www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Ma Lasatzi!


Guest Linku
 Share

Recommended Posts

Guest Linku

Vreau sa-mi cumpar o chitara electrik,Hora Reghin. E noua si costa 3mil 500 !

Voi ce credetzi? Merita? (nu am bani de alta)!

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

nu merita...

mai bine ia-ti una second...

+1 :)

si iti zic si din proprie experienta ca am avut la un momendat o electrica deaia...nu vreau sa-mi mai aduc aminte :)

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi cumpar o chitara electrik,Hora Reghin. E noua si costa 3mil 500 !

Voi ce credetzi? Merita? (nu am bani de alta)!

Nu cumpara noua , poti sa ai surprize , cauti una veche si buna , adica lemnul uscat , gatul drept fara crapaturi etc...si poate dai pe ea max 1Mil lei vechi daca gasesti una .Si o mai renovezi un pic daca vrei.

 

In fond a nu se cumpara nici o chitara "noua" abia iesita din fabrica , doar daca este de "marca" cu garantie cu acte etc .. atuncea ai putea avea incredere dar si in acest caz trebuie incercata de un cunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Mah la Reghin problema nu ii ca suna prost, suna chiar binisor, problema ii ca gatu nu ii finisat shi setat bine shi ii foarte greu de cantat pe ele(corzi inalte, bazaituri, pragus prea inalt). Oricum toate astea ar putea fii reparate de un lutier numa io decat sa fac asta am decis sa-mi iau chitara noua :)

 

Deci vezi ca un Reghin se merita mai mult decat un behringer(sau alte chitari d-astea facute din rumegus) la sunet da la gat tre sa ai grija cand o cumperi sau sa o duci dupaia la cineva sa ti-o seteze, ii o chitara foarte buna pt incepatori.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

vezi ca au la magazinu de la etaju 2 de la muzica chitare MAXINE . nujt cat de bune sunt , nu am testat dar costa vreo 4-5 mil. arata bine, si foarte probabil sa sune mai bine ca reghin...

 

 

:)

 

in nici un caz sa nu iti iei asa ceva.. jafuri mai mari ca alea nu am vazut in viata mea, nu cred k exista kitari mai proaste ca alea.. geez.. dak vrei sa ramai cu grifu in mana cand folosesti imitatia aia proasta de floyd atunci go ahead.. arata f bine.. dar atat.. decat sa iti iei asa ceva ia-ti cu incredere un reghin.. :)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

nu`ti lua reghin.. arunci banii aiurea...

io mi`am luat chitara cu 1 mil jumate... arata destul de naspa (uita`te la sectiunea chitarile noastre.. am niste poze) vopseaua scorojita.. lovita.. cordarul ruginit.. etc.. dar are doze foarte bune... griful foarte comod.. 23 taste.. si`s taste sanatoase si late.... acum am de gand sa mai investesc in ea si sa o fac frumoasa :).. parerea mea e ca daca iei un reghin iti inchizi banii in el.. sooner than later o sa vrei sa`l vinzi si daca il vinzi nu`sh daca`ti scoti jumate din bani inapoi

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca Reghinurile sunt foarte bune. Au mici probleme, dar pentru incepatori sunt mai mult decat ok. Pe masura ce creste "talentul" te poti baga la o chitara mai buna (sunt o groaza de Ibanezuri la preturi mai mult decat rezonabile - sigur ca sunt si altele, dar eu am experienta cu Ibaneji) iar Reghinul il dai la "customizat

"

 

Eu am un reghin si pot sa iti spun ca suna foarte bine. Corpul e destul de greu si tine bine nota. Dozele sunt cam de kk, dar au output ridicat, asa ca merge pentru trebi mai grele. Foarte proaste sunt cheile de acordare, dar daca ai noroc poate dai peste unele bune (a se citi ca unele sunt bune altele nu - eu asa am). Tastele cunt cam mici si te freci de lemn de te indoi, dar e bine pentru formarea calusului pe deste.

 

Decat sa dai bani pe o chitara din import (care la aceeasi bani e sigur mai proasta - transport, taxe etc.) mai bine iei un Reghin. So I say.

 

man1ak

Link to comment
Share on other sites

Guest Anorexorcist

nu lua reghin ca poti sa te arzi cu ea. nu zic ca n-or fi si reghinuri bune, da de banii aia gasesti niste sh- uri care stii sigur ca sunt bune. un mic sfat: daca te duci la magazine de chitara sh (gen promuzica, adica moshu zapada), mai ia pe cineva care stie bine despre ce e vorba dupa tine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.