www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Calculatorul Face Figuri


Guest om__bun
 Share

Recommended Posts

Guest om__bun

am un calc celeron la 400 mhz cu 128 mb sdr...am windows 98..problema este ca daca il las mult timp deschis(cateva ore) fara sa ruleze nimic pe el..atunci cand vreau sa deschid o aplicatie ceva(net,muzica,etc) imi da un mesaj de genul "Nu mai este memorie libera..inchide din aplicatii" si trebuie neaparat un restart...care e cauza?...se poate rezolva fara un restart?...daca imi sugerati unul nou.....mai astept pana pe toamna...ca tre sa vina niste banuti..:)

 

multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

george, vezi ca gasisem pe net (si am folosit) intr-o vreme un freeware care se chema "FreeMem" si care gestiona foarte misto memoria - fie elibera el automat memoria de taote mizeriile lasate de aplicatiile rulate sub Vindoze, fie, printr-un simplu click, o goleai la manutza (si-ti setai tu cantitatea de memorie ce doreai a fi eliberata ....) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

ce aplicatii rulezi(chiar si in systray, langa ceas) ?

Un memory leak ar putea sa se manifeste asa...

 

pai..am mess-ul..care merge tot timpul... si uneori dc++ si vypres chat..nu-l las sa faca nimic altceva in timpul de "repaus"

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

am gasit pe net FreeMem pro...are 14 zile in care o poti folosi de proba...dar vad ca ba merge..ba da eroare si se inchide...:)

Link to comment
Share on other sites

george, vezi ca gasisem pe net (si am folosit) intr-o vreme un freeware care se chema "FreeMem" si care gestiona foarte misto memoria - fie elibera el automat memoria de taote mizeriile lasate de aplicatiile rulate sub Vindoze, fie, printr-un simplu click, o goleai la manutza (si-ti setai tu cantitatea de memorie ce doreai a fi eliberata ....) B)

 

Programele de genul asta sunt glume proaste.

 

Sa o luam logic:

1) Nu are cum sa elibereze pagini de memorie virtuala, pur si simplu pentru ca nu stie ce a alocat programul "victima". Permite-mi sa ma indoiesc ca face analiza pe code flow si vede ce bucati de memorie sunt alocate si nu vor mai fi nici utilizate nici eliberate :)

 

2) Nu are cum sa elibereze pagini de memorie fizica, nu are sens, de asta se ocupa VMM-ul Windows-ului.

 

Daca vrei sa-ti faci un program de acest gen, te invit sa studiezi functiile malloc() si free() :) Programele de genul asta aloca un buffer foarte mare (1 - 2 GB) si il acceseaza, fortand VMM-ul sa scoata din memoria fizica toate celelalte programe (sa le scrie in pagefile.sys, respectiv win386.swp). Apoi, dupa ce elibereaza buffer-ul respectiv, intr-adevar, sistemul o sa aiba f. multa memorie libera - pt ca e swap-ata pe disk.

 

Vad un singur avantaj : in cazul unui spatiu virtual foarte fragmentat, un approach de genul asta ar putea fi util pt defragmentare. Insa... oh shit, don't even get me started, exista TLB-uri, PDE, PTE-uri, toate special concepute pt a accelera translatia virtual/fizic/etc....

 

Pentru George: ori ai un program cu leak-uri MARI (si e usor de vazut, intr-un program de monitorizare) ori ai modificat setarile la memoria swap.

 

PS: Pe Celeron 400 si 128 MB ar merge decent un NT4, sau chiar un 2000 :) Si daca vrei te sponsorizez cu un pachet de 2x256 RAM :(

 

Warm regards,

mike

Link to comment
Share on other sites

offtopic: system idle process nu reprezenta resursele libere ale compului? @_@ mike... folosind ce compilator faci faza cu malloc() and stuff?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.