www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Resuscitare Radio Pe Lampa


Recommended Posts

Am gasit la bunici un radio vechi de 40+ ani, pe lampi, posibil inca in stare de functionare, marca Bucuresti 500.

 

Intrebarea care e: se poate, cu ceva efort, sa il transform intr-un amplificator de chitara, cu modificarile necesare? Si daca da, cam cat m-ar costa?

 

Poza reala aici:

 

dsc02461xj.jpg

 

Un link cu ceva detalii:

 

http://www.radiomuseum.org/r/electronic_bu...s593as_593.html

Link to comment
Share on other sites

In primul rind, vezi daca (mai) functioneaza... chiar daca nu e nimic defect/stricat/ars, aproape sigur ca niste condensatori electrolitici (nu numai, dar in special cei de filtraj) se vor fi uscat pina acum, si vei avea zgomot, brum, chestii. (Re)pune radioul --sau cel putin sectia audio, ca partea de receptie/radio frecventa nu te intereseaza-- in stare de functionare si dupa ai e simplu; daca te simti "in bani", te poti duce la orice nene care lucreaza cu echipament pe tuburi, eventual fostii depanatori de radio/televizoare de pe vremea lu' Ceasca, daca mai prinzi vreunul nepensionat (lol), si te intelegi cu el sa-ti modifice preampul in oareshce fel.

Totusi, sfatul meu prietenesc si cit de cit avenit (intrucit am trecut si eu printr-o faza identica la vremea mea) este sa faci radioul (audio) functional, uita de "custom work", si la banii salvati (care in mod aproape sigur nu vor fi neglijabili) mai adaugi cat/cum/de unde poti si iti iei nene cea mai decenta pedala/(multi)efect pe care ti-o poti permite, adica cel putin un distors/overdrive/lansator de rachete, etc. Logica este ca radioul NU o sa-l iei la vreo cantare, dar pedala DA! (plus ca o poti folosi in orice context, cu alt set-up). Daca pedala/efectul e de calitate, amplifu' pe tub din radio o sa-si faca treaba, si o sa ai un sunet bestial. Tin minte si acum, dupa (prea) multi ani, ca am folosit un magnetofon rusesc pe post de amplif, si era ok pt. mine, iar cind am bagat chitara in vechiul radio pe tuburi, s-a rupt filmul! un sunet incomparabil mai plin/rotund/bogat armonic/gras si MUZICAL, o adevarata placere aurala.

In orice caz, va trebui sa adaptezi (fizic) intrarea, intrucit aproape sigur este pe conector gen "banana plug". Tin minte ca eu foloseam un adaptor f. hotz care pe o parte avea intrare pt. mufa DIN si pe cealalta picioarele de "banana" - de fapt arata ca un shteker (cum naiba se scrie? lol) de la veioza sau orice appliance.

Mult succes cu aceasta aventura! Daca iti iese ca lumea, nu o sa-ti para rau.

Rock on! :)

P.S.: daca iti iese pasentza si radioul are cit de cit putere, poti sa te gindesti si la o extensie pe o boxa cu un dif de 12" sau cel putin 10" (atentie extrema la impedanta de iesire!!)

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Na,puteti sa explicati,careva ,mai detaliat,In special,Gabriel Tudoran,pentru ca dansul se pricepe,sa posteze mai explicativ,cat costa,modificarea unuia,in ce consta,cum se face,si daca merita,in cazul in care un radio de genul e functional.Cred ca as putea sa fac rost de unu`.:)

Link to comment
Share on other sites

Chiar la ei m-am gandit si eu, dar nu ii deranjez inca. Daca au rabdare sa raspunda pe forum, e numa' bine, astept sugestii in continuare.

 

Nu am apucat inca sa ii fac proba, dar o sa incerc cat de curand. In orice caz, nu ma astept sa fac modificari majore, m-as multumi si cu un canal "clean", si 2 difuzoare de 8" mai de doamne-ajuta. Pentru un overdrive, presupun ca se complica prea mult lucrurile, si nu cred ca gasesc in Constanta un electronist care sa ma ajute cu problema. 

 

Ma rog, ramane de discutat.

Link to comment
Share on other sites

E cam greu ce vrei tu, eu am avut un uraal 1957 cu o lampa legata direct de transformator, si toti de pe rgc si de pe forumul electronistilor mi-au spus a nu e posibil.

Ti-am spus ca sa stii, sa nu ai mari asteptari cum am avut eu, si dupa sa fii dezamagit complet. Mai bine scoti lampile din el, sasiul si ce mai poti salva si vezi daca se poate face ceva cu piesele respective, dar eu stiam ca lampile sunt ultimele piese pe care le cumperi cand faci un amp pe lampi ( transformatorul e cel mai important si traful de iesire).

Succes si multa sanatate.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea despre transformarea aparatelor de radio in amplificatpare de chitara

 

 

 

nu se merita

cele mai multe din aceste aparate au un grad de uzura mare al tuburilor ,difuzoarelor si celelalte componente

se pot recupera unele componente din ele,traf de alimentare ,socluri,etc

aparatele au 40..50 de ani,toti condensatorii din ele sunt cu pierderi,devaorizati

eu am o colectie de 250 de aparate cu tuburi,multe din ele sunt restaurate de mine si stiu ce vorbesc

aceste aparate mai bine sunt vindute coloctionarilor.cu sume decente(acel Bucuresti 500 merita 100lei,daca are carcasa destul de bine pastrata)

cu banii obtinuti se pot cumpara componente pentru un amplificator minimalist ,gen AX84

am intilnit multi oameni care au vandalizat aceste aparate si nu au avut nici un rezultat

 

de ce nu se merita

sa luam exemplul acestui Bucuresti 500

are o putere mica ,1,5w /10% distorsiuni

sunt sigur ca finala ECL82 este uzata ,plus alte componente,condensatori de filtraj,de cuplaj,redresoarea EZ80

au banda de frecventa limitata

difuzoarele nu sunt de calitate,unele au membrana de hirtie rupta pe margine,sunt descentrate,etc

si cea mai mare problema,aceste aparate sunt lucrate in "aer" pentru cineva care nu are experienta va fi extrem de greu sa identifice componentele

 

eu am facut citeva amplificatoare gen ax84 ,cu transformatoare recuperate,si restul pieselor noi,pretul componentelor nu depaseste 100lei

restul este manopera personala

 

o varianta a mea de amplificator minimalist ,cu piese recuperate

post-7787-1278847274_thumb.jpg

post-7787-1278847287_thumb.jpg

post-7787-1278847297_thumb.png

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.