www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vise Povestite


Guest Mircea19
 Share

Recommended Posts

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Mircea19

PAI EU AS FI PUTUT SA FAC POZE CA DOAR II FURASEM OMULUI APARATU.. DAR AM COPIAT DOAR FILMELE..DACA VREI ITI TRIMIT CATEVA DIN ELE :)

Link to comment
Share on other sites

:) ...don't sleep anymore, you'll dreaaaam evil! :)

 

No problem! I fight evil a lot in my dreams. For only 3 beers I'll fight yours too :)

Link to comment
Share on other sites

aseara n-am visat nimic :) voi ?

 

 

iara n-am visat nimica....

 

De visat toti viseaza (chiar si animalele cica). Sigur un vis la fiecare 90 de minute, si asta la inceput, ca apoi, pe masura ce dormiti mai mult, se mareste lungimea viselor si se scurteaza marimea intervalelor la care se produc.

 

Asa ca, nu cumva sunteti interesati de metode simple si eficiente (la mine a mers) dar pe termen mai lungut (depinde de "materialul clientului") de reamintire a viselor? For FREE! :) (apropos, sunt creatie si inspiratie propie, asa ca nu le mai gasiti in alta parte; oferta promotionala! :) )

Link to comment
Share on other sites

Asa ca, nu cumva sunteti interesati de metode simple si eficiente (la mine a mers) dar pe termen mai lungut (depinde de "materialul clientului") de reamintire a viselor? For FREE! :) (apropos, sunt creatie si inspiratie propie, asa ca nu le mai gasiti in alta parte decat pe forumu' meu megaloman; oferta promotionala! :) )

 

 

 

acest post este un pamflet, cridegnosis nu a fost lezat in nici un fel in timpul editarii

Link to comment
Share on other sites

daca e cineva interesat, pot sa va dau niste carti/linkuri/materiale privind anumite tehnici de a visa constient (lucid dreaming). daca nu stiti ce-i aia, nu cereti. :)

p.s. pe PM pls

 

Eu sunt chiar mai mult decat interesat :)

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt chiar mai mult decat interesat :)

 

Nu vazusem "PM pls"...

 

Bun, am sa descriu acum o scurta secventa onirica (restul e cam cetos, eclipsat de maretia acestui eveniment). Actiunea visului se petrece in centrul Buzaului. Este important, datorita configuratiei locului - un palat de la sf sec XIX si un paltou destul de mare (piata).

 

"Eram in spatele unui hotel din centrul orasului. Cum stam eu sprijinit de un perete de beton al acestuia, nu stiu ce-mi trece prin minte si ma gandesc la niste idei mai vechi. Experimentasem de cateva ori niste sentimente ciudate de "comuniune" totala cu natura. Chiar si Freud aminteste despre "un sentiment oceanic" descris de cineva intr-una din scrisorile pe care le primise. O "senzatie" de uniune cu mediul inconjurator.

Pe masura ce imi aminteam aceste lucruri, simteam ceva ciudat. Deodata, am intrat prin peretele de beton de care ma sprijineam si am devenit una cu hotelul. Imi simteam mana dreapta localizata de-a lungul partii vestice, pe toata inaltimea lui, iar piciorul stang undeva pe la acoperisul lui. Ca si cum asta nu ar fi fost de ajuns, ma extindeam continuu si in mediile proxime. Cuprindeam in unitate magazinele, piata, am ajunns sa ma integrez chiar si in parcul de la periferia orasului. Si, intr-un final apoteotic, devenisem una cu bolta cereasca, cu aerul, cu natura. La inceput imi simteam corpul difuzat in aceste medii, apoi senzatia corporalitatii a disparut complet.

Avand in vedere ca eram de fapt natura, m-am gandit sa ma joc putin. Acum, imaginea centrala a mea cuprindea, de undeva de sus piata centrala si cladirile invecinate, plus o "parcela" de cer. Era innorat, asa ca am facut sa apara soarele, am dat putina ploaie, ceva vant etc. Imaginea desfasurarii acestor fenomene pe bolta cereasca de deaspura pietii era impresionanta...divina"

 

Nu mai tin minte cum s-a terminat, dar senzatia de libertate si unitate absoluta nu o voi putea uita. De-asta imi plac mie visele (si nu numai). Si nici macar nu era un vis lucid...

 

Can anyone compete with this?

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

io nu inteleg cum va puteti amintii ce visati...eu nu reusesc niciodata :) ...chiar as vrea sa stiu ce-mi trece prin cap :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai nici eu nu-mi amintesc visele.. decat o data pe luna .. poate si mai rar... de obicei sunt fragmente mici..

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

Dimineata am visat ca era revolutie si il dadeam jos pe Tariceanu.. erau ciocniri intre oameni si politie.. iar pe mine m-a fugarit unul care ii impusca pe toti cu AKul pana pe un bloc de unde am cazut. Asa m-am trezit eu azi in tahicardie.

 

element periculos si revolutionar care esti.

Link to comment
Share on other sites

Daca v-as spune (de fapt chiar va spun...) ca eu imi reamintesc in fiecare zi cel putin un vis iar maximum reamintite au fost 8 (si nu doar mici fragmente, chiar vise destul de lungi si intregi) m-ati crede?

 

@Geiger - ce-ai facut dupa ce-ai cazut? te-ai trezit la contactul cu solul (sau alt obiect)? Ai aterizat brutal si ai mers mai departe? Ai reusit sa zbori pana sa atingi pamantul?

Si... Tahicardie de la atata lucru? Ce-ar fi sa te bati cu tot soiul de chestii nasoale si sa te taie alea, sa te rupa in bataie, sa te manance etc? :) De ex, ieri (in vis) se luase de mine un catelus... DE fapt o jigodie nenorocita, dar mica. Si baga coltii in mine, in mana, in picior, si se proptea de mana mea si nu mai lasa. Degeaba scuturam, ca se ducea cu tot cu carne. Sau azi dimineata (in vis) m-am trezit cu un scorpion plapand pe piept. Cred ca era pritenos, ca l-am usuit inainte sa-mi faca ceva rau.

Sau, odata mi-am oferit degetul mic de la mana dreapta pe post de cina unei fiinte ciudate care voia sa ma manance cu totul. I-am zis pofta buna si am intrebat cum i s-a parut.

Nu, n-am obsesie cu mancarea...

Link to comment
Share on other sites

Urcasem in fuga multe etaje, m-am trezit cand am cazut.. nu am mai ajuns la pamant :)

 

Si mie mi se intampla la fel majoritatea datilor. Dar intr-un vis chiar s-a intamplat sa cad intr-adevar pe pamant (ciment). Si a fost o senzatie extrem de urata. Dar n-am murit :) Aaaa. Ia stai... Nu, de cele mai multe ori reusesc sa ma opresc din cadere la vreo 2 m de sol sau sa-mi iau zborul... Aia da adrenalina :)

Link to comment
Share on other sites

Toate visele povestite imi apartin si sunt vise 100%, reamintite cat se poate (este posibil) de corect. NU sunt mitoman si nici isteric (cred :) ).

 

Probabil ca difera extrem de tare de ceea ce visati unii dintre voi. Asta pentru ca pe mine subiectul asta ma preocupa de destul de mult timp (cam pe la 12 ani am facut un prim "experiment" legat de vise ca sa vad dc au legatura cu realitatea - adica scriam ce am visat si apoi comparam cu ce mi se intamplase anterior; am constatat ca visez elemente din chestii intamplate cu vreo 2 saptamani in urma si m-am lasat. Dar am continuat mai tarziu, printr-a opta, cu altceva).

 

Oricum, eu am o teorie - atata vreme cat ramai un simplu spetator fata de visele tale, si le privesti ca pe un film la televizor in care protagonistul esti chiar tu, nu vei avea aproape niciodata "abilitatea" de a le influenta sau a le controla. Daca te implici si incetezi a mai fi pasiv (pe baza zicerii "cand dormi nu mai ai nici o problema", adica treaba ta s-a terminat, adica nu te mai implici activ in nimic) atunci este posibil sa poti controla visele. Nu neaparat control gen cauza-efect, dar oricum o influentare asa cum vrei tu (cel putin pe la inceput). Asa ca nu e de mirare ca am ajuns sa-mi dezvolt, incet-incet, un scenariu oniric tot mai aproape de dorintele mele - mai bine zis unul care sa excluda pe cat posibil chestii care nu-mi plac. Faza este ca am totusi cosmaruri. Din vis nu poti "controla" decat ceea ce este posibil de controlat (adica ce te lasa visul sa controlezi). Asta zic eu... Pe unele dintre rezulatatele obtinute le-ati putut lectura anterior.

Nu am avut pana acum decat vreo 3 vise lucide adevarate si cateva zeci cu metacognitie (imi dadeam seama ca e ceva in neregula cu totul, dar nu ajungeam la luciditate; uneori metacognitia si luciditatea se confunda, gen "vis despre cum e a visa lucid"). Cu toate acestea, pot sa-mi influentez "organic", adica anterior, nu pe parcurs, anumite aspecte legate de vis (realism, anumite scenarii de desfasurare, reamintire, "control").

 

Nu eram dator a aduce explicatii, dar decat sa ma considerati a "fabula", mai bine asa. :) (Apropos, n-ati vazut semnatura? "We live in dream and dream we live"- asta are alta poveste)

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Ok cridegnosis te cred. Plus ca imi retrag cuvintele. Fix dupa ce am citit post-urile tale m-am culcat si am visat cum aveam niste cuie infipte in calcai. Culmea e ca unu era infipt cu partea ne-ascutita, si eu le scoteam rand pe rand fara sa simt nik. :)

Link to comment
Share on other sites

La cate ore de zbor am la activ (in vis, fireste), ar trebui sa fiu comandant de aeronava! :)

 

Si tu? Credeam ca-s singurul ciudat... (no offense for you, just for me) :)

 

Faza este ca am avut chiar vise in care ii invatam pe altii cum sa faca pentru a putea zbura in vis. Si nu era vis lucid. Chiar dc ma fac de ras, wtf...

 

Asa... "iti iei putin avant, un fel de saritura mica sau ridicat pe varful picioarelor; simultan cu asta, oarecum inainte iti doresti puternic sa zbori si-ti concentrezi aceasta dorinta cumva undeva in piept/abdomen. In timp ce iti iei avant directionezi aceasta forta din piept pe partea dorsala a toracelui, in zona omoplatilor si incordezi deltoizii sau ce muschi sunt p-acolo. Asta pt propulsie. Si gata, zbori. Control prin vointa apoi". Asta e zbor pe verticala, nu ca superman.

Yes, I'm a freak :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.