www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Palm Muting


soniaxl
 Share

Recommended Posts

Salutare , a-si dori sa intreb daca e mai dificil de executat palm muting pe chitari cu bridge mobil fata de cele cu bridge fix deoarece am invatat aceasta tehnica pe o chitara cu bridge fix (gen gibson ) iar pe chitara mea actuala care are un tremolo bridge nu prea mai iese . Cand am observat ca nu prea iese nimik am incercat din nou pe un Tenson al unui prieten care avea tot bridge fix , si culmea ca iesea bine de tot .

 

Chitara mea e un Cort X-2 cu EMG 60/81 (imposibil sa fie dozele ) iar corzi am incercat foarte multe modele si grosimi (nici ele nu par a fi vinovate ) .

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am avut niciodata problema asta. Eventual ai grija unde pui mana la chitarile cu bridge mobil, si gaseste "sweet spot"-ul pt. palm muting. E posibil sa te fi obisnuit sa simti "altfel" saddle-urile din bridge, si poate asta te deruteaza.

 

Just my 2 cents.

 

Edit: Desi in mod normal, nu ar trebui sa fie nici un fel de diferenta.

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

nici eu nu am avut probleme la cele cu bridge mobil. La cele cu floyd am observat cateodata ca mai scoteam si alte sunete inafara de cele dorite la palm mute, dar nu mare lucru.

Cum a zis si Sto, cauta o pozitie in care sa iti fie comod si sa iasa bine palm mute`u. Bafta

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.