www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson RX 10 D


Guest Sonar
 Share

Recommended Posts

Guest Sonar

As vrea pe viitor sa-mi cumpar o chitara Jackson RX 10 D. Am vazut ca se poate lua si de la Muzica. Tipul de acolo mi-a spus ca modelul respectiv e produs in Japonia. As vrea sa stiu daca modelul respectiv e competent si daca se merita sa dau banii pe el. As mai vrea sa mai aflu pareri despre floyd rose-ul chitarii respective care e facut sub licentza.

Link to comment
Share on other sites

O alegere excelenta daca vrei sa canti metale :)

Parti rele : Dozele Duncan Designed ce nu sunt tocmai stralucite( vestea buna e ca ele se pot inlocui pe parcurs in functie de necesitatile tale)

Lipsa unui potentiometru de ton (unii nici nu il folosesc deci nu e mare pierdere)

Daca nu abuzezi de floydul ala totul ar trebui sa fie ok. Oricum nu te astepta sa fie la fel de fiabil ca un floyd original.

Cat costa ea la proguitar?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sonar

Pai pretul e in jur de 20 milioane. Am totusi dubii la productia japoneza.

Da, vreau sa cant metal extrem, eventual ceva trist..vad eu. :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt aici posesori de jackson care pot sa iti confirme ca Jackson made in japan sunt scule bune. Daca nu iti poti/vrei cumpara altceva din afara atunci la banii astia jacksonul ala e o alegere buna. Ai putea sa studiezi si piata de chitare la mana a 2a caci e posibil sa dai peste cateva lucrui frumoase.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sonar

Ideea e ca as vrea ceva nou. Nu vreau sa ma mai incurc sh. Varianta RX 10 D americana e imposibil de atins.... :) cred ca e peste o suta de bulioane...

Link to comment
Share on other sites

Nu-ti face griji pentru faptul ca e fabricat in japonia. Sunt sigur ca-si face banii, desi s-ar putea ca o parte din pret sa fie forma corpului. In orice caz, la 2000 de lei primesti un corp de arin care arata foarte bine, o punte care e printre lincentele bune de floyd rose, si niste doze onorabile. In plus e din seria X, deci calitatea constructiei este mult superioara unui JS. Important este cat de bine se canta la ea. Trebuie sa mergi s-o incerci sa vezi daca ti se potriveste gatul. Din cate stiu, la seria X gatul este destul de lat si subtire, cu freturi extra-jumbo. Pe unii ii deranjeaza forma aia de grif.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Eu am luat acum 2 luni de la proguitar un Jackson DK2 Dinky cu 18mil.Si sunt f multimit de ea.Grif foarte usor utilizabil floyd rose destul de teapan acordajul tine foarte bine si se aude super.Si bineinteles made in japan.Dar orice este made in usa la proguitar este in jur de 110mil so...Am doze duncan designed distribuite HSS...insa pe viitor intentionez sa le schimb cu niste saymour duncan veritabile.La fel si floyd rosu-ul.Eu zic ca e bine sa ti-o iei si eventual sa faci modificari dupa.Te scoate mult mai ieftin decat daca ai lua una noua originala.Si va suna 95% la fel ca una made in usa.Asta pt ca la banii astia materialul e bun.Eu am fost cu ea la rgc 2 daca te uiti in poze o sa o vezi.Baietilor le-a placut cum suna.

 

Bafta si eu zic ca merita.

Link to comment
Share on other sites

Guest yngwiejr

grija mare!! jackson face in state numai modelele de la usa select series, restu is facute in japonia. eu am warrior xt si iti zic ca dozele is bune. si duncan face doze bune in general. floydu' ar fi indicat sa nu exagerezi cu el.. ca no.. s-ar putea sa ai bridge fix..  daca dai 20 de milioane pe ea te-ai scos. dar firs incearca sa o gasesti mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

japonezii au mana de lucru foarte buna ! nu va plangeti...

ce ar pe ea H H sau H S S ??? la rx10 ma refer?

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

mi se pare foarte ciudat ca si eu am fost acum 2 sapt la muzica sa ma interesez de acea chitara care ... tipu zicea ca e RX10D dar nu are cum ca RX are 2 HB si aia care mi a aratat o e el identica cu cea a lu hetfildescu care are 2 single si 1 HB ! si costa si 18 mil... ?

 

... cred ca tipu de la stand nu era bine informat + ca lamele de pe griful lui RX10D sunt ca o piramida au baza la coarda mi subtire... iar la DK2 e invers , baza fiind la mi-u gros !

 

corect me if i'm wrong ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sonar

Eu deocamdata nu ma grabesc. De cumparat o cumpar. Mai sondez piatza. Oricum mai ieftin nu stiu daca o gasesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sonar

Depinde ce vrei sa canti... Cum ti s-ar parea ca trupele mari care canta metal extrem & stuff sa cante pe Fender Stratocaster Mexico.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sonar

Ce canta Malmsteen si Petrucci, nu e metal extrem.....asa din partea mea le dau voie sa cante si pe .......DOINA? Ibanez....interesant brand....dar mai bine nu.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca forma corpului contribuie si ea mult la determinarea pe care o arata Sonar. Si adevarul e ca daca vrei un V, mai ales un RR... e o alegere buna.

 

Mie imi pare buna chitara aia. Personal as prefera-o unui RG pt ca RG-urile au corp de tei, iar asta e din arin.

 

Sonar, parerea mea e ca daca-ti place mult forma si mai ales o incerci si simti ca griful este pe placul tau s-o achizitionezi pentru ca este si o chitara destul de upgradabila. Ar suna foarte bine in ea un SD Distortion de exemplu. Si nu i-ar strica un floyd original :)

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

haide ma ce aveti cu floydurile facute in japan ? eu zic ca -s rezonabile... sa fim seriosi cine are 100 mil sa -si ia un jackson usa .cu doze duncan si floyd original?

Link to comment
Share on other sites

N-am zis sa-si ia un Jackson USA... Floyd-ul de Jackson X e okay, dar sincer... acum ca am si Floyd Licensed si Floyd Original pot sa spun ca prefer oricand o chitara cu punte fixa fata de Floyd-ul Licensed, iar Floyd-ul original peste toate. Eu am avut si nenorcul sa am Floyd Licensed de la LTD care este probabil cea mai proasta licenta de Floyd.

 

Revenind, eu am zis ca asta e o chitara buna ce merita luata si ca, odata ce cresc necesitatile, poate fi upgradata foarte bine cu niste doze si o punte. Si asta pentru ca e facuta dintr-un lemn bun, spre deosebire de alte chitare din zona asta de pret ( nu toate, mai exista exceptii ).

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

pai tocmai floydurile japoneze sunt onorabile la banii aia ... foarte multi canta pe made in jap si am citit multe rvw si nimeni nu se plangea de floyd ca s ar fi rupt bara etc , ca nu e bun / ca l-am schimbat...

 

si faza cu list price.. cam la pretu ala ajunge pe la noi ca tre sa platesti o groaza si pana la urma iti ajunge pretu la 100% cu tot cu taxe .

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

ce proppt esti :)

 

pai tocmai si eu visez la un gibson angus signature !

 

nu va mai faceti vise ca "floyd original" ca e "fake" ca are duncan designed ca e made in japan , la capitolu asta nu cred ca suntem seriosi bagati in seama , s -o nu mai vizati la signature wylde si altele. poate copii nostri o sa pupe d-astea noi nush pe la 40-50 ...

 

adi ai floyd original? sau licens ? (pana la urma) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

pe esp ai copie?...

 

ala original a venit odata cu chitara sau l ai cumparat tu separat si montat?(d unde)?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.