era folosibil.

 

Am reusit sa crap acea presa strangand putin mai tare surubul care o tine. Totusi cea mai mare problema este ca whammy bar-ul nu sta bine in punte si are un joc (maricel) foarte enervant care il face greu de utilizat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sonar
Sonar nu ma convingi... un meseriash canta pe orice scule si suna bine din ce face pe chitara nu dn cauza dozelor sau a numelui chitarii.

 

Intr-adevar un meserias poate canta pe orice scule, cum si tu si eu putem bea apa din diferite pahare si sticle... DAR gandeste-te ca acel meserias e bazat pe un anume stil. Stilul respectiv e definit de niste setari si mixaje anume. Automat ca totul sa sune cat mai bine pt stilul respectiv, meseriash-ul respectiv alege un anume tip e chitara. Deci n-o alege doar pt. forma...(uneori conteaza si ea

:) ) ci o alege pt cum suna. Deci Malmsteen la cate solo-uri face el pe minut, nu poate canta pe o chitara care nu-i scoate in evidentza lucrul acesta, si invers referitor la alti muzicieni reprezentand alte stiluri si cand zic asta ma refer la instrumentisti sa zicem mai intunecati :) care genul cantat de ei nu ar suna sub nici o forma pe un Telecaster sa zicem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.