www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Soundgarden Reunion


iledan
 Share

Recommended Posts

Intr-adevar Cornell a facut cateva decizii mai indoielnice in ceea ce priveste cariera lui :) , dar sa speram ca si-a revenit...e un solist f bun, parerea mea. Cat despre Thayil...In 2003, Rolling Stone magazine named Thayil #100 on the list of the "100 greatest guitarists of all time", macar e in lista :) Ca si basist era mai bun Hiro Yamamoto,dar asta e, s-a mai dus din savoarea cocktailului etnic. Eu unul astept cu nerabdare un album nou.

Link to comment
Share on other sites

Cat despre ce parere am, Kim Tayil este unul dintre cei mai subapreciati chitaristi de pe planeta si nu pot decat sa salut cu drag revenirea lui pe scena. In rest, Cornell ne-a demonstrat ca e un "poser" :) penibil, si poa' sa se intoarca inapoi sub paturica incalzita de Timbaland, Ben Shepherd e un basist mediocru, si lui Matt Cameron ii sta mai bine in Pearl Jam.

 

Dar, as plati intrarea doar pentru Thayil.

 

+10

pe sufletul meu grait-ai!Si eu as plati doar sa-l vad pe Thayill....dar sunt de parere ca Shepherd e un basist cel putin bun iar Cameron e foarte bun.Cornell ... :) mare dezamagire,nu cred ca exista cineva care sa fi iubit soundgarden si sa nu fie de parere ca a ajuns un poser ordinar.

Oricum o veste foarte buna ,am fost mare fan soundgarden si as face orice sa-i vad live impreuna cum erau odinioara.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

da asa e ,ma gandesc cum ar fi fost daca nirvana ar fi continuat cu alt solist :) ...cat despre ultimul album,faci o melodie tribut pt layne,numesti si albumul dupa melodia aia, mai bagi o melodie,poate doua, care se ridica cat de cat la nivelul lor de dinainte si gata,everybody's happy :)

Popdose.com reviewed the album as the newest victim of the heavy distortion and digital clipping. "This CD probably has hit new loudness thresholds in the volume wars. It is beyond jarring, and I found myself turning the car stereo down to half the usual volume level just to listen at all."
Link to comment
Share on other sites

Nu intru intr-o discutie pe tema SG, pt ca sint constient ca nu am cum sa fiu obiectiv. Vreau doar sa iti aduc aminte ca tema topicului era "ce parere aveti despre reuniunea SG", la care tu ai raspuns cu o evaluare de asemenea subiectiva a membrilor si a activitatii lor extra-SG. Nu am vazut la mom respectiv legatura cu intrebarea, dar m-am abtinut sa comentez.

 

Q: Ce parere aveti de reuniunea SG?

A: hell YES!. Mi-au dat lacrimile si cind am citit prima oara stirea, si azi dimineata cind am vazut pe site-ul lor Beyond The Wheel.

Link to comment
Share on other sites

CEA MAI BUNA TRUPA A ULTIMILOR 30 DE ANI A INVIAT! In rest nimic nu mai conteaza cu adevarat.Daca apuc sa-i vad live cantand "nothing to say"...voi muri impacat!

Cand voi avea 70 de ani ii voi exaspera pe cei apropiati cu sclerozatul si redundantul "V-am povestit cum am fost eu la Soundgarden!". :)

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Red, nu ti-am cerut nici o scuza, si in general cred ca irosesti cam multa energie prezentindu-mi niste argumente care chiar nu ma intereseaza si argumentind o problema care nu exista din pct meu de vedere. Pur si simplu nu sint de acord cu etichetarea lui Cornell ca "poser" si, desi nu agreez DELOC activitatea lui ca si artist solo, faptul ca l-am auzit din nou darimind peretii cu Beyond the Wheel, si faptul ca am din nou macar speranta sa ii vad pe viu anuleaza absolut orice nemultumire as avea-o despre felul in care Cornell si-a gestionat cariera personala.

Link to comment
Share on other sites

eu doream sa aflu parerea voastra despre reuniune,dar nu numai, in general orice critica/lauda la adresa trupetilor e binevenita...reuniunea trupei era de actualitate si am considerat ca merita un topic pe forum,unde sa se poata discuta despre asta(intr-un fel sau altul).deci clar nu e nevoie de: :) pentru asta exista PM.

Edited by iledan
Link to comment
Share on other sites

Okk, nu mai am decit de completat ca din nou te-ai simtit ofensat degeaba, faza cu academicienii nu are nici o legatura cu tine, e nasol ca trebuie sa explic o gluma, dar asta e:

Elena Ceausescu, in timpul celebrului proces, a repetat in diverse momente: O sa va judece colegii mei academicienii...

 

Iti dau si eu un sfat de viata, si care nu e deloc jignitor asa cum au fost ale tale de mai sus, incearca sa nu mai fii atit de defensiv, ok?

Link to comment
Share on other sites

Kim Thayil on categorization and selling out:

"Obviously we're not gonna come out with all the metal cliches that have been put on the radio for the past eight years. It we're going to patronize the audience that likes that stuff, we might as well be another Bon Jovi or Cinderella. If we are attracting different audiences, that's fine, because we did it by being what we are. If we were naturally a country band, I hope the country people would come out and listen to us." :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Consider reuniunea Soundgarden ca fiind o chestie extraordinara. Impreuna cu Alice In Chains au fost, my 2 cents, singurele trupe din curentul grunge care mai stiau sa si cante.

Va sa zica posedau anumite aptitudini si tehnici instrumental - interpretative. Spre deosebire, de exemplu de cei mai renumiti dintre toti, Nirvana, care probabil au adoptat atitudinea "Anti-Rock Hero" din cauza faptului ca strugurii erau prea acri si oricum nu îi puteau ajunge. Va sa zica, aveau ceva de zis, dar le lipsea retorica. Drept pentru care, looserul principal si-a bagat, in urma unui cocktail de alcool cu droguri, pusca-n gura. Vorba aia: " Cobain, Cobain, it was in vain". Muzica si ideologia nu se impaca, asta este: Muzica adevarata e de-asupra ideologiei.

Sa nu uitam ca tot din Seattle a venit Jimi Hendrix si Queensryche. O infamie ca "Seattle sound" sa fie numit dupa curentul grunge.

 

Cineva mai sus a spus ca Alice In Chains a murit odata cu Layne Staley. Nu pot fi de acord cu asta, din doua motive: in primul rand, piesele (vechi si noi) sunt compuse in marea lor majoritate de Jerry Cantrell iar in al doilea rand, Will DuVall canta foarte bine, vocea lui mulandu-se foarte bine peste stilul AIC

 

A-l numi pe Chris Cornell un poser este la latitudinea fiecarui fan care se considera tradat de persoana respectiva, respectiv considera spiritul etico-ideologic al curentului grunge ca fiind tradat de succesul comercial al lui Ch C. Personal consider aceasta atitudine putin infantila, pentru ca exista o gramada de chestii mai rele decat un album cu Timbaland. Pe de alta parte acelasi Chris Cornell are o colaborare extraordinara cu Tom Morello in Audioslave.

 

A: Era sa uit: CEL MAI TARE m-ar bucura o reuniune Temple Of The Dog. Asta da.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
E interesant de observat cum privesc oamenii lucrurile pe care nu le inteleg: unii le trateaza ca pe o ocazie sa se auto-imbunatateasca si le tin in vedere in speranta ca le vor intelege intr-o zi, altii se grabesc sa spuna ca ce nu inteleg ei n-are nici un merit. Asta apropo si de gustul strugurilor.

Nu stiam vorba cu vain si Cobain, acuma ca ne-ai spus-o am inteles unde greseam.

"Looser" se scrie "loser".

 

 

Daca vrei sa ma faci infantil, sau oricum iti mai vine, macar fa-o barbateste mentionand clar la cine te referi, si preferabil printr-un un mesaj privat.

 

Succesul comercial al lui Cornell nu l-am mentionat si nu ma intereseaza deloc. Soundgarden nu a fost (si iata ca din nou, nu este) o trupa lipsita de succes comercial, si nu-i nimic in neregula cu asta. In plus, succesul comercial (adica vanzari, adica $) al albumului "Scream" a fost doar un fir de praf peste zero, asa ca nu e in nici un caz un argument valabil. Inteleg ca tu faci o analiza strict tehnic muzicala si de succes de piata in general, care din punctul meu de vedere rateaza complet esentialul.

 

Daca au stiut sunetistii sa invarta de butoane si sa mixeze frumos vocea noului vocal Alice In Chains pe noile compozitii ale lui Cantrell, sau exista cantitatea de reverb din manual pe fiecare instrument si nu sunt note off-key, nu inseamna ca noul album Alice In Chains este relevant. Asta din pacate pare sa fie criteriul de evaluare care tot apare in discutii, pentru ca este mai facil de evaluat. Mai ales pentru un inginer de sunet.

 

Daca imi faci onoarea sa te gandesti mai serios la ce am spus iti sunt recunoscator, daca nu, sa fim de acord ca nu suntem de acord si sa nu mai discutam fara rost. Am lucrui mai utile de facut, si banuiesc ca si tu.

 

Draga red, eu nu te-am facut pe tine infantil ci doar atitudinea ta vehement frustrata la adresa lui Cornell. A-l numi in mod atat de declarativ si sustinut un "poser" suna faorte mult a frustrare si a, hai sa-i zicem, expectante tradate. Poate ca insa gresesc eu aici.

Referitor la celelalte idei expuse de mine, cred ca am oferit o serie de argumente in favoarea celor spuse de mine. Si anume:

Nirvana sunt in mod obiectiv privit niste muzicieni submediocri care au profitat de un hype extraordinar pe fundalul saturatiei cu Glam Rock si Hair Metal. In momentul in care nu au mai putut duce povara creativitatii, cel mai slab de inger (si totodata singurul care se putea numi muzician acolo) s-a sinucis - consumul de droguri spunandu-si si aici cuvantul. A propos: merci pentru "loser vs looser"

La Alice In Chains melodiile VECHI SI NOI sunt compuse si aranjate in cea mai mare parte de chitarist si nu de defunctul Layne Staley. Pe de-asupra, vocea lui DuVall se potriveste cu stilul de muzica. Nu am spus nicidecum ca DuVall suna ca si Staley.

Tu in schmb nu oferi argumente. Declari (referitor la Nirvana) ca nu inteleg. Nu ti se pare si aceasta o atitudine infantila?

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Nirvana au fost intr-adevar niste muzicieni, hai sa nu fim rai si sa spunem, mediocri. Ca si Velvet Underground, la inceput.

Dar au fost niste artisti adevarati. Iarasi ca si Velvet Underground.

Asta e diferenta de care vorbesc eu.

 

 

Ca sa nu intram in niste discutii prea lungi, Cobain si Novoselic erau foarte cititi, mai ales in ce priveste literatura Beat (Kerouac, Burroughs, etc.). Cobain picta, si folosea tehnici post-moderniste de scris versuri pionierate de William Burroughs, si altele multe si marunte, la care Malmsteen n-avea acces din cauza unor lipsuri personale poate genetice, poate de mediu.

Probabil ca doar s-au orientat gresit spre muzica si ar fi fost niste artisti adevarati intr-ale poeziei (sau intr-ale picturii).

Nu inteleg ce are Malmsteen a cauta in toata afacerea asta, dar ma rog... Mi se pare oarecum blasfemic sa-l arunci intr-o oala cu Cobain. Ca si o diferenta, el a avut acces la Beethoven, Bach, Mozart, Orff, surse mai bune de inspiratie daca vrei sa devii muzician.

In ce priveste drogurile care tot revin cu acelasi tip de vehementa pe care mi-o reprosezi mie, ti-as aminti ca Jimi Hendrix pe care l-ai mentionat cu profund respect le aprecia din plin. Si a murit exact la aceesi varsta la care a murit si Cobain, tot intoxicat. Asa ca daca te supara Cobain, alta trebuie sa fie diferenta esentiala.

Din nou blasfemie (muzicala cel putin).. :) (Hendrix vs Cobain).

Ma intelegi gresit, pe mine nu ma supara Cobain,mie Cobain mi-este cat se poate de indiferent. Eu am avut ceva impotriva promovarii mediatice agresive a muzicii lor subdezvoltate. That's all.

 

Nici eu nu am spus ca vocea lui DuVall suna ca Staley, sau ca nu suna ca Staley. Am remarcat doar ca "vocea lui DuVall se potriveste cu fondul instrumental" este mai degraba o evaluare facuta de un inginer de sunet decat de un consumator de arta. Ca esti si un consumator de arta eu nu ma indoiesc, dar nu am avut prilejul sa iti citesc opinia in aceasta calitate aici.

 

In ce priveste contributia lui Staley, ai dreptate ca muzica e scris mai mult de Cantrell, dar:

  1. versurile, tonul si frazarea vocii conteaza, zic eu, foarte foarte mult intr-un album. Oamenii fiind oameni, majoritatea prefera, chiar daca de multe ori subconstient, sa intre intr-o relatie cu vocalul, pentru ca vocea e calda, e umana, e ceea ce aud in fiecare zi in jur, si mai putin instrumentele. De aia sunt in general vocalii trupelor vazuti ca frontmen.
  2. o trupa stii foarte bine ca e un proces, o dinamica. Un membru suficient de important al unei trupe are drept de veto si influenteaza procesul in multe feluri. Lipsa sau inlocuirea unui vocal precum Staley n-are cum sa nu modifice fundamental dinamica trupei, de unde si observatia mea: daca se numea altfel n-as fi avut nimic de comentat. Dar nu este Alice In Chains

Aici e o chestie profunda "de gustibus", mie de esemplu imi place noul album Alice in Chains, dar imi plac si alea mai vechi (poate chiar mai mult). Referitor la schimbarea numelui, banuiesc ca este vorba de o chestie de ownership si din alea, cu toate ca e unanim acceptat ca Layne a adus numele trupei. Aici as inclina sa-ti dau dreptate.

Nu confunda, te rog, lipsa perceputa de disponibilitate a mea de a oferi argumente, cu lipsa ta de disponibilitate de a le primi.

 

Iar despre inteles cum e cu Nirvana dincolo de argumentele mele sumare, ca sa fac o gluma legata de numele trupei, e ca la iluminarea Zen :) , cuvintele nu o pot explica pe deplin, cand se produce stii direct.

Well, inainte nu mi-ai argumentat asa stufos ca in exemplul anterior hazliu, care ma duce si pe mine cu gandul la bancul ala vechi "Care e asemanarea dintre un inginer si un caine? Amandoi au priviri inteligente dar nu se pot exprima prea bine" :) si no offense daca esti inginer cumva! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Daca introduci in discutie termeni ca "blasfemie" ajungem intr-o sfera in care chiar nu mai putem argumenta nimic. :)

 

Presupun ca nici Bob Dylan nu e un artist adevarat? Mai ales in tinerete, cand canta folk cu 2-3 acorduri in pozitie deschisa per melodie de 10 minute, cu vocea aia aspra frazata mai mult la misto?

 

Un artist e un artist - aia adevarati au pur si simplu in sange nevoia sa se exprime intr-un fel, ce mediu aleg pana la urma e alta chestiune, si repet, mi se pare mult mai important sa ai ce spune si sa nu fii inca suficient de confortabil cu mediul ales cat sa te poti exprima elocvent, decat sa nu ai ce spune si sa stapanesti fluent mediul. Daca poti stapani mediul suficient de bine cat sa iti prezinti mesajul inteligibil, asa cum a facut-o Cobain cu Nirvana, e suficient.

 

Pe Malmsteen l-am dat exemplu in mesajul anterior (dar nu si pe Hendrix, despre care sunt de acord cu tine ca merita plecaciuni), pentru ca alaturi de alti chitaristi (care vor ramane ne-numiti) trateaza muzica ca pe un sport. Astea sunt cele doua mari directii in care se impart mai ales chitaristii: muzica vazuta ca arta (un mesaj de transmis, si ajustarea mijloacelor tehnice in asa fel cat sa slujeasca mesajului), si muzica vazuta ca sport viteza. Si ma plictisesc de moarte chitaristii care au mereu ceva de demonstrat si aproape niciodata nimic de spus.

 

Nu ma intereseaza daca un chitarist e mai bun sau nu decat alt chitarist, ma intereseaza daca stie sa "vorbeasca" cu mine. De exemplu, ca sa te mai alimentez cu munitie, imi place foarte tare Neil Young. :)

 

 

Din nou "blasfemie". :)

 

 

OK, iar eu am incercat sa-ti spun ca exista mai mult legat de Nirvana decat ce poti extrage analizand progresiile lor de acorduri sau valoarea productiei albumelor. Nici Ramones nu cantau mai bine decat Nirvana, nici Sex Pistols, nici Black Flag, si totusi aportul lor la istoria muzicii nu poate fi contestat. Contextul in care a activat o trupa, si mesajul, conteaza cateodata mult mai mult decat competenta lor tehnica de muzicieni. Din pacate oamenii mai uita lucrul asta, si cu atat mai mult suntem vinovati de acest pacat noi, cei care studiem muzica instrumentala.

 

Daca nu crezi ca s-a transat problema iti stau la dispozitie pentru continuarea discutiei, dar ar fi poate mai bine sa o facem in alt thread, deja asta e orice dar nu despre reuniunea Soundgarden.

De acord cu tine sa despartim threadul, e o discutie interesanta ce poate fi continuata in mod civilizat (ca si pana acum de altfel), pt ca aici se lovesc doua curente diferite de opinie vizand arta si perceptia ei.

Rog un admin sa ne faca un thread nou cu chestia asta, eu nepricepandu-ma prea bine!

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.