www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitionare Chitara Electrica


Guest Claudiu212
 Share

Recommended Posts

Guest Claudiu212

Hristos a inviat! Buna seara dragi iubitori de muzica.Am cateva luni de experienta cu o chitara acustica, simt ca o stapanesc bine si ma gandeam sa achizitionez una electrica cu tot ce ii trebuie.Bugetul actual este de 1000 RON, astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

Hristos a inviat! Buna seara dragi iubitori de muzica.Am cateva luni de experienta cu o chitara acustica, simt ca o stapanesc bine si ma gandeam sa achizitionez una electrica cu tot ce ii trebuie.Bugetul actual este de 1000 RON, astept pareri.

Deci practic tu doresti un fel de pack, sau luat separat: chitara electrica, amplificator, cablu etc.... Si bugetul tau total pentru toate nu numai electrica sa fie 1000 ron? Ca sunt ceva optiuni :)

Link to comment
Share on other sites

Hristos a inviat! Buna seara dragi iubitori de muzica.Am cateva luni de experienta cu o chitara acustica, simt ca o stapanesc bine si ma gandeam sa achizitionez una electrica cu tot ce ii trebuie.Bugetul actual este de 1000 RON, astept pareri.

 

In primul rand spune-ne de unde esti .Daca din vre-un sat din Fagaras nu -ti masi spunem sa mergi la MCMusic sau la Musikia si sa te duci de exemplu cu razvan ca sa -ti aleaga o chitara la aprox 500 lei care sa aiba gatul din lemn bun ( nervurile corespunzatoare ) corpul din lemn cotrespunzator si sa nu fie lacul crapat de la cum se usuca lemnul .

 

Alta vesriune ar ca ajutat de un prieten care se pricepe macar un pic..sa cumperi o chitara folosita la bre-o 250 lei care este la fel de buna ca si cea noua din magazin .De fapt este mai buna deoarece vezi ca dupa un an doi de folosire nu este strambat gatyul , nu crapa corpul etc etc...

 

In cea ce priveste dozele etc te ajuta pietenul apoi oricum vei avea soundul tau dupa un timp si vei alege alta chitara sau doze.

 

Statie nu stiu daca ai nevoie ptr inceput daca nu canti cu o trupa , o mica pedala de overdrive este suficienta pentru adaptarea la orice Line/in .Asa ca se poate canta pe orice scula de casa ( cu inaltele reduse din reglajul de ton la cele HiFi) .

Plus acas aeste cel mai bine sa canti pe casti ca sa nu stresezi vecinii sau familia ,mai ales cand esti incepator dar si dupa acea .Pe nimeni nu intereseaza si nu rezista la ore intregi de "scale running".

Link to comment
Share on other sites

Guest Claudiu212

Sunt din Petrosani.Nu intentionez sa cant intr-o trupa.Chitara pentru mine reprezinta un remediu impotriva stresului si in acelas timp o pasiune.

Link to comment
Share on other sites

Guest HoriaMaiden

eu iti recomand un Ibanez GAX 30, suna bine si nu iti face o gaura foarte mare in buget(700 de lei). Aria mai au niste modele ieftine si bune. Oricum, cum zicea si karpi, nu conteaza pretul, fiindca poate sa fie ieftina si sa sune bine sau invers. Take care , my friend:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.