www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Nevoie De O Parere...


Guest Radu22
 Share

Recommended Posts

Guest Radu22

Salut!Stiu ca am mai intrebat despre mai multe chitari daca sunt bune sau nu,dar atunci am intrebat ca sa dau niste sfaturi la prieteni care vroiau sa-si cumpere si ei o chitara.

 

De data asta vreau eu personal sa-mi iau o chitara acustica sau electro-acustica si nu stiu ce sa aleg.Bugetul a fi cam 600 RON.

 

1.Prima chitara la care mam gandit e un Fender CD-60.As vrea sa stiu daca e buna(adica daca se poate canta usor la ea,pt ca eu am acum o clasica hora cu corzi de acustica si e ingrozitor.....gat foarteee lat,corzile se apasa greu...).

 

Deci ce ziceti e bun un CD-60 sau exista ceva mai bun pe la 600-700 ron avand in vedere ca fenderul asta e 475 ron?

 

2.A doua optiune e Ibanez V72ECE......

 

 

 

 

Daca aveti vreo sugestie spuneti-mi!Eu as vrea o chitara pe care sa pot canta usor,sa pot sa fac si barre-uri,ca pe clasica nu pot....

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu22

Electrica o sa-mi iau la momentul potrivit(cand o sa am bani sa-mi iau una intradevar buna).Pana atunci vreau sa mai invat pe acustica.

 

P.S:Astept pareri in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Guest jacksoon

Sincer,fiecare are + si - sale.Eu as merge pe fender.Suna mai bine,plus ca am pus mana pe vre-o 6 ibanez-uri noi noute,si absolut toate aveau fretbuzz.si nu doar la corzile groase.Deci,dpdv,calitativ,as merge pe fender.

Un minus ar fi ca nu ai cutway-ul acela,dar nu o sa canti prea multe chestii dupa tasta 12.Deci, Fender all the way.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
Ibanez:D

 

Tu dai sfaturi?

 

Pentru cel care-a postat topicul, decizia se ia pe incercate.

Edited by Nihilistul
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

CD-60 este o alegere mai mult decât excelentã, Ibanez V72ECE fiind mult sub ea, începând cu sunetul și terminând cu finisajul.

Link to comment
Share on other sites

Mama ce idei.

 

Vad ca au dat aici sfaturi doar unii incepatori la alti incepatori.

 

Daca nu iesi bine urmand sfaturile celor de mai sus sa le ceri banii inapoi.

 

Multa bafta.

Asta e tot farmecul discutiilor pe rgc, cu o sa[ptamana in urma puneau intrebari cum se monteaza corzile pe chitara sau cum se poate acorda o chitara si in saptamana urmatoare ii gasesti in postura de sfatuitor la ce chitara sa-tzi iei, faza este ca uneori se pun sa dea sfaturi si la aia care freaca chitara de ceva vreme, e genial acest fenomen des intalnit aici :)

Link to comment
Share on other sites

Guest beasst

Eu am Fender CD 60 si sunt foarte multumit de ea :)

 

Salut!Stiu ca am mai intrebat despre mai multe chitari daca sunt bune sau nu,dar atunci am intrebat ca sa dau niste sfaturi la prieteni care vroiau sa-si cumpere si ei o chitara.

 

De data asta vreau eu personal sa-mi iau o chitara acustica sau electro-acustica si nu stiu ce sa aleg.Bugetul a fi cam 600 RON.

 

1.Prima chitara la care mam gandit e un Fender CD-60.As vrea sa stiu daca e buna(adica daca se poate canta usor la ea,pt ca eu am acum o clasica hora cu corzi de acustica si e ingrozitor.....gat foarteee lat,corzile se apasa greu...).

 

Deci ce ziceti e bun un CD-60 sau exista ceva mai bun pe la 600-700 ron avand in vedere ca fenderul asta e 475 ron?

 

2.A doua optiune e Ibanez V72ECE......

 

 

 

 

Daca aveti vreo sugestie spuneti-mi!Eu as vrea o chitara pe care sa pot canta usor,sa pot sa fac si barre-uri,ca pe clasica nu pot....

Link to comment
Share on other sites

Asta e tot farmecul discutiilor pe rgc, cu o sa[ptamana in urma puneau intrebari cum se monteaza corzile pe chitara sau cum se poate acorda o chitara si in saptamana urmatoare ii gasesti in postura de sfatuitor la ce chitara sa-tzi iei, faza este ca uneori se pun sa dea sfaturi si la aia care freaca chitara de ceva vreme, e genial acest fenomen des intalnit aici :)

 

 

te refereai cumva la mine? uite-te mai intai sa vezi daca am deschis un topic punand vreo intrebare si apoi da drumu la ciripeala . eu am zis doar ce as alege din cele doua chitar. bine ca esti tu mare expert pe forumul asta

Link to comment
Share on other sites

Mah, omul a cerut o parere. Unii dintre noi s-au oferit sa le-o ofere, indiferent cat de experimentati sau nu sunt. Eu unul am un Fender CD-60 si mi-am dat o parere din punctul de vedere al unui proprietar de Fender CD-60. Daca voi considerati ca numarul de posturi pe forum te face mai experimentat sau mai "neincepator" atunci sincer imi pare rau de voi.

 

Toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

Mah, omul a cerut o parere. Unii dintre noi s-au oferit sa le-o ofere, indiferent cat de experimentati sau nu sunt. Eu unul am un Fender CD-60 si mi-am dat o parere din punctul de vedere al unui proprietar de Fender CD-60. Daca voi considerati ca numarul de posturi pe forum te face mai experimentat sau mai "neincepator" atunci sincer imi pare rau de voi.

 

Toate cele bune

 

aici se pare ca "vechimea" pe forum si numarul de posturi te face avansat din punctul de vedere al lui Tintin, indiferent daca ti-ai facut cont pe rgc cu vreo 5 ani inainte sa stii ce e e aia chitara

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
aici se pare ca "vechimea" pe forum si numarul de posturi te face avansat din punctul de vedere al lui Tintin, indiferent daca ti-ai facut cont pe rgc cu vreo 5 ani inainte sa stii ce e e aia chitara

 

Sa fim seriosi, stim amandoi ca esti inca incepator. Nu este nimic rau in asta, nu inteleg de ce te simti neaparat cu musca pe caciula, nu am vazut nicaieri pomenit numele tau.

 

 

Tintin, dumneata esti bun numai sa constati relele? Nu spun ca nu ai dreptate, dar ce-ar fi sa participi la imbunatatirea situatiei?

Link to comment
Share on other sites

@ Bamwolle . da , sunt incepator, dar gandeste-te..cand a zis "unii incepatori dau sfaturi la alti incepatori" iar apoi Tintin a zis ce a zis.. fii sigur ca s-a referit la mine si la whitehorse.

 

@Tintin crezi ca numai cei peste 20 de ani care se cred "veterani" ca dumneata au voie sa-si dea cu parerea intr-o anumita tema?

Mai cerceteaza si tu cand zici ceva..nu "baga pe toti in aceeasi oala"

 

@Sfantu Jimmy eu cred ca si la mine s-a referit

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.