www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Humbucker Pe Strat


Gorel

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

N-ati zis nimic. Ok, altceva va intreb. (o sa pun humbucker in neck) Dati-mi si mie linkuri cu aligator clips de vanzare, cablu de 0.22 si banda adeziva de cupru, ca pe mine nu ma ajuta batranul google.

 

Update: am invatat sa lipesc de capacul potentiometrelor :lol::lol: pacat ca l-am ars :) o sa le demontez de acum inainte, inainte sa le incing in halul ala :)

 

 

Gasesti de toate la magazinele de componete electronice de pe strada Maica Domnului, intre Lizeanu si Bd. Lacul Tei.

 

cauta si aici www.conexelectronic.ro http://www.vitacom.ro/

 

Pt potentiometre, ajuta mult daca zgarii locul inainte de a lipi

Link to comment
Share on other sites

Cumplita zi azi... am stat 5 ore sa montez un humbucker si un volum!! Hai sa va arat si voua cateva poze:

post-11256-1279141592_thumb.jpg post-11256-1279141660_thumb.jpg post-11256-1279141762_thumb.jpg post-11256-1279141852_thumb.jpg

Asta e potentiometrul pe care l-am ars pe dinauntru ca i-am incins prea tare capacul :)

post-11256-1279142066_thumb.jpg

Iar astea sunt celebrele deja doze Artec primite de la userul Trace (sunt splitabile si tare ma bate gandul sa inlocuiesc Dimarzio cu ele :lol: )

post-11256-1279142140_thumb.jpg

 

As vrea sa stiu unde gasesc si eu niste potentiometre CA LUMEA. Adica sa nu faca pista figuri, sa nu aiba fosnituri, sa aiba cresterea uniforma a rezistentei, eventual sa fie push-pull ca sa nu ma mai complic eu cu switch-uri inutile :)

As dori sa stiu si de switch-uri de Stratocaster :) asta de pe Squierul meu face poc-poc cand schimb dozele, si as vrea ceva de calitate in locul lui

Acum ca vad ce munca grea e la setatul chitarei, parca as lasa-o cu toata placerea altcuiva sa mi-o faca :lol:

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am facut-o de oaie, evident. Am largit gaura pickguardului ca sa incapa humbucker si in neck, si apoi am mai dat 4 gaurele pentru rama. Fiindca am orbul gainilor, evident ca le-am dat in locuri gresite si a trebuit sa mai dau o serie in locurile corecte. Valabil si pentru rama din bridge, acum am observat ca era nitel stramba. Clar, munca manuala nu-i de mine. Apoi am montat rama si am descoperit ca holzsuruburile "bat in lemn", adica fiind lungi, trec cu mult de pickguard, si ies din conturul cavitatii pentru humbucker din corp. Poze care sa ma explice sunt mai jos. Ce ne facem fetelor? Am cam facut varza pickguardul asta, are gauri peste gauri, l-am ars si cu letconul, l-am si patat, l-am si smirgheluit, cavitatile pentru humbuckere nu sunt taiate tocmai "drept", eu zic ca ar fi cazul sa cumpar un pickguard nou. Suna simplu, dar (cel putin pentru mine) chiar nu e. Am mai avut un pickguard (3rd party) HSH, 11 gauri, toate pareau bune si frumoase, dar avea forma suficient de diferita incat sa nu se potriveasca la grif si la punte (punctele cheie) si nici pe gaurile din corp. Nu ma incanta sa mai dau banii pe un pickguard care sa nu se potriveasca. Mai exista o a doua solutie, sa merg la o firma care sa-mi faca un pickguard "la comanda", o sa ma interesez sa vad daca se poate si daca da, la ce pret. Daca aveti vreo idee sa ma scoateti din incurcatura, e binevenita.

Link to comment
Share on other sites

Fa-i o poza lu' domnul pickguard, asa macelarit cum este. E foarte probabil sa-ti dau eu altul, presupunand ca se potriveste, si-mi dai mie pe ala mutilatul eventual. Daca e sa nu se pupe, intri pe site la astia www.duppimex.ro , le dai un telefon, faci rost de-o bucata de plastic, sticla, plexiglas sau din ce vrei tu sa-l faca (chiar si oglinda daca vrei) si problema se rezolva. Atentie, nu le fac reclama, stiu doar ca ti l-ar putea face pe loc. Am lucrat cu ei o perioada si in pincipiu sunt baieti buni. Masina de taiere cu jet de apa; programul se face in 5 minute, taierea dureaza vreo 2.

Eventual scaneaza pickguardul (nu fac misto, e pe bune), si trimite-mi fisierul, ceva de tip poza, ca sa-l reproduc in acad si sa te scutesc de plata relevarii-desenarii, pe care sigur or sa ti-o ceara.

Link to comment
Share on other sites

Cap patrat ce sunt!

Humbuckerul din neck ar incapea, asta cu tot cu rama si cu suruburile de care ziceam eu ca "bat in lemn", dar EVIDENT ca n-am masurat eu bine locul pe pickguard si de aceea vine un pic decalat. M-am enervat si am montat dozele fara rame, chiar daca arata groaznic. Acum e clar ca am nevoie de un pickguard nou, si nu mai bag eu pila in el, doar aparat de taiat profesional (altcineva nu eu). Deci cine are vreun pickguard care se potriveste pe Squier sa mi-l dea mie :)

post-11256-1280346791_thumb.jpg

post-11256-1280346934_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cum era de asteptat, nu-mi era de ajuns problema cu pickguardul, ca a mai aparut una. Nu-mi sta bridge-ul ca lumea! Am facut niste poze in care se vede cum s-a strambat chiar de aseara pana azi de dimineata, si desi am strans bine arcurile din spate, continua sa stea aplecat ca la chitarele din Carrefour.. Cred ca e de la faptul ca nu mai tin bine cele 6 suruburi, ce sa fac?

post-11256-1280404354_thumb.jpg

post-11256-1280404396_thumb.jpg

post-11256-1280404428_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mda, urat am patit-o. L-am scos, l-am rebagat, am insurubat cat am putut de tare si tot asa sta. Ce e de remarcat e ca nu e de la corzi. Statea aplecat chiar dinainte sa ma apuc sa le acordez..

EDIT: Daca nu ma credeti ca le-am insurubat ca lumea..

post-11256-1280412949_thumb.jpg

Eu ies pana afara sa ma mai racoresc, ca nu stiu ce sa fac...

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

Haide sa va povestesc, da' aveti rabdare ca e mult. Pentru inceput ar fi de zis ca a descoperit Nenea rau ce anume se intampla, adica urmatorul fenomen: Lemnul se umflase, iar bridge-ul nu statea pe lemn plat, ci pe un "dâmb". Cand infigeam surubul, evident ca in zona aia era nevoit sa se ridice automat. Cam asta era motivul pentru care avea aceasta pozitie ciudata chiar si cand nu erau corzile bagate, nicio legatura cu arcurile. Alta banuiala pe care mi-a impartasit-o a fost aceea ca lemnul a crapat in profunzimea chitarei, adica de pe fatza, unde se umflase, si pana pe spate, unde v-am aratat in postul trecut ca au iesit suruburile pe partea cealalta, zicea ca ar fi o crapatura continua. Hmmm, foarte naspa. M-am apucat sa slefuiesc, si aproape imediat a cazut o bucata de lac, incat am ajuns la lemn in zona aia. Nu puteam s-o las asa, prin urmare m-a ajutat mama s-o lipesc cu Picatura. Aici a survenit primul accident de munca :) - a stropit cu mai mult lipici decat era nevoie, si m-a stropit si pe mine, si lacul chitarei. Detalii in poze. A trebuit sa smirgheluiesc si excesul de lipici, deoarece acum era din nou neuniforma suprafata lemnului. Observand textura interesanta a lemnului de dedesubt, acum m-am gandit: ce-ar fi sa dau jos toata vopseaua si sa raman la "natural finish"? Am vazut ca sunt mai multe straturi de lac, iar stratul de vopsea e undeva deasupra mijlocului, deci daca slefuiesc pana cade vopseaua n-ar trebui sa fie nicio problema. Gresesc?

Mai bine-mi ziceti si ce fel de scule imi trebuie pentru o curatare rapida de vopsea :lol: nu ma incanta sa tin foaia de smirghel in mana. Deci 1 ce "asprime" a smirghelului sa folosesc si 2 ce aparat pun intre smirghel si mana mea ca sa slefuiesc uniform? In locul unde aveam dinainte slefuit "ochiul de pisica", ma gandeam sa las o dunga ca "racing stripe" de pe Fender Mustang :)

Aaa da si ca sa "detensionez" atmosfera, hai sa va zic ce am facut pentru crapatura lemnului: am slefuit in interiorul cavitatii blocului de tremolo si am vazut ca era o alarma falsa (crapaturile erau doar in lac, si de o parte si de cealalta).

Inca o intrebare: cum dau lipiciul jos de pe lac? :lol:

Si acum poze:

post-11256-1280441297_thumb.jpg

post-11256-1280441399_thumb.jpg

post-11256-1280441489_thumb.jpg

post-11256-1280441545_thumb.jpg

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ceea ce consideri tu a fi lac sub vopsea este de fapt stratul de wood-sealant, care astupa porii lemnului si nu permite ca vopseaua sa fie absorbita in lemn.

Acesta nu poate fi lasat pe post de lac (finish), ar trebui ca dupa ce indepartezi stratul de vopsea sa lacuiesti din nou chitara.

Cred ca este foarte dificil sa indepartezi DOAR vopseaua si sa ramana stratul de dedesubt fara ca, in unele locuri, in special la muchii, sa ajungi la lemn.

 

Ca si scula, cred ca cea mai potrivita ar fi un slefuitor cu talpa ~triunghiulara care actioneaza prin vibratie.

Ca si granulatii de hartie abraziva, incepi cu 180 si avansezi treptat pana la 1500 pentru luciu, sau 800 daca vrei sa ramana mat.

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

@EugenRo2001 - nu e nevoie de asa mare grija la smirgheluit, am frecat pe spatele chitarei o juma de ora si n-am ajuns la lemn, asa-i de gros stratul de "wood sealant" de care spuneti. Problema mea e alta: n-o sa investesc in slefuitor electric, pentru ca sunt multi bani si apoi n-o sa mai folosesc in veci aparatul asta. Daca e dispus cineva sa mi-o slefuiasca, rasplatesc cu bere :) E valabil si pentru pickguard, care, dupa cum puteti vedea din poze, are foarte multe gauri date prost, si am inteles ca exista un aparat care umple gaurile din plastic (nu radeti de mine daca am visat :) )

 

Sa va povestesc tot ce am facut azi mi-ar lua prea mult, asa ca mai bine va arat niste poze:

post-11256-1280615584_thumb.jpg post-11256-1280615658_thumb.jpg post-11256-1280615683_thumb.jpg post-11256-1280615716_thumb.jpg

Pe scurt, mi-am cumparat toate lucrurile de care ziceam ca am nevoie, si m-am apucat sa "experimentez" cu cele trei humbuckere. Rezultatele sunt cel putin neasteptate: cel mai tare m-a dezamagit Artec-ul din neck, iar cea mai placuta surpriza a fost Artec-ul din bridge :lol: Sa nu credeti ca Dimarzio nu suna fenomenal, doamne fereste, dar e de 8 ori mai scumpa! (am dat 100 ron pe cele doua Artec-uri). Acum sa intru putin in detaliu la humbuckerul de neck: cel mai probabil n-am avut eu setarea ideala pe amplificator, dar sunetul e cu foarte mult bass (ceea ce nu prea-mi place sincer sa fiu - dar pe corzile subtiri suna foarte bine). Insa cred ca-l voi pastra acolo unde e, din doua motive: 1 - n-are concurenta pe post :) si 2 - e splitabil deci poate face si treaba de single coil.

In pozitia bridge, titularul cred ca va fi tot Artec, din considerente mai mult estetice. Imi place cum suna Dimarzio, dar cam stric orzul pe gaste cu Squierul asta. Poate pe alta chitara.

Ce sa spun despre pozitia middle? Abia astept sa scap de ea. Daca se ofera cineva sa-mi "repare" pickguardul, sunt curios daca se poate astupa gaura din middle.

Ca sunet, doza neck m-a inspirat sa cant Pink Floyd - Shine on you crazy diamond (atat cat ma pricep), iar cea de bridge m-a trimis direct la ACDC :lol: o doza care se tine foarte bine "pe picioarele ei".

P.S.1 am uitat sa mentionez ca mi-am reparat cablul cu mufa stramba :)

P.S.2 e 1 august!!

P.S.3 o sa pun si sample-uri cel mai probabil miercuri, in dimineata asta o sa plec

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

Salutare lume !

 

Am si eu o intrebare, sper sa nu il deranjeze pe Gorel, ca ma bag pe topicul lui, dar chiar nu are rost sa fac altul, din moment ce este vorba de Humbucker pe Strat :)

 

Mi-am cumparat acum cateva luni 2 doze humbucker Dimarzio.

O doza dimarzio Air Norton pentru Neck, si o doza dimarzio Fred pentru bridge.

Mi-am luat si un switch ALPHA in 3 cai, si pickguard mi-am luat H-H.

Potentiometre am primit de la Analog Sound (ii multumesc mult lui Gabi pentru potentiometre, am vrut sa le cumpar dar el mi le-a oferit gratis !).

 

Singura problema este ca eu nu prea ma am cu electronica, lipit doze de switch si asa mai departe.

 

As dori o schema a cablajului pentru dozele acestea, configuratia fiind h-h, 2 potentiometre, unul de ton si unul de volum, si un switch in 3 cai.

 

Sper ca s-a inteles ce voiam sa spun.

Multumesc in avans, eu unul chiar nu stiu sa le cablez si mi-e frica sa nu stric ceva pe acolo...

N-am sa cablez eu dozele ci un amic.

 

De mentionat ar fi ca dozele Dimarzio au un fir gros cu cu 4 fire in interior (din cate imi aduc aminte sunt splitabile dozele)

Link to comment
Share on other sites

Salutare lume !

 

Am si eu o intrebare, sper sa nu il deranjeze pe Gorel, ca ma bag pe topicul lui, dar chiar nu are rost sa fac altul, din moment ce este vorba de Humbucker pe Strat :lol:

 

Mi-am cumparat acum cateva luni 2 doze humbucker Dimarzio.

O doza dimarzio Air Norton pentru Neck, si o doza dimarzio Fred pentru bridge.

Mi-am luat si un switch ALPHA in 3 cai, si pickguard mi-am luat H-H.

Potentiometre am primit de la Analog Sound (ii multumesc mult lui Gabi pentru potentiometre, am vrut sa le cumpar dar el mi le-a oferit gratis !).

 

Singura problema este ca eu nu prea ma am cu electronica, lipit doze de switch si asa mai departe.

 

As dori o schema a cablajului pentru dozele acestea, configuratia fiind h-h, 2 potentiometre, unul de ton si unul de volum, si un switch in 3 cai.

 

Sper ca s-a inteles ce voiam sa spun.

Multumesc in avans, eu unul chiar nu stiu sa le cablez si mi-e frica sa nu stric ceva pe acolo...

N-am sa cablez eu dozele ci un amic.

 

De mentionat ar fi ca dozele Dimarzio au un fir gros cu cu 4 fire in interior (din cate imi aduc aminte sunt splitabile dozele)

Salut Draculvadomni :)

Raspunzandu-ti de pe mobil, mi-e cam greu sa-ti dau linkul precis, dar fac tot ce pot sa te indrum. Intra pe site-ul seymourduncan.com, la support-> wiring diagrams, si acolo gasesti repede ce te intereseaza. Lipiturile propriu-zise sunt treaba usoara, pana si eu am invatat odata ce mi-am luat scule bune. Bafta!

P.s. De unde ti-ai luat pickguardul?

Link to comment
Share on other sites

Salut Draculvadomni :)

Raspunzandu-ti de pe mobil, mi-e cam greu sa-ti dau linkul precis, dar fac tot ce pot sa te indrum. Intra pe site-ul seymourduncan.com, la support-> wiring diagrams, si acolo gasesti repede ce te intereseaza. Lipiturile propriu-zise sunt treaba usoara, pana si eu am invatat odata ce mi-am luat scule bune. Bafta!

P.s. De unde ti-ai luat pickguardul?

 

Acum intru pe site sa vaz ce si cum :lol:

 

Pickguardul l-am luat de pe forum, am facut anunt si am gasit, cu greu dar am gasit.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.