www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[servicii] Repar (modez/customizez) Amplificatoare Pe Tuburi Si Preamplificatoare Etc...


overdrive
 Share

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Fiind rugat de citiva colegi sa expun din ''munca'' de modare a amplificatoarelor care imi intra pe mina , de astazi incep o miniserie de poze si explicatii.Amplificatorul care ne face onoarea de a da startul miniseriei noastre este un Carvin Belair ( Nomad 212 Bel Air REV-E1 ).Deci sa incepem...

 

La inceput a fost sasiul....S-a luat una bucata placa preamp originala si se inlocuieste cu un preamplificator nou noutz cu 3 canale , bucla fx paralela si seriala .Cleanul este inspirat de la Mesaboogie Lonestar si sectiunea de overdrive din preamplificatorul Bogner Ecstasy.S-a adaugat si un ecran din cupru pentru a preveni fenomenul de autooscilatie care poate apare la volum mare (firele transformatorului de iesire trecind foarte aproape de etajul de intrare).A aparut si un pedalier cu 6 sw-uri cu urmatoatele controale: Clean,Rhythm,Lead,Fx on ,Fx serial,Presence boost.Constatind ca filamentele tuburilor sunt alimentate subvoltat ( 5,4 V in loc de 6,3V ) am adaugat inca un transformator care sa suplineasca diferenta necesara functionarii optime a tuburilor.Placa cu multe integrate este partea logica de control care deserveste multimea de relee care comuta functiile preamplificatorului (acesta contine un microcontroler care deserveste logica de comutare si primeste date de la un alt microcontroler care este in footsw-ul extern-protoculul folosit este cel MIDI).Dar cum o poza face cit o mie de cuvinte aveti mai jos o galerie foto.Astept intrebarile. :respect:

post-117-0-52034600-1303272708_thumb.jpg

post-117-0-94062300-1303272807_thumb.jpg

post-117-0-87780900-1303273427_thumb.jpg

post-117-0-68452100-1303273491_thumb.jpg

post-117-0-27213000-1303273726_thumb.jpg

post-117-0-62451600-1303274028_thumb.jpg

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Nu stiu daca aici e locul potrivit pt a spune acestea.. dar nu stiu unde in alta parte ...

 

Recomand pe Dan "Overdrive" in tot ceea ce tine de reparat,customizat si construit de la zero un amp,preamp etc ..tot ce tine de bass !

Cu siguranta Dan se pricepe foarte bine si la altfel de electronice,dar eu spun exact asa cum mi-a fost dat sa il cunosc .

In afara faptului ca este un foarte bun electronist,este si un om deosebit !

Apelati cu maxima incredere la serviciile oferite de Dan pt ca nu va va parea rau !

 

Daca ar fi sa dau o nota de la 1 la 10 pt Dan,cu siguranta as da 11 !

Multumesc Dan foarte mult,pt serviciile oferite ! :respect: :respect: :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • Cosu unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.