www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose


warhead
 Share

Recommended Posts

Guest Noxified
Salut.

De ceva timp am o problema, cu bara de tremolo pusa, la freturile 8,9,10,11 pe Mi-ul gros imi bazaie practic bara, si daca o scot, evident, nu mai bazaie, plus ca am si fret buzz, dar lasa asta .

 

Asa,si eu am un set de corzi de 0.9,si vecina de sub mine, are un catelus cu par cretz.:) So ?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified
Salut.

De ceva timp am o problema, cu bara de tremolo pusa, la freturile 8,9,10,11 pe Mi-ul gros imi bazaie practic bara, si daca o scot, evident, nu mai bazaie, plus ca am si fret buzz, dar lasa asta .

 

Gata ba.Destul cu aberatiile.Incepe unu` si il urmeaza 50.

 

Sa o lom cu inceputul:

 

Ii posibil ca ,sa fie ceva care nu e strans bine,la tremolo.Vezi ca in spatele chitarii,(apropo,ce chitara ai?)tre sa fie o bucatica de plastic care o desfaci.Buuuuun. vezi ca este o tija prinsa in 2 sau 3 suruburi.Strange un pic suruburile alea,sa te asiguri ca tremolo-ul iti sta fix.

 

Daca nu ii de acolo,cand infiletezi bara de tremolo,pune putin,tifon.(mai era un topic de genu`,pe undeva..) sau un pic de vata,sau un pic de scotch,sau CEVA,ca sa fi sigur ca nu ai joc,din cauza filetului.

 

Buuuuun.Frettbuzz.(vezi ca gasesti si pe youtube,1001, video-uri,cum sa scapi de el,si pe rgc,o gramada de topic-uri etc.)

Pai.Pentru inceput. Vezi ca ai o placuta de plastic prinsa in vre-o 3 suruburi,pe headstock, daca dai chestia aia jos(desfaci suruburile) ai sa gasesti inauntru,o tija,care se poate invarti cu un imbus. Daca invarti de chestia aia practic "indoi " griff`ul.

http://www.seagullguitars.com/double-actio...uss-rod-adj.jpg

 

 

Asta ar trebui sa iti explice destul de bine.

 

Si inca o chestie,care o mai poti face,poti sa lasi bridge-ul mai in jos.Vezi ca langa floyd,tre sa fie iarasi 2 suruburi(de imbus cred) care lasa sau ridica floydu.Joaca-te .Risca-te.

 

PS.Vezi,nu invarti ca animalu` de trust rod,pentru ca ii foarte sensibila si ii posibil sa iti rupi griff-ul.Si nu zic asta ca sa te sperii,ca nu o sa strici nimica,daca invarti foarte incet si putin de el.Oricum,nu ii deloc nevoie sa invarti mult de el.

 

 

Dupa ce ai reglat astea,poti sa lasi corzile chiar puutin mai jos,din saddle-ul din neck.Chestia aia poate fi pilita.

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified
Salut, am un ltd m 100 fm . mersi pentru sfaturi !

 

Faina chitara.:)

Banda de teflon, Fabi. Banda de teflon.

Aaasa.Si daca-mi aduc bine aminte,chiar tu facusesi topicul ala.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.