www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Ieftin


Guest sunshine_razvan
 Share

Recommended Posts

Guest sunshine_razvan

M-am saturat de actualul amplificator pentru ca este un jeg.Nici nu ma asteptam la altceva.L-am primit cadou de ziua mea in urma cu un an jumate,dar as fi preferat sa nu-l fi primit niciodata.Este un , da , "Harley Benton" de 20 w ridicol.

 

As vrea sa ma sfatuiti ce amplificator as putea sa imi cumpar in jur de 4 - maxim 5 milioane.Eu am pus ochii pe un Vox Pathfinder si m-am uitat si la multe reviewuri si mi-a placut.Mi-au mai sarit in ochi niste Fendere micute si dragute.

 

De mentionat "ca cant" mai mult rock clasic si am nevoie doar pentru camera.De mentionat ca am un procesor de efecte Boss me-20 asa ca nu prea ma intereseaza ca ampu sa aiba nu stiu ce efecte pe el.

 

Va multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Nu tot ce e sub brandul harley benton e crap. http://www.thomann.de/gb/harley_benton_ga5hg112v.htm

ce am postat mai sus e best value for your buck. Amplficator 1*ecc83 in preamp si 1*el84 in putere;class A. Nu are decat potentiometru de volum si un pot ptr un asha zis EQ(de fapt un bass boost). Cabinetul 1*12 e foarte echilibrat. Ptr cei ce prefera chestiile vintage, lookul e un atu.

Preampul nu intra (fara pedale) niciodata in overdrive, crunchul obtinut cand il dai la maxim fiind obtinut din lampa de putere;Deci,chiar daca nu ai bucla de efecte, poti baga pedalele(chiar si cele de efecte ambientale,cum ar fi reverbul Electro Harmonix- holy grail fara probleme in fata ampului.

Eu am fost putin cam fraier ca mi-am luat versiunea combo(ma gandeam la portabilitate atunci).Micul dif de 8 " nu se descurca cu superstratul cu humbuckere high gain(mai ales la joase). In shimb, suna foarte ok cu squierul affinity strat(S-S-S).

Crede-ma, am avut/am probat combouri solid state in pretul pe care il oferi tu: vox pathfinder,fedner frontman 15&25,orange crush 15, chiar si kustom double barell( asta a fost al meu ptr putin timp).

Am avut si modelling ampuri : roland micro cube,cube 20x, peavey vyper 30.

 

In cele din urma am ajuns in a achizitiona cel HB,care ,cel putin mie, imi satisface nevoile de combo mic ptr camera mai putin problema cu joasele care se rezolva zilele astea cu un cabinet de 1*12.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

Amplif de masina pe MOSFET de putere .

Amplif ieftin 300 RON minim 2 X 100 W SAU MAI MULT pe doua boxe ( stereo)

 

In punte poate debita pana cel putin 300W pe o singura boxa.

 

Un dif bun aprox 300 RON .sau doua Eminence de 12 " 500 RON

 

o BOXA GASESTI PE LA PRIETENI UNA "DEZAFECTATA" .sAU LA praktiker SE POATE CUMPARA PLACA AGLOMERATA SI SE TAIE SI LA DIMENSIUNE.

Un BLOC de alimentare de 200- 400 VA aprox 150 RON ( traf +punte redresoare +condensator filtraj )

 

 

la max 1000 Ron ai un amplif profesional de 200-300W plus de calitate !!! Nu jucarii ptr copii cu tot felu de BRAND-uri desenate pe ele.

 

sE CUPLEAZA DIRECT PE IESIREA DE LA PROCESOR IN CARE AI TOATE REGLAJELE .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

TE SALUT ! desi nu sunt chitarist, am auzit de multe ori amplifurile fabricate de ROLAND... seriile mai vechi, fabricate in JAPONIA !

 

iti recomand sa iei legatura cu acest om ! mergi si viziteaza acest topic !

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=48081

 

E un amplif ROLAND de 50 W - detalii cere de la vanzator ! Este MADE IN JAPAN !

 

EU ZIC CA MERITA TOTI BANII !

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Buna.Sunt Tamas.am un ampplificator Line6 spider IV 15W,dar suna foarte tare.are efecte incorporate multe,tuner,si sunet clar.folosit doar de citeva ori.o am de 1 luna.pretul e de 380 lei.

aici e ce stie:

- 4 amp models: clean, crunch, metal, insane

- egalizator: bass, middle, treble

- drive (gain) button

- channel volume

- master volume

- 2 butoane de efecte: chorus->phaser->tremolo si sweep echo->tape echo->reverb

- tap button (pentru o modula unele efecte)

- line out/phones (decupleaza speakerul)

- mp3 in, pentru a putea cupla un mp3 pentru acompaniament

- built in tunner

- foot switch plug (nu vine cu foot switch)

- custom 8" speaker

 

-aici poti sa vezi cum suna

post-13559-0-85256500-1298492690_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.