www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Strat Stagg S300 Vs. Squier Bullet


mrsadic
 Share

Recommended Posts

Guest Brakaduun

Salut. Eu nu pot sa iti ofer sfaturi pentru ca sunt chitarist incepator (de 4 zile!) am mai cantat la o chitara Reghin rece acum 12 ani dar stiam doar 6 acorduri si corzile erau made in RO (betonate :) ). Suna ca o oala sparta. Ce pot insa sa iti ofer este experienta mea ca mi-am cumparat o veverita bullet HSS acum 4 zile.

 

Eu am vrut chitara pentru antrenamente. Nu am sperante mari ca voi ajunge prea departe asa ca am decis sa fie cea mai ieftina chitara de pe piata. Initial am vrut sa cumpar o Aria STG-004 ca din ce am vazut pe youtube, suna mai bine ca squier bullet. Da' nu se mai produce si nici nu mai gasesti in RO. Asa ca am cumparat prin telefon (true) de la o firma online da' nu mai tin minte cum se numeste si a venit a doua zi un Squier Bullet HSS culoarea Sunset sau cam asa ceva. E un degrade de la portocaliu la negru si plasticul de acopera electronicele e alb.

 

E facuta in China, plasticul alb e lucrat execrabil, mufa de la cablu batea in vant (a trebuit sa o strang cu patentul), vopseaua de pa butoanele de volum si ton este aurie (ca la manelisti), cheile de acordare au joc si corzile se inegresc de la transpiratia degetelor. Pick-up urile simple sunt inutilizabile datorita zgomotului care il produc. Pickupul dublu e ok, nu face zgomot. Cand schimbi pickupul iti baga pacanit. Corzile erau prea sus (mi-am taiat un deget pe bune prima oara - le-am dat mai jos si acum e ok).

 

Si in plus pe spate scrie mare: MADE IN CHINA.

 

Deci daca vrei o ghitara sa fie bine lucrata asta nu e optiunea nr. 1.

 

Cum suna? Am pus in atasament o inregistrare facuta cu Squier Bullet HSS (scuze pentru calitatea interpretarii - cant de doar 4 zile) cu urmatoarele precizari:

 

Chitara e conectata prin cablu la placa de sunet la calculator, printr-un adaptor mare-mic si cablu mic-mic (astea le aveam de mai de mult - improvizatie). Am folosit Fruity Loops 9 cu plugin-ul Hardcore pentru simularea efectelor + amp (foloseste driver ASIO). Ca si efecte: noise gate+equalizer+compressor+reverb+chorus) de asemenea simulator de amp Cabinet B al pluginului care am impresia ca baga putina distorsie (dar FOARTE putina). Sunetul mi se pare bestial. Singura problema sunt click-urile care apar din cand in cand si nu stui cum sa le scot... E o problema a softului ca la alte softuri FX nu apar click-uri.

 

Morala: un Squier POATE sa sune bine si daca vrei sa canti la chitara nu iti trebuie mii de euro. Cand stii sa canti intro la Aces High poti sa te gandesti cred si la o tehnica mai buna.

 

Sper sa iti fie de folos ce am scris eu aici.

S8_HGTR_INTRO__4.mp3

Edited by Brakaduun
Link to comment
Share on other sites

Am si eu un Squier Bullet, numai ca al meu e SSS. Fabricat in China, in 2008. Nu stiu ce sa zic, toata lumea se plinge ca ar fi niste chitare proaste. Nu ma impac prea bine cu stratocasterele, eu-s mai mult cu LP iar Bulletu' sta intr-un colt cam de un an. Totusi, pot spune ca mi se pare o chitara fenomenala, nu numai pentru faptul ca e ieftina cit pentru felul in care e construita, in special griful. E lucrat foarte bine (1 piece, no scarf joint), tastele sint batute cum trebuie si nivelate, actiunea e foarte joasa si n-are fretbuzz deloc.

 

Cheitele sint intr-adevar ieftine, le simti cind invirti de ele, parca au nisip inauntru... cu toate astea sta acordata foarte bine, poti folosi bara de tremolo fara probleme.

Electronicele sint decente, n-am avut nici o problema cu ele (nu pacane cind schimbi dozele, nu biziie cind umblii la volum/ton).

Iar ca defecte, pe bune ca la banii aia mi se rupe daca piulita de la jack se desurubeaza des sau ca are pancake body, care-i oricum mai bun decit placaju' din bulleturile alea dinainte de 2007.

 

Overall mi se pare o chitara buna, de asta nu inteleg de ce toti se vaita ca Bullet sucks. Well, mine doesn't.

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian

Eu am vrut sa imi iau un stag s300 de la un magazin din ploiesti dar mi-au tras teapa. Am asteptat ca fraierul o luna si apoi ma suna sa-mi spuna ca nu stiu ce, ca nu stiu cum, ca daca vreau sa iau un harley benton ca staggul nu a mai venit din cehia sau de unde se fabrica. Le-am zis ca nu merci si am luat de pe forum un bullet, care nu m-a suparat pana acum.. eu zic ca daca esti la inceput, bulletul e decat ok. Acum, nu stiu ce sa zic, nu am prea multa experienta, dar macar stii ca squier e recunoscut de fender si ca squierurile sunt facut cam dupa aceeasi "reteta" cu straturile de la fender...squier se ocupa exclusiv de strat si tele, asa ca fender, in timp ce stagg imita mai multe tipuri de chitara. Poti sa cauti si review-uri pe net, dar parerea mea e ca ar trebui sa alegi bulletul...si pana la urma conteaza si ce scule mai ai pe langa chitara, ca degeaba ai sg si canti cu guitar rig ca subsemnatul... :)

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu inteleg de ce toata lumea se vaita in privinta Bullet-ului. Am cantat pe asa ceva destul de mult si mi se pare foarte buna raportata cu pretul. Chiar as putea spune ca nu gasesti mai buna la pretul asta..Astept in continuare pareri

 

Daca simti nevoia sa te descotorosesti de Bulletul tau contra cost let me know :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.