www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Mi Subtire


Mi3zu
 Share

Recommended Posts

De ceva timp se tot rupe Mi-ul subtire la 2-3 saptamani (in conditiile in care tin un set de corzi cam 2-3 luni de obicei)

 

Asta se intampla pe o chitara acustica folosind corzi Extra Light ( Mi de 0.10)

 

Si de fiecare data se rupe intre freturile 5-7 cand incerc sa fac cate un bend. M-am uitat pe acolo si cred ca sunt freturile putin tocite fiindca Mi-ul si Si-ul se fac negre in o saptamana dupa ce le pun fiindca transpir destul de mult si probabil zgarie freturile oricum e aproape insesizabila diferenta..

 

Sa fie din cauza asta sau din cauza faptului ca transpir mai mult si se innegresc. Faza e ca tot timpul se rupe Mi-ul si Si-ul deloc.

Link to comment
Share on other sites

Da dar daca se rupeau de la innegreala de ce Si-ul nu se rupe oricum trag de el

 

materialul , calitatea prelucrarii,poate sa aiba mici "sgarieyturi " coarda ce nici nu vezi sau sa nu fie cilindrica sarma de otzel din care este fabricata...etc ... , cine fabrica corzile etc ....si-ul este mai gros aprox la fel de gros ca si miezul coardei 6 !! "E" .

 

De obicei se rupe coarda Si dar si celelalte la calus de la transpiratie /actiune chimica. oboseste materielul etc etc ..

 

Vorzile trebuiesc strerse curatate bine deoarece acea oxidare +murdaria ce se prinde face suprafata corzilor sa nu mai fie netede ci abrazive , pe aceasta suprafata mai abraziva .In plus se lipeste foarte bine murdaria de aceasta coarda mai abraziva .mai ales pe partea dorsala .Stratul abraziv se va tocii cand vei canta iarasi si devine coarda lucioasa unde se freaca de taste dar pana atuncea slefuieste din taste si ca urmare se distrug tastele inainte de vreme!

 

Daddario adus din Germania sunt super pe chitara mea ...Daddario cumparate la noi acum cativa ani buni se rupea inelul de la capat de nu ajungem nici macar sa acordez odata! Si sa mai rupt si pe la mijlocul gatului dar mai rar .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Ionutpk

ma abat putin de la subiect si intreb daca exista ceva special pentru intretinerea corziilor si de unde pot face rost de acel ceva daca exista:|...sau ? te descuruci asa cum poti:)?

Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.de/de/dunlop_formula65.htm

 

foarte bun, si te tine si o vesnicie. dupa fiecare cantare stergi (doar corzile, eu personal evit sa dau si pe fretboard) si ai sa vezi cat de mult iti prelungeste viata corzilor, pe langa faptul ca le pastreaza sunetul "fresh" mai mult timp. merita investitia

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.