www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Mic Ajutor...


Coddy
 Share

Recommended Posts

Salut , cant la chitara de vreo cativa ani... vreo 4-5 . Mi-am dezvoltat urechea destul de bine zic eu ... , pot sa improvizez destul de bn , dar m-am lipit de cateva game ... pozitii ... si acuma cand vreau sa improvizez ... primu lucru la care ma gandesc sunt acele pozitii si nu pot sa ma desprind de ele... . Leg destul de greu gamele intre ele.

 

Imi puteti da un sfat ceva ? :)

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi o varianta care la mine a mers cat de cat :)

 

Iei melodii simple, din 3-4 acorduri, care au o linie usoara pe voce. In cazul in care faci lucrul asta singur (cantatul la chitara, that is) faci strumming usurel in tempo pe fiecare acord al piesei, si incerci sa faci linia de voce ca un fel de solo usor din 3-4 note pe fiecare acord. E similar cu metoda de exercitiu care iti dezvolta miscarea mainii drepte atunci cand inveti sa canti la pian/clapa - cu stanga tii armonia si cu dreapta faci linia de voce.

 

Daca ai pe cineva sa te ajute (sa iti tina armonia de baza) sau daca inregistrezi linia de armonie, poti "improviza" linistit, fara sa te mai obosesti sa tii armonie.

In scurt timp urechile se vor deschide si vei auzi clar care este dominanta intr-o progresie simpla de armonie, si cam care sunt (citez proful de teorie muzicala) vecinii pe la care poti sa te duci in vizita :)

 

Stiu ca suna stupid, dar la mine a mers.

Ca prim exemplu, ti-as sugera Gypsy Kings - Volare. Eu cu asta am inceput. Au linii simple de voce, dar contratimpii si accentii dati pe anumite cuvinte iti dezvolta si capacitatea de a iesi corect din ritm pentru o fraza complexa, si de a ateriza inapoi pe timpul 1 dupa ce o termini. E ca si cum ai incerca sa fluieri o piesa, numai ca o faci pe corzile de chitara :)

 

Bafta si spor !

Link to comment
Share on other sites

Salut , cant la chitara de vreo cativa ani... vreo 4-5 . Mi-am dezvoltat urechea destul de bine zic eu ... , pot sa improvizez destul de bn , dar m-am lipit de cateva game ... pozitii ... si acuma cand vreau sa improvizez ... primu lucru la care ma gandesc sunt acele pozitii si nu pot sa ma desprind de ele... . Leg destul de greu gamele intre ele.

 

Imi puteti da un sfat ceva ? :)

 

Depinde ce ai invatat in 4-5 ani .

 

Te pui si incepi din nou cu invatatul. Treptele...acordurile pe treptele unei game...progresii specifice ale unor piese/stiluri populare ( tot ce auzi la radio ..sau muzici din 1930--2010 pana in zilele noastre) .

 

In paralel cu studierea "armoniei" exersezi arpegiile in TOATE pozitiile posibile pe fretboard .

 

Cand incepe sa functioneza treaba faci ce spune @comanel .

 

Incerci sa canti piese simple cunoscute ce au o linie melodica simpla ( de obicei este simpla linia melodica in muzica usoara si folk ,numai in Jazz poate sa apara linie mai complicata)

 

Majoritatea liniilor melodice simple "ies" prin executarea progresiei armonice in arpegii .Tii nota principala din linia melodica iar trecerile le improvizezi trecand prin arpegiu catre urmatorul ton din linia melodica.

Asta-i cel mai simplu mod de a face un fel de improvizatie pe melodie /pe o progresie. Dupa ce te obisnuiesti cu acest tip de improvizatie/intermezzo solo incepi sa ai tehnica si auzul dezvoltat sa improvizezi mai "abstract" sa construiesti o alta linie de solo ptr chitara ....

 

Asa daca incepi acum peste cativa ani poti sa mai intrebi ce sa faci pe mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce ai invatat in 4-5 ani .

 

Te pui si incepi din nou cu invatatul. Treptele...acordurile pe treptele unei game...progresii specifice ale unor piese/stiluri populare ( tot ce auzi la radio ..sau muzici din 1930--2010 pana in zilele noastre) .

 

In paralel cu studierea "armoniei" exersezi arpegiile in TOATE pozitiile posibile pe fretboard .

 

Cand incepe sa functioneza treaba faci ce spune @comanel .

 

Incerci sa canti piese simple cunoscute ce au o linie melodica simpla ( de obicei este simpla linia melodica in muzica usoara si folk ,numai in Jazz poate sa apara linie mai complicata)

 

Majoritatea liniilor melodice simple "ies" prin executarea progresiei armonice in arpegii .Tii nota principala din linia melodica iar trecerile le improvizezi trecand prin arpegiu catre urmatorul ton din linia melodica.

Asta-i cel mai simplu mod de a face un fel de improvizatie pe melodie /pe o progresie. Dupa ce te obisnuiesti cu acest tip de improvizatie/intermezzo solo incepi sa ai tehnica si auzul dezvoltat sa improvizezi mai "abstract" sa construiesti o alta linie de solo ptr chitara ....

 

Asa daca incepi acum peste cativa ani poti sa mai intrebi ce sa faci pe mai departe.

 

Asa e , nu prea sunt mandru de acesti ani de chitara ai mei. Dar stiu arpegiile pe grif... game .. acorduri :) . Problema e ca nu pot sa ma desprind de game la improvizatie , si le leg destul de greu intre ele.

Link to comment
Share on other sites

Guest edeph
Salut,

Aici este un exemplu cum sa iesi din pozitiile unei game (break out of the box). Cred ca poti aplica acelasi principiu pentru toate gamele.

Mii de multumiri, in sfarsit am invatat sa citesc gamele :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.