www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantece Usoare Pe Acorduri


Guest MrPas
 Share

Recommended Posts

Guest MrPas

Buna, sunt nou pe forum si as vrea sa-mi extind "repertoriul"

Am o chitara electrica S-S-S si m-am saturat de solouri, riffuri etc... De o vreme cant mult pe acorduri :| (don't laugh pls...)

Imi puteti da niste cantece usoare sa exersez pe chitara? Mai mult cu acorduriile astea de baza (C, G, Am, F)

 

Multam

Link to comment
Share on other sites

Buna, sunt nou pe forum si as vrea sa-mi extind "repertoriul"

Am o chitara electrica S-S-S si m-am saturat de solouri, riffuri etc... De o vreme cant mult pe acorduri :| (don't laugh pls...)

Imi puteti da niste cantece usoare sa exersez pe chitara? Mai mult cu acorduriile astea de baza (C, G, Am, F)

 

Multam

 

Poftim !

Carticica_de_cantece_pentru_chitara_12.pdf

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

C , G , Am si F - Audioslave - I am the Highway , Radiohead - Karma Police , Bob Dylan - Knocking on Heaven`s Door , doar astea imi vin in cap momentan.

 

Iti recoamand sa stai ceva ore bune si sa repeti doar tranzitile curate si lente intre acorduri.

Din C in Am si invers , din G in C si invers , din F in C si invers si din F in G si invers.Le-am pus in ordinea dificultatii (tranzitiile nu cantecele).

Tine minte ca nu le inveti doar pentru un cantec sau doua , astea raman cu tine toata viata :).

Si alta chestie interesanta , in cazul in care nu ti-ai format inca forta pentru acordurile barre (F de ex.) prinzi un astfel de acord si il ti un minut.

Si se repeta pana te preschimbi in zeitate.

 

Cheers.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrPas
C , G , Am si F - Audioslave - I am the Highway , Radiohead - Karma Police , Bob Dylan - Knocking on Heaven`s Door , doar astea imi vin in cap momentan.

 

Iti recoamand sa stai ceva ore bune si sa repeti doar tranzitile curate si lente intre acorduri.

Din C in Am si invers , din G in C si invers , din F in C si invers si din F in G si invers

 

F-> G, G->C le stiu... mai mari probleme am cu acordul D Adica "x"-> D

Mersi de sfat

Poftim !

 

Sa traiesti o-mie de ani :lol::lol:

 

Salut!

 

uite aici niste cantece usoare pe acordurile de baza http://www.youtube.com/user/lectiadechitara primele sunt mai usoare

 

mersi :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.