www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Purple Haze


lefmir
 Share

Recommended Posts

Eu zic asa. Se vede de la o posta ca esti la inceput de tot cu chitara insa imi amintesc cand eram si eu la numai 3 luni de chitara si un simplu bend mi se parea o treaba extraordinara pe care, in mintea mea, trebuia sa fi extraterestru sa o faci. Ai clar de lucrat mult la tehnica insa asta se castiga in timp PRIN EXERCITIU. Chitara este un instrument pe cat de superb pe atat de complex.

Te salut si-ti urez mult succes in continuare. Tine-te de chitara si canta cat poti de mult. Continua sa postezi aici tot ce inima te impinge sa arati si altora si nu te lua dupa gurile rele. Ele nu vor face nimic altceva decat sa te opreasca din drumul tau spre progres. Asta daca-i iei in seama bineinteles.

 

Marian

Link to comment
Share on other sites

foarte curajos! cu hendrix din prima? probabil ca te-ai chinuit mult de tot dupa tab-uri, pt. ca notele sunt exacte, dar tehnica... oricum, munca ta e laudabila iar dragostea ta pt. o asemenea muzica (fiindca ea te-a impins spre asemenea realizari) este si ea remarcabila, chiar daca produsul final n-are cum sa fie, asa de repede, foarte reusit.

 

ar trebui sa te gandesti cum ar suna un capriciu de paganini cantat de un incepator in ale viorii. cam asa e si la tine.

 

parerea mea este ca esti dotat pt. a face astfel de muzica, dar are si muzica asta, etapele ei de parcurs. apuca-te de studiat chitara dupa o metoda serioasa, invata sa stapanesti tehnica necesara si sa intelegi muzica si d.p.d.v. teoretic si foloseste-ti deocamdata talentul, pt. a trece mai repede, dar eficient, peste aceste etape absolut necesare. vei vedea, peste un timp, ca rezultatele vor fi mult mai spectaculoase, inclusiv calitativ. nu uita ca nimic nu se realizeaza cu adevarat, decat cu multa munca, rabdare si dragoste.

 

succes!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult amandurora pentru posturi! :)

 

Eu cand am primit chitara am fost foarte suparat, realizand ca nu pot canta nimic(ma asteptam sa fie floare la ureche, eventual sa inceapa chitara sa cante singura). Si de atunci tot m-am straduit sa invat din Dvd-ul lui Steven Krenz, din ce mi-au mai explicat prietenii, din ce am mai citit pe forum...

 

Pacat ca nu exista(sau n-am descoperit eu pana acum) profesor de electrica in Ploiesti pentru ca n-am o metoda anume de invatare si de curand am descoperit ca strategia "invata tot ce prinzi" nu da rezultate, ba din contra, mai rau te-ncurca.

 

Numai bine! :lol:

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@rocksoad93 multumesc pentru apreciere. Cu amplitube am inregistrat, desi cand repet folosesc un radio romanesc pe lampi, de 15W si un Fuzz Face homemade pe germaniu...nu am gasit un microfon cu care sa inregistrez ca lumea; se aude mai bine analogic decat digital...chiar si asa cu acareturile mele.

 

@karpi multumesc mult! :)   postez in curand!

 

Pana mai inregistrez o data Purple Haze(trebuie sa-mi caut un soft pentru mixaj care sa-mi placa, pentru ca ultimul a iesit din trial :lol: ) pun o parte din Back in Black, inceput si strofa(l-am cam taiat la sfarsit ). Imi place enorm s-o cant, chiar daca nu iese perfect .

 

Eu cred ca am scos un ton destul de apropiat din Amplitube + doza de bridge Single coil a stratului. 

 

Revin cu Ceața Purpurie zilele astea .

 

Pana atunci, Numai bine va doresc! :lol:

Back_in_Black_Riff___verse_.mp4

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput e bine!Trage tare ca se poate! :)

Multumesc, trag cat ma tine  :lol:

 

 

 

 

Nu prea cred ca e mai bine(am mai zbarcit-o pe ici pe colo)...cel putin tonul nu e tocmai cel corect. 

 

In fine, here it is! Purple Haze, Take 2 . :lol:  

 

 

 

L.E. : scuze pentru dublu post, imi merge internetul greu.

lefmir___purple_haze_Take_2_.mp4

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Ultima versiune incepe sa semene cu ce ar trebui ! Foarte bine pana acum .

 

Fi atent la "timing" ,ai mana ai simt aplica si la solo ..la chit ritm esti aproape OK foare promitator !!.

La solo /rifuri ai grije sa canti toata "lungimea" sunetului , sa ataci nota in asa fel ca "varful" de atac al sunetului sa pice pe timp ( deocamdata ) in cazul bendurilor sau slidein-urilor sunetul incepe mai devreme de timpul exact al tempoului si trebie sa "pice" pe timp ( atacul ,accentul ,sau varful de pitch care in acest caz trebuie sa fie si exact inaltimea corecta.

La unele sunete la capat de fraza sa nu fie sunetul fals ,trebuie sa vibrezi sunetul in jurul pitchului corect astfel pare corect ca si inalyime si nu produce senzatia de fals.De obicei in urma invechiri corzilr pitch-ul tonurilor cu cat urci mai sus pe gif coboara deci poti sa intinzi cu bend si vibrezi .In cazul cand un sunetele au pitch-ul mai ridicat nu poti decat sa cobori cat trebuie din vibrator si sa vibrezi usor in jurul pitc-ului corect .Daca prinzi dexteritate vei putea sa tii si tonuri lungi in pitch perfect si fara vibrat dar acesta trebuie exersat .Bendurile se executa in viteza ceruta de tempoul piesei , vibratul se face la fel pe in tempou sau in subdiviziune 2 , 3 ,4 .Dar se poate face vibrato cu viteza sub cea a tempoului si pe cat se poate sa aiba perioade in care sa se incadreze tempoul .

Vibratoul este viata unui sunet si da dinamica executiei plus are un caracter personal a fiecarui instrumentist/ interpret.Este cel mai plastic mod de a canta expresiv .Vibrato larg da o liniste interioara, vibrato nervos rapid cu salturi repezi reflecta nervozitatea nelinistea ...etc .Deci Feeling nu consta numai in vibrato linistit si larg !Vibratoul da in mare parte feelingul ...etc

 

Deocamdata atentia la timing , intre timp exersezi si bendurile ,slide-in, si vibrato.

 

Rabdare si perseverenta .....

Link to comment
Share on other sites

@Sorin Petrila...Multumesc! :)

 

@karpi...Ti-ai dat seama exact la ce nu ma pricep :lol: ...Vibratoul il fac cam ciudat; ceva in genul asta

 

 

 

 

Adica imi scutur toata mana, nu ma rezem cu aratatorul de grif si restul degetelor le misc in sus si jos avand ca "pivot" aratatorul(am sa mai exersez si tehnica asta). Nu e foarte corect(cateodata imi iese inegal), dar asa imi vine mai natural...

 

Bend + vibrato nu prea pot sa fac. Am mai facut exercitii, dar deocamdata nu imi iese bine.

 

Multumesc mult pentru sfaturi! :lol:

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Dubla unu...pe ziua de azi...

 

Am schimbat modalitatea de iregistrare si anume:

 

Chitara ->clona Fuzz Face -> amp clean -> microfon Azusa 'eftinache(si asa de imprumut :lol: ) -> calculator line in.

 

Astept pareri! :)

purple haze a nushtucata oara.mp3

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.