www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Clasica Reghin Hora - Merita?


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Salut, am primit o chitara clasica Reghin Hora, 4/4 .

V-as ruga sa-mi spuneti daca merita, sau daca ar fi mai bine sa o schimb si sa iau o acustica(dand o diferenta de bani, maxim 2.5 milioane).

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Bai, daca e de cadou normal ca merita. Si e chiar foarte bine sa inveti pe chitara clasica, parerea mea.

 

O sa vrei sa iei electrica mai tarziu precis asa ca tine banii.

Link to comment
Share on other sites

Daca vreau sa trec mai tarziu la electrica, e bine sa incep cu clasica sau cu acustica?

 

 

INCA CEVA: in manual scrie: Primul acordaj se face cu un semiton mai jos decat cel normal, la care se va trece numai dupa 24 de ore, aceasta pentru a da posibilitate atat corzilor cat si intregului ansamblu al chitarei sa se stabilizeze din punct de vedere al tensiunilor mecanice.

 

Folosesc AP Tuner(cu microfonul), cum fac acordarea?

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

In loc de E faci Eb sau D#

In loc de A faci Ab sau G#

etc

 

e mai usor sa intinzi usor individual de corzi cu mana cate putin cate putin si se va stabiliza..

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza cu ce incepi...nu-i foarte mare diferenta intra clasica si acustica...doar accesul la tastele 12 sau 14 si latimea grifului cred. Pentru acordat e destul de bun ap tuner-ul doar ca-ti trebuie un microfon destul de bun...eu nu reusesc sa acordez cu un microfon genius de la casti de exemplu. Daca cumva ai cam 75 lei poti sa cumperi un tuner GA30 de la korg...e bun pt orice tip de chitara si le acordeaza cu o f. mare acuratete. Dupa vreo 5 luni de cantat la clasica poti sa treci la electrica...nu merita sa mai pui bani pt o acustica...parerea mea...depinde si de gen de muzica canti...daca esti metalist, rocker si iti place muzica mai heavy tre sa-ti iei o electrica :)

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca raman la aceasta.

Am un jaf de microfon, cum fac acordarea?In ap Tuner dau la :

 

Standard Eb

Eb, G#, C#, F# , Bb, Eb ???

 

Cum pot sa o acordez sa fiu 100% sigur ca e bine?Ca din manual reiese ca daca nu o acordez bine prima data se duce.. :)

In ce ordine se face acordajul, de la Mi-ul subtire la cel gros?

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

sincer kiar nu stiu dak se intampla mare kestie dak nu acordezi prima data cu un semiton mai jos.. in manual scrie k tre sa iti cumperi o kestie d'aia sa tii picioru pe ea :) .. manual pt tocilari :) ..

 

oricum nu e mare shmekerie cu acordaju, cum s-a spus si mai sus, bagi microfonu in cutia de rezonanta si acordezi in ap tuner..

 

dak esti incepator parerea mea e sa inveti pe clasica pt k are grifu mai lat si iti dezvolti mana and stuff..

 

p.s. : am mai vazut pe forum cum toata lumea zice "chitara clasica sau acustica".. wtf ??? amandoua sunt acustice, reci cum vreti sa le ziceti.. una e clasica si una e western geez.. :)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Da, dar din cauza faptului ca westernul e "mai acustic" daca se poate spune asa, avand cutia de rezonanta mai mare, a luat aceasta denumire.

Cand acordez bag microfonul in cutia de rezonanta?Conteaza mult calitatea microfonului, sau si microfoanele mai slabe pot detecta corect intensitatea unei corzi?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

Dupa vreo 5 luni de cantat la clasica poti sa treci la electrica...nu merita sa mai pui bani pt o acustica...parerea mea...depinde si de gen de muzica canti...daca esti metalist, rocker si iti place muzica mai heavy tre sa-ti iei o electrica :)

 

pai si dak in 5 luni nu stiu decat acordurile din prima pozitie ?? ce fac imi iau ibanez si cant pe el cantece de munte ? totusi nu mai invata nimeni kitara acustica sau e de ajuns sa bagi 443265326 de distoarse si efecte k sa canti ?

 

revin, sorry pt off topic..

 

din cate stiu eu un instrument acustic e ala care nu are cabluri nu il bagi in statie si kestii.. asa ca nu inteleg cum poate fii mai acustica decat alt instument acustic..

 

eu am casti cu microfon.. am dat vro 100 si ceva de mii pe el si reda f bine nota..

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat cam 500 mii pe el, Sony(cica) - casti cu microfon.

Ce sa fac, ma incumet sa acordez in standard Eb(Standard Eb

Eb, G#, C#, F# , Bb, Eb )?

Incep cu mi subtire spre mi gros?

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Maestre.. fa-o cum iti pica la mana, numai sa nu depasesti cu mult. Diferentele de tensiune la un semiton sunt mici in zona notelor standard..

Link to comment
Share on other sites

Maestre, am acordat-o, suna excelent...sunt foarte multumit, nu o mai schimb cu nicio acustica :)

Repet intrebarea, acordarea se face intr-o anumita ordine a corzilor?

 

Abia acum vad ce inseamna CHITARA si sincer regret timpul pierdut pe "chitara" cea veche, cand stateam ore intregi sa repet acordurile, crezand ca nu imi ies din cauza ca nu stiu eu sa tin bine degetele...si da-i si repeta,repeta,repeta, ca TREBUIE sa iasa acordurile... Dar in fine, niciodata nu e prea tarziu :)

Link to comment
Share on other sites

Lasa, ca majoritatea chitaristilor buni de pe-aci au inceput tot cu hora.

Ce dura e soarta, tocmai eu, care ziceam ca nu mi-as lua Hora nici mort, sunt in posesia uneia...totusi sunt multumit, si fiind romaneasca e un plus(sa fim patrioti, decat sa ajunga banii la americani, mai bine sa ramana la noi in tara).Numai ca nu sunt sigur ca Hora este firma 100% romaneasca :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu ma intelege gresit... instrumentele (mai ales alea acustice) sunt chiar foarte bune in zona lor de pret... doar ca firma dovedeste o lipsa de perspectiva, si nu in ultimul rand, de atentie la detalii (vezi manualu ala tembel)

Link to comment
Share on other sites

Guest metallica

frate la acustica hmm sunt si corzile cam tari oricum io am inv tot pe clasica si e f bne pastreaz-o p-aia ca faci bine

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu un tip si a zis ca Hora face chitarele CLASICE de o calitate f.f.f. buna si ca sunt prost daca o schimb ... o fi el patriot, sau poate asa o fi.. adevarul e ca firmele mari fac mai mult chitari western si electrice...

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu un tip si a zis ca Hora face chitarele CLASICE de o calitate f.f.f. buna si ca sunt prost daca o schimb ... o fi el patriot, sau poate asa o fi.. adevarul e ca firmele mari fac mai mult chitari western si electrice...

 

Hora face instumente acustice bune pentru export, cele ce se vand pe piata interna din pacate sunt doar rebuturi. Dar si asa cu putin noroc poti cumpara o chitara cu finisaj mai prost doar cu sunet excelent. Prin anii 90' era o serie pentru export de chitari acustice (western) Encore, cu chei din metal, corp din lemn, si nu placaj.. erau foarte bune, eu il mai tin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.