www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Double D


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Guest BigMac

L-am facut (a fost prima mea pedala :) ), merge bine! N-ai nevoie de preamplificator. Are preamp la intrare si buffer la iesire.

In loc de J201 poti pune BF245C, integratul romanesc echivalent e MMC4049.

Pt. condensatori iti recomand sa folosesti silver-mica (pentru valorile mici, picofarazi) si mai ales styroflex(=polystyrene, cod KS) in loc de condensatori ceramici, pt. o mai buna calitate sonora. La fel, foloseste mai degraba condensatori polypropylene (MKP) in loc de polyester(MKT/MKS).

Link to comment
Share on other sites

Guest BigMac

Revin cu detalii despre calitatea audio a diverselor tipuri de condensatori. In ordinea descrescatoare a calitatii audio:

- KS ( Styroflex/polystyrene )

- MKP/KP ( polypropylene )

- SM ( silver-mica, pentru valorile mici )

- MKC ( polycarbonate )

- MKT/MKS ( polyester )

 

De evitat in audio: ceramic, tantal, electrolitic.

post-242-1144704530_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Inafara de potentiometre si mufe e totul lipit. Asa arata placa inainte sa fie corodata, au mai ramas totusi doua "pete" de cupru pe care le-am zgariat cu varful unui cutit gorsier; ori au fost ceva grasimi pe acolo, ori a fost stratul de cupru ceva mai gors. Din pacate nu stiu cand am sa-l finalizez, dar va tin la curent cu ce se intampla.

 

P.S.:I-am facut si o cutie :)

post-23-1146651212_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

O sinusoida denaturata. :) (s-a uitat si laborantul care e mai in tema si zicea ca este destul de puternic distorsul, al carui efect poate fi modificat prin potentiometru). In concluzie, in laborator merge, in practica nu.

 

Acum, ce cred eu. Pe schema scrie ca pe drena primului tranzitor trebuie sa am 4,5V, eu cu multimetrul am masurat 1,07V(sau ceva de genul). Am incercat sa alimentez cu un incarcator de Nokia (care legat la circuit scoate ~7V) pe acea drena am tot 1V. Deci cred ca va trebuii sa schimb acea rezistenta de 10k ce se afla intre alimentare si drena.

 

Ce regret este ca nu m-am uitat la amplitudinea semnalului de iesire pe osciloscop. Eram prea fericit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest BigMac

La DoubleD-ul meu am pus un potentiometru semireglabil in loc de rezistenta aia, si obtin 4.5v pe drena la exact 5kohmi. Incearca, poate merge..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.