www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tab-uri Negura Bunget... In Lucru?


thedarkdream
 Share

Recommended Posts

Toti cei care au incercat sa asculte aceasta formatie stiu ca sunt foarte greu de transcris. Oricum orice varianta dupa ureche sigur este una aproximativa deoarece melodiile lor sunt foarte ciudate.

 

Am incercat pana acum sa transcriu melodia I de pe albumul 'N Crugu Bradului de la Negura Bunget. Merita sa continui? Am terminat primele trei minute... nu sunt chiar toate instrumentele facute.

 

Should I continue, should I give up?... corrections?... idei?...

negura_bunget___I.gp4

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

E marfa, dar ma enerveaza foarte tare taburile care folosesc toba mare 35 si nu 36. Cu 36 se aude mai tare.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

As mai fi lucrat dar acum am o pauza de la patria mama. Continui cand ma intorc pe taramurile mioritice... Oricum mai sunt multe modificari - am observat anumite greseli in tabulatura mea in toate instrumentele.

 

Am inceput sa fac o transcriere pentru wordless knowledge dar sunt unele parti chiar imposibil de inteles...

 

oops, si eu de obicei folosesc toba mare 36... nu stiu de ce am folosit 35, cred ca din greseala - las ca il rezolv... in vreo 2 saptamani.

Edited by thedarkdream
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Raul Gheba

In varianta foarte beta... anumite instrumente sunt transcrise doar pe anumite parti... dar na... am zis sa pun o varianta extrem de be(a)ta si de la asta... asa de impresie artistica.

 

 

fain

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Inca 3. Evident sunt doar inceputuri de melodii, Cel din urma vis e cam prost in ultima parte transcrisa (ritm tare ciudat, partea aia se poate ignora). Cunoasterea tacuta cred ca e binisor pana aici, si De Piatra e doar un inceput (aproximativ). Corectii, ceva...?

Negura_Bunget___cunoasterea_tacuta.gp5

negura_bunget___De_Piatra.gp5

negura_bunget___cel_din_urma_vis.gp5

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Inca 3. Evident sunt doar inceputuri de melodii, Cel din urma vis e cam prost in ultima parte transcrisa (ritm tare ciudat, partea aia se poate ignora). Cunoasterea tacuta cred ca e binisor pana aici, si De Piatra e doar un inceput (aproximativ). Corectii, ceva...?

 

man...ce tare ii cunoasterea tacuta...ti-o iesit bine...keep on going :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
man...ce tare ii cunoasterea tacuta...ti-o iesit bine...keep on going :)

De fapt, acel intro pt cunoasterea tacuta nu e corect. Dupa niste hint-uri de la o cunostinta + ca m-am uitat la niste live-uri de-ale lor, am observat niste mici diferente. Cand oi scoate un nou update... o sa le vezi. Patesc foarte des sa am chef de transcris melodii, si cand intru in guitar pro imi piere cheful :-s Stie cineva vreun remediu ? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu te baza pe live'uri de la negura ca sa faci o transcriere / modificare a tab'ului, variantele live ale pieselor lor difera destul de mult de ce este pe album ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Iaca, dupa vreo 2-3 ani, m-am intors si eu cu, in sfarsit, o melodie "completã", ?esarul de Lumini.

 

Tobele sunt aproximate in multe locuri, chitara e greu de auzit... eh, tipic. Clapele nu le-am încercat cã, sincer, mi-a fost lene. Oricum, cred cã a ie?it destul de bine.

p.s. despre toba amre 35 sau 36, depinde de soundfont si de placa de sunet. La mine suna mai bine cu 35, asa ca scuze :)

Negura_Bunget___Tesarul_De_Lumini__chr_.gp5

Edited by thedarkdream
Link to comment
Share on other sites

Foarte bine, bravo! Dar totusi iti dau o provocare: suier de solomonar, o accepti? :)

Iaca, dupa vreo 2-3 ani, m-am intors si eu cu, in sfarsit, o melodie "completã", ?esarul de Lumini.

 

Tobele sunt aproximate in multe locuri, chitara e greu de auzit... eh, tipic. Clapele nu le-am încercat cã, sincer, mi-a fost lene. Oricum, cred cã a ie?it destul de bine.

p.s. despre toba amre 35 sau 36, depinde de soundfont si de placa de sunet. La mine suna mai bine cu 35, asa ca scuze :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine, bravo! Dar totusi iti dau o provocare: suier de solomonar, o accepti? :)

Heh, m-am gandit la ea, dar am ajuns la concluzia ca sunetul este mult prea murdar si se intelege prea greu totul :) cine stie, poate ma apuca intr-o zi, desi nu prea cred (nu e una din melodiile mele preferate de la ei:P)

Link to comment
Share on other sites

da, si nici inregistrarea nu e ce stiu ce, totusi, hora soarelui e chiar prea complexa pentru a face un tab pentru ea, acolo gasesti printre cele doua chitare o mandolina, doua fluiere, sintetizatorul si multe altele. :) Succes in continuare!

Heh, m-am gandit la ea, dar am ajuns la concluzia ca sunetul este mult prea murdar si se intelege prea greu totul :) cine stie, poate ma apuca intr-o zi, desi nu prea cred (nu e una din melodiile mele preferate de la ei:P)
Link to comment
Share on other sites

da, si nici inregistrarea nu e ce stiu ce, totusi, hora soarelui e chiar prea complexa pentru a face un tab pentru ea, acolo gasesti printre cele doua chitare o mandolina, doua fluiere, sintetizatorul si multe altele. :) Succes in continuare!

Hora Sorelui e ok... adica na, nici ei live nu canta cu mandoline and stuff... Se poate face o aproximatie, pan` la urma, si cum calutatea sunetului e buna, aproape ca ar mere o varianta acceptabila.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.