www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diferenta Intre Mufa Mama Si Endpin Jack Si Diferente In Tre Mufa Mama Stereo Si Mono


Guest oZz the little guitarist
 Share

Recommended Posts

Guest oZz the little guitarist

Salut,

 

As vrea sa stiu care este diferenta intre o mufa mama si un endpin jack,si dintre o mufa mama stereo si o mama mono.

Am o doza pentru acustica si vreau sa stiu de care este mai indicat sa-mi atasez:D

Link to comment
Share on other sites

Tie chiar nu-ti merge google?

 

- endpin jack e un jack(mufa mama in cazul de fatza) cu rol de end pin (end pin is a raised button employed to secure the end of a guitar strap) adica 2 in 1

 

- simplificat: mono foloseste un singur canal iar stereo 2 canale (te-am lamurit, nu?) - chitara "e mono"

Link to comment
Share on other sites

"mufa mama" se numeste orice tip de mufa in care intra o alta mufa.

Cred ca tu te referi la o mufa folosita pentru montarea pe panou/carcasa, etc. Aceasta poate fi montata pe chitara dar trebuie sa dai o gaura in plus in corpul chitarei.

Endpinjack este o astfel de mufa confectionata special pentru a putea fi montata in locul .... endpin, adica al celui de care agati cureaua de pus chitara dupa gat :) si reprezinta o solutie eleganta pentru a nu gauri suplimentar chitara. Endpin-jack are si o piesa care permite prinderea curelei, deci are o dubla functie de jack si de end pin.

 

Mufa stereo are un set de contacte in plus fata de cea mono si poate fi folosita pentru a se conecta cu un jack (mufa tata) mono.

 

Daca esti dispus sa gauresti suplimentar chitara poti folosi o mufa mama.

Montarea endpin-jack presupune largirea gaurii existente.

Deci, e la alegerea ta, in functie de gust si de costuri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.