www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mica Problema Doza La Chitara Electrica


Guest Razzvy
 Share

Recommended Posts

Guest Razzvy

Sunt nou aici pe forum si sper ca scriu in rubrica potrivita. Mi-am luat de curand chitara electrica, un Fender Squier Telecaster. Pana acum vreo o saptamana n-am mai tinut o chitara electrica si nu stiu eu prea multe despre partile ei hardware. Am observat adineaori ca una din doze e bagata mai adanc in chitara numai pe o parte, si nu stiu daca asa trebuie sa fie, sau am facut eu ceva din greseala. Totusi daca apas putin pe ea, se misca si se baga si mai adanc, apoi revine rapid.

 

Rog cunoscatorii, sa imi zica daca e asa din vina mea, si ce pot sa fac pentru a remedia problema. Nu pot sa ma duc prea curand la magazinul de unde am luat chitara pentru ca e la vreo 7 km de oras si nu beneficiez de carnet si masina :) Aveti mai jos si niste poze:

 

http://www.glowfoto.com/static_image/10-12...0/img6/glowfoto

http://www.glowfoto.com/static_image/10-14...0/img4/glowfoto

http://www.glowfoto.com/static_image/10-14...0/img4/glowfoto

Link to comment
Share on other sites

Dozele in mara majoritate a cazurilor se prind in chitara cu ajutorul a doua suruburi lungi trecute prin cate un arc.

In plus, suruburile respective pot fi folosite si la reglarea distantei dintre doza si corzi.

Deci, n-are nimic ciudat.

Also, relax. Sunt niste sarme prinse cu suruburi pe o bucata de plastic si doua bucati de lemn, ffs.

Link to comment
Share on other sites

Guest Razzvy

Acum imi dau si eu seama ca am facut cam prea mult caz si am pus o intrebare stupida, dar adevarul e ca mi-a stat putin inima in loc cand am vazut cum e pozitionata doza :) M-am gandit ca or fi facut si prietenii mei cine stie ce..

 

Merci de raspuns, pot sa dorm linistit acum :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Guitar Hero

Pai tot ce poti a faci e sa iei o surubelnita si sa reglezi tu inaltimea dozelor . daca vrei un sunet mai agresiv, scoate'le mai mult, dar ai grija sa ti apasat ultimul fret sa nu iti atinga coarda de doza :) have fun

Link to comment
Share on other sites

Guest Razzvy

Deocamdata imi suna bine chitara, si fiindca m-am apucat serios de invatat de teorie, nu-mi trebuie inca modificari la ea. Si chiar cand o veni vremea sa vreau alt sound, parca nu m-as risca sa ma joc eu singur cu dozele. Cine stie cum mai reglez eu dozele alea si stric sunetul cu totul :) Poate sunt eu prea grijuliu cu chitara din cauza ca mi-am cheltuit toti banii pe ea, dar tot am o retinere sa iau surubelnita si sa o desfac :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt eu orb ????????

 

Iarasi vad sfaturi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ce se dau din burta fara macar sa se analizeze pozele puse de colegul nostru !

 

UNDE VEDETI VOI SURUBURI ???????????

 

 

 

Asa ca draga posesor de chitara asculta de filosofi de pe rgc.ro si insurubeaza cu o surubelnita , gasesti tu ceva suruburi.

Si te uiti de la care se ridica/cobara doza.

 

Trebuie sa demontezi pickguard-ul ca sa ajungi la suruburile de reglaj.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa se vada suruburi? E chiar asa complicat sa dai jos pickguard-ul?

 

Sa fim seriosi o chitara nu e o nava spatiala, parerea mea. Eu am schimbat inclusiv floyd-uri si grifuri si pot sa spun ca nu e mare lucru. O poate face chiar oricine. Mai greu e sa schimbi tastele, acolo zic si eu ca nu se poate baga oricine da in rest... o chitara nu e mare scofala.

 

Cand vezi ca cel care intreaba nu stie nimc nu are simt tehnic habar nu are ce si cum , nu te uiti macar la pozele puse de el ca sa vezi ca nu are surub pe exterior si nu poate sa regleze atunci nu se repeta vre-o trei sfaturi sa ieie surubelnita si sa actioneze suruburile pe care nu le vede si nu stie unde sunt.

Plus a explicat ca apasa pe doza scare dupa actionare revine rapid .DECI arcul este sub doza si o apasa in sus , si nu intre pickguard si montura dozei ca si la cele fixate de pickguard sau de carcasa de doza din plastic.

 

Daca scrieti ceva incercati sa dati explicarii indicatii EXACTE , macar la cat puteti , nu ajuti cu nimic daca doar spui ca "...nu-i mare lucru" .Trebuie explicat exact procedeul .Sau da-ti un link la un video tutorial unde se arata cum se seteaza /schimba/repara.

 

Se pot face si glumitze dar daca vezi ca incepatorul este pierdut incerci sa-l indrumi daca cunosti cate ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.