www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Au Respectivii Asemenea Viteze?


Guest purple pick
 Share

Recommended Posts

Guest purple pick

Am si eu o mica-mare problema....probabil stiti solo-urile acelea rapide practicate de chitaristi prin thrash metal si stiluri din astea furibunde....cum le ies??? adica ce mananca??? ce iau??? ca unele suna chiar bine da nu prind nimik pe chitara daca le iau tabu de pe net si incerc sa le cant. Am incercat Hit the Lights - Metallica si melodia are 3 solo-uri: unu dupa primu refren unu dupa al doilea refren si unu de 1 minut si ceva la sfarsitu melodiei...cu primu solo mai imi iese ceva...la al doilea inca nu am trecut ca nu imi iese perfect primu da ma gandesc ca la ala de 1 minut jumate....ce-i mai fac lu ala ca nu am atata rezistenta la viteze mari( mai ales din cauza griff-ului care are daru de a incomoda la tastele de langa doze... )!!! Respectivii ce faceau sa le iasa?? repetau 20 de ore pe zi?? Luau adrenalina injectabila??? Si exemplul cu hit the lights poate fi urmat si de alte zeci de mii de alte melodii....Adica ma gandesc asa: Kirk Hammett s-a apucat de chitara la 15 ani si a inregistrat primu album cu metallica in 1983 : Kill'em all cand avea 21 de ani....rezulta ca avea 6 ani de experienta cu chitara( asta ca sa nu mai vorbim de faptu ca el cantase si in exodus cand era si mai tanar )!!! Deci in 6 ani a obtinut viteza aia??? Stiu pe unii care canta de 5 - 6 ani si nu au nici pe departe viteza si coordonarea aia....canta ca melcii in comparatie cu ce am auzit pe kill'em all....E vreo formula magica??? E vreun secret??? Sau pur si simplu trebuie sa admit ca hammett era genial si restu care canta de 10 ani si nu se apropie de tehnica aia sunt idioti???

Link to comment
Share on other sites

HAHAHAHAHHA :) misto post :)

 

In primul rand nu stiu de ce te uimeste Hammett asa de tare, ca nu e cine stie ce..... Asculta ceva genu Vai, Satriani etc... aia da maestri.

Si dupa 6 ani de chitara, e normal sa canti asa de rapid. Eu nu am probleme cu solo-urile lui Hammett si cant de aproape 2 ani (bine, am luat si lectii).

Cat despre rezistenta in a canta, one word: PRACTICE!!!

Nu este nici un secret, nici o lotiune magica nici nimic care te poate face mai bun fara sa exersezi.

PRACTICE, PRACTICE & PRACTICE!!! <=== That's the secret!

 

 

Dupa multi ani de ascultat chitaristi unul mai virtos ca altul, doar unul reuseste sa ma uimeasca mereu: Steve Vai. Ala da chitarist!

Daca-l intrebi pe el cum a ajuns unde e, iti va raspunde ca s-a exersat non stop. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

HAHAHAHAHHA :) misto post :)

 

In primul rand nu stiu de ce te uimeste Hammett asa de tare, ca nu e cine stie ce..... Asculta ceva genu Vai, Satriani etc... aia da maestri.

Si dupa 6 ani de chitara, e normal sa canti asa de rapid. Eu nu am probleme cu solo-urile lui Hammett si cant de aproape 2 ani (bine, am luat si lectii).

Cat despre rezistenta in a canta, one word: PRACTICE!!!

Nu este nici un secret, nici o lotiune magica nici nimic care te poate face mai bun fara sa exersezi.

PRACTICE, PRACTICE & PRACTICE!!! <=== That's the secret!

Dupa multi ani de ascultat chitaristi unul mai virtos ca altul, doar unul reuseste sa ma uimeasca mereu: Steve Vai. Ala da chitarist!

Daca-l intrebi pe el cum a ajuns unde e, iti va raspunde ca s-a exersat non stop. :)

 

 

dadusem doar un exemplu pe hammett...de fapt problema era mai generala nu era legata de tehnica lu hammett...era vorba in general de cum obtin respectivii chitaristi ( oricare vreti voi din astia de canta repede: malmsteen vai satriani oricare )asemenea viteze....io mi-am luat electrica abia de craciunu 2005 asa ca nu e o problema sa obitin vreo viteza ceva.... imi pusesem si io o problema....mai ales ca din cate stiu ei nu luau deloc lectii...invatasera singuri

Link to comment
Share on other sites

cam toti astia mari au luat lectii. cel putin Vai si Hammett au luat lectii de la Satriani.

 

E normal sa ti se para cine stie ce daca ai chitara de nici jumate de an... dar ai sa vezi ca cu timpul sa devina floare la ureche.

 

Obiectivul tau nu trebuie sa fie cel de a canta rapid, dar sa poti sa-ti exprimi sentimentele prin chitara. Uitate ma Michael Angelo. O melodie de 6 min, numai shred. PORCARIE TOTALA. Oricine poate sa cante ca Angelo, dar asculta tu la Vai, Marty Friedman, Randy Rhoads, astia da ca canta cu sufletul. Sa sti sa canti rapid e intotdeauna un as in maneca, dar daca abuzezi, iese un *****. Toti astia cei mai tari, nu vezi, fac relativ lente, si dupa aia baga un shred meserias dar care chiar se potriveste, nu toata melodia numai shred, ca se plictiseste omu :)

 

Si apoi, hai sa lasam deoparte chitara, si sa luat muzica in general: Mozart, Bach, Vivaldi etc... astia ce erau shredderi? Auzi la ei 1000000000 note/secunda? A fi un adevarat muzicist consta in a te exprime prin instrumentul la care canti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

...Oricine poate sa cante ca Angelo...

Eu as zice sa te mai gandesti :) .Nu sunt eu mare fan Michael Angelo, dar trebuie sa recunosc ca are o tehnica pe care nu o au multi.Are el unele melodii mai tampite, dar sunt si care suna de rup...

Si bine spuneai ca viteza reprezinta un atu in a canta, dar nu un scop in sine...

Link to comment
Share on other sites

Eu as zice sa te mai gandesti :) .Nu sunt eu mare fan Michael Angelo, dar trebuie sa recunosc ca are o tehnica pe care nu o au multi.Are el unele melodii mai tampite, dar sunt si care suna de rup...

Si bine spuneai ca viteza reprezinta un atu in a canta, dar nu un scop in sine...

 

 

 

 

Intradevar, Michael Angelo are o tehnica de invidiat. Dar dupa vreo 6-7 ani de chitara majoritatea pot canta ca el.

Ia-l ca exemplu pe Francesco Farreri. Dupa parerea mea singurul scop in viata lui asta e de a fi rapid :). Canta la 33 de note/secunda fara nici o problema, dar ceea ce canta nu are nici un sens. Asta e demonstratia ca oricinea daca sta sa cante 7-8 ore/zi, in cativa ani poate sa cante chiar si mai rapid ca Angelo.

 

Eu as zice sa te mai gandesti :) .Nu sunt eu mare fan Michael Angelo, dar trebuie sa recunosc ca are o tehnica pe care nu o au multi.Are el unele melodii mai tampite, dar sunt si care suna de rup...

Si bine spuneai ca viteza reprezinta un atu in a canta, dar nu un scop in sine...

 

 

Da intradevar, Paganini era uun shredder. Dar shreddul lui suna al dracului de bine!!! Din toti shredderi din lumea asta, singurul care canta si rapid si a naibi de bine, e Jason Becker.

Restul sunt doar show-off.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Restul sunt doar show-off.

Nu chiar :) .Marea majoritate a shredderilor au in creatiile lor o puternica tenta clasica, preluand din operele marilor compozitori.Si nu poti spune ca un Bach nu suna bine...

Si da-mi voie sa cred ca nu "oricine" ar putea sa ajunga sa cante ca Michael Angelo sau mai stiu eu care alt shredder.Prin munca se poate ajunge sa canti cu o viteza considerabila, dar oare de ce sunt atat de putini shredderi?? :)

 

Later edit:Imi aduc aminte de semnatura lui Sheriff de mai demult :) : "I never heard a guitar player who could really shred go: <<Dude, speed sucks!!>> " (Michael Angelo Batio)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

@purple pick: fara a avea pretentia de mare expert in cantat la chitara am 2 sfaturi pt. tine:

1: fii preocupat sa suni in primul rand CORECT (clar/pe timp) si abia dupa ce canti corect la o anumita viteza incearca sa canti mai repede.

2: nu te speria si nu abandona daca in unele zile ti se pare ca nu-ti iese nimic, ca nu progresezi deloc(indiferent ca e vorba de viteza, benduri sau mai stiu io ce); repeta in continuare si ai sa descoperi ca, de multe, ori progresul se face in "trepte" si nu intr-o gradatie lina. (in sensul ca o sa te trezesti deodata ca-ti iese vreo prostie cu care te tot chinui de o luna, spre exemplu)

 

@ Steven: lol man :) Cautati pe youtube sau google video : "born to shred"

Link to comment
Share on other sites

dar oare de ce sunt atat de putini shredderi?? :)

 

Later edit:Imi aduc aminte de semnatura lui Sheriff de mai demult :) : "I never heard a guitar player who could really shred go: <<Dude, speed sucks!!>> " (Michael Angelo Batio)

 

 

Shredderi sunt cat lumea!!! Nu e cine stie ce sa fi shredder. Dupa cum am mai zis, e doar chestiune de exercitiu.

 

Cat despre fraza aia, nu am zis ca "Dude, Speed sucks", ci "Dude, 6 mins. of speed sucks!" :)

 

Cat despre Michael Angelo el e doar show-off! Numai impresie e pe capu' lui.... Vazand ca circa 70-80% din public sunt doar gagici de 16-25 ani, cand il vad ca canta el cu mainile incrucisate pe chitara lui cu 4 grifuri, innebunesc.

Link to comment
Share on other sites

Cat despre Michael Angelo el e doar show-off! Numai impresie e pe capu' lui.... Vazand ca circa 70-80% din public sunt doar gagici de 16-25 ani, cand il vad ca canta el cu mainile incrucisate pe chitara lui cu 4 grifuri, innebunesc.

 

Sorry pt. offtopic!

 

Hei Alex, chill man!

Nu stiu de cate ori l-ai vazut tu pe Michael Angelo live (cred ca niciodata, pt. ca nu mai canta da o caruta de ani pe chitara aia cu 4 griffuri - i-a fost furata, cel putin cea originala)

 

Eu l-am vazut de 3 ori (ultima data acum 2 saptamani, cand am si filmat cu el acel mesaj al sau pt RGC) si din public faceau parte doar muzicieni, carora le curgeau balele :)

 

Pe langa asta e un tip foarte simpatic, nici urma de impresii sau de impresie......

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

Sorry pt. offtopic!

 

Hei Alex, chill man!

Nu stiu de cate ori l-ai vazut tu pe Michael Angelo live (cred ca niciodata, pt. ca nu mai canta da o caruta de ani pe chitara aia cu 4 griffuri - i-a fost furata, cel putin cea originala)

 

Eu l-am vazut de 3 ori (ultima data acum 2 saptamani, cand am si filmat cu el acel mesaj al sau pt RGC) si din public faceau parte doar muzicieni, carora le curgeau balele :)

 

Pe langa asta e un tip foarte simpatic, nici urma de impresii sau de impresie......

 

 

Intr-adevar, eu nu l-am vazut pe Michael Angelo niciodata live. Tot ceea ce am zis e din ce am auzit/citit. Faza cu 70-80% tipe cu varsta cuprinsa intre 16-25 ani, am citito intr-un interviu luat lui Kevin DuBrow.

Cat despre caracterul lui, am auzit la multi care au fost la seminarele lui ca isi dadea un aer de superioritate. Acum, sincer sa fiu, pe Michael Angelo il admir pentru tehnica lui. Dar muzica lui nu prea imi place.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mica-mare problema....probabil stiti solo-urile acelea rapide practicate de chitaristi prin thrash metal si stiluri din astea furibunde....cum le ies??? adica ce mananca??? ce iau???

din cate am auzit eu ,acesti sus numiti shredderi, consuma creatina monohidrat care cica se transforma in adenazin trifosfat (atp) si cum ca ar lua si ginseng si glucosamin chondrontin.hope it helps.sunt cam aceleasi chestii care le iau atletii care alearga la 100 metrii si 100 metrii garduri.

Link to comment
Share on other sites

din cate am auzit eu ,acesti sus numiti shredderi, consuma creatina monohidrat care cica se transforma in adenazin trifosfat (atp) si cum ca ar lua si ginseng si glucosamin chondrontin.hope it helps.sunt cam aceleasi chestii care le iau atletii care alearga la 100 metrii si 100 metrii garduri.

sub forma de barfa trecuse asta si pe la urechile mele.. da, fosfocreatina transforma adenozindifosfatul (ADP) in adenozintrifosfat (ATP) si te face un soi de road runner (a se citi wile coyote cartoons).

 

..si daca tot o luam pe firul gossip, citisem ca mustaine luase creatina ca sa-si refaca mana.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mica-mare problema....probabil stiti solo-urile acelea rapide practicate de chitaristi prin thrash metal si stiluri din astea furibunde....cum le ies??? adica ce mananca??? ce iau???

Eu te sfatuiesc sa inveti sa canti foarte lent , cu greutate , cu timing "perfect" si cu bendurile cat mai " perfecte " , toti chitaristi buni "pot" sa cante bine si " rar " , incepatori numai " repede" si pe langa .Poate in 6 ani inveti sa executi passaje rapide sau cateva exercitii , game , dar esti departe de muzica .Acei chitaristi exerseaza foarte mult , se ocupa numai de chitara , si inca ceva in 6 ani nu a stat acasa ci a canta in trupe si a acumuleaza cunostinte sii experienta asa ajung la o conceptie , stiu ce vor , cum vor si ce se poate ce nu , au fost invatati de cei mai cu experienta .

 

Trebuie sa inveti sa canti rar , apasat , corect , si incearca sa frazezi , neaparat trebuie sa ati arate un chitarist bun , un profesor care stie sa si cante sa frazeze sa compuna muzica .Exercitiile sunt numai exercitii , studiu pentru a se forma "reflexele" si pentru rezistenta .AEROBIC cum zice un prieten de al meu . Muzica incepe undeva mai incolo cand treci de mai multe faze de copiat de studiat si de reprodus si incepi sa-ti cauti "locul" in peisajul muzical.

 

Oricum dupa ce treci de multe faze vei avea problema de a "ocoli" exercitiile , este jalnic cand un muzicant urca pe scena si " improvizeaza " exercitiile , am vazut cativa se simtea cum rasufla usurat dupa fiecare exercitiu si incepea urmatorul , pai asta nu se cheama cantat , nici macar repetite .

 

In alta ordine de idei , te grabesti undeva ? lol. Numai incetisor si fara distorsionator , pune sub corzi la "bridge " burete ca sa estompezi corzile si sa lucrezi numai cu pana , fara taping , sau pull and hammer .Faci asta zilnic , cu rabdare ,cate o ora. incerci ptr inceput cu 60 BPM , cu metronom , gasesti pe net si metronom .

Exercitii ceri de la colegi de pe forum , o sa primesti si linkuri ptr net .Pana gasesti exercitii poti sa incepi sa canti arpegiile acordurilor pe care le stii.

 

Singurul lucru pe care sa-l iei un pahar cu apa rece , cand te inervezi bei din apa.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Eu te sfatuiesc sa inveti sa canti foarte lent , cu greutate , cu timing "perfect" si cu bendurile cat mai " perfecte " , toti chitaristi buni "pot" sa cante bine si " rar " , incepatori numai " repede" si pe langa .Poate in 6 ani inveti sa executi passaje rapide sau cateva exercitii , game , dar esti departe de muzica .Acei chitaristi exerseaza foarte mult , se ocupa numai de chitara , si inca ceva in 6 ani nu a stat acasa ci a canta in trupe si a acumuleaza cunostinte sii experienta asa ajung la o conceptie , stiu ce vor , cum vor si ce se poate ce nu , au fost invatati de cei mai cu experienta .

 

Trebuie sa inveti sa canti rar , apasat , corect , si incearca sa frazezi , neaparat trebuie sa ati arate un chitarist bun , un profesor care stie sa si cante sa frazeze sa compuna muzica .Exercitiile sunt numai exercitii , studiu pentru a se forma "reflexele" si pentru rezistenta .AEROBIC cum zice un prieten de al meu . Muzica incepe undeva mai incolo cand treci de mai multe faze de copiat de studiat si de reprodus si incepi sa-ti cauti "locul" in peisajul muzical.

 

Oricum dupa ce treci de multe faze vei avea problema de a "ocoli" exercitiile , este jalnic cand un muzicant urca pe scena si " improvizeaza " exercitiile , am vazut cativa se simtea cum rasufla usurat dupa fiecare exercitiu si incepea urmatorul , pai asta nu se cheama cantat , nici macar repetite .

 

In alta ordine de idei , te grabesti undeva ? lol. Numai incetisor si fara distorsionator , pune sub corzi la "bridge " burete ca sa estompezi corzile si sa lucrezi numai cu pana , fara taping , sau pull and hammer .Faci asta zilnic , cu rabdare ,cate o ora. incerci ptr inceput cu 60 BPM , cu metronom , gasesti pe net si metronom .

Exercitii ceri de la colegi de pe forum , o sa primesti si linkuri ptr net .Pana gasesti exercitii poti sa incepi sa canti arpegiile acordurilor pe care le stii.

 

Singurul lucru pe care sa-l iei un pahar cu apa rece , cand te inervezi bei din apa.

 

 

 

d c sa pun burete sub corzi langa bridge??? d c sa opresc corzile?? daca tin neaparat in unele melodii care trebuie sa sune mai "greu" folosesc palm muting, nu???

Link to comment
Share on other sites

Intrebare: daca te duci la sala si tragi bine de fiare, ti se intaresc incheieturile, si ai mai mult randament cand canti la chitara, nu iti mai oboseste mana.Asa o fi?

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Intrebare: daca te duci la sala si tragi bine de fiare, ti se intaresc incheieturile, si ai mai mult randament cand canti la chitara, nu iti mai oboseste mana.Asa o fi?

 

 

nu prea cred, nu prea am vazut multi chitaristi cu 200 kile d muschi pe ei!! in general e bine sa ai muschi la degete pt bareuri si acorduri mai complicate da prin mult exercitiu se dezvolta forta...asa incat nu e neaparat necesar sa faci flotari ca nu te ajuta pt degete....

Link to comment
Share on other sites

nu prea cred, nu prea am vazut multi chitaristi cu 200 kile d muschi pe ei!! in general e bine sa ai muschi la degete pt bareuri si acorduri mai complicate da prin mult exercitiu se dezvolta forta...asa incat nu e neaparat necesar sa faci flotari ca nu te ajuta pt degete....

 

 

e kiar ff daunator trasul de fiare,,,sau efortul . iti tocesti cartilagiile si iti pierzi dexteritatea

Link to comment
Share on other sites

d c sa pun burete sub corzi langa bridge??? d c sa opresc corzile?? daca tin neaparat in unele melodii care trebuie sa sune mai "greu" folosesc palm muting, nu???

Nu este vorba de interpretat ci de exercitii de panare , adica sa sune coarda numai cat ai "ciupit"

sa nu aiba sustain sa nu fii tentat sa faci "pull and hammer " ( dai odata cu pana si tragi cu degetele)

asa ati exersezi mana stanga si sincronul.

 

Cu palma faci mute daca ai nevoie la interpretare .

 

nu prea cred, nu prea am vazut multi chitaristi cu 200 kile d muschi pe ei!! in general e bine sa ai muschi la degete pt bareuri si acorduri mai complicate da prin mult exercitiu se dezvolta forta...asa incat nu e neaparat necesar sa faci flotari ca nu te ajuta pt degete....

Ca sa ai viteza trebuie sa nu canti crispat , sa nu te tii de griff ca nu-i colac de salvare.

Trebuie sa apesi coarda doar ca sa sune nu sa treaca prin fretboard .Deci nu trebue forta mare.

La pull and hammer trebuie sa ai rezistenta la muschi de la antebrat ,cred ca daca faci exercitii cu "colac" mic, din acela de guma ( ceva medical sau ptr sport) sau cu doua bile mari ajuta la dexteritate, mai ales pentru degetul mic deoarece nu prea al folosesti si se exerseaza mai putin.Oricum degetul mic nu este prea flexibil.

 

Poti face 'forta" carand boxele mari , sau "headuri" cu tuburi de 200W .lol.si dupa acea canti cu tremolo ( vibrato) fara sa vrei.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

nu prea am vazut multi chitaristi cu 200 kile d muschi pe ei!! in general e bine sa ai muschi la degete pt bareuri si acorduri mai complicate da prin mult exercitiu se dezvolta forta...asa incat nu e neaparat necesar sa faci flotari ca nu te ajuta pt degete....

@pana rosie: nu-ti creste nici un muschi pe falange.. ala e basm urban

(i thought i heard cearny giggling)

 

serios daca va inteleg.. cand te 'antrenezi' (sau ce vreti voi sa faceti) pentru un instrument, nu te duci sa tragi la jug ca sa-ti creasca masa musculara x, te duci si canti la ala pana iti cad degetele cu tot cu umar. e ca si cum ai vrea sa inveti sa scrii, dar mai intai treci pe la fabrica de cherestea sa inveti sa faci caiete..

 

si da, daca te duci la sala iti dauneaza, iti mai creste un gat sub cap! :)

Link to comment
Share on other sites

Jules, ideea era urmatoarea...

Individul "x" vrea sa invete la chitara.Dar in acelasi timp se duce si la sala de culturism, sa faca si el ceva muschi... nu vrea sa devina ca Ronnie Coleman, ci doar sa arate ceva mai bine... ii dauneaza individului "x" performantele la chitara? Ca zicea mai sus cineva ca daca te duci la sala iti pierzi dexteritatea... :)

Merci

Link to comment
Share on other sites

ideea era urmatoarea... Individul "x" vrea sa invete la chitara.Dar in acelasi timp se duce si la sala de culturism, sa faca si el ceva muschi... nu vrea sa devina ca Ronnie Coleman, ci doar sa arate ceva mai bine... ii dauneaza individului "x" performantele la chitara? Ca zicea mai sus cineva ca daca te duci la sala iti pierzi dexteritatea...

interesant, dar initial ideea era urmatoarea..

Intrebare: daca te duci la sala si tragi bine de fiare, ti se intaresc incheieturile, si ai mai mult randament cand canti la chitara, nu iti mai oboseste mana.Asa o fi?

so make up your muscle!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.