www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 30 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

Duel 30 - Votare  

16 members have voted

  1. 1. Votati interpretarea preferata

    • leo2pop
      7
    • Felixanu
      9


Recommended Posts

Guest leo2pop

Comentariu:

:) Drept e, ca am luat-o!!! Dar nu m-am putut abtine cind am vazut ca armonia se potriveste de minune cu acest cintec minunat... pe care in modul meu de exprimare [destul de zapacit la acea ora tirzie]... l-am transpus peste linia BT-ului propus.

Asa a iesit!

E vorba de un cintec lansat in 1938 in spectacolul de revista "Constelatia Alhambrei" de Maria Tanase. Cintec apartinind lui Ion Vasilescu pe versurile lui Eugen Mirea.

Habar n-ai tu

...cred ca era o perioada culturala foarte frumoasa si interesanta in Romania acelor ani...

Link to comment
Share on other sites

leo2pop

idea e OK , mici probleme cu timingul , trebuie ridicat tonul la pitch-ul curect esti cateodata sub ton !!, bend-ul trebuie sa fie parte a cantatului , se vede ca la impro. ai avut mai multa rutina (curaj) foarte bun! .Mai trebuie sa canti si sa inregistrezi de 100 ori si poate devine mai OK.Nesiguranta la cantatul melodiei probleme de timing la atacarea temei , te deruteaza BT-ul si offbeat-urile inca nu le stapanesti , fa exercitii de ritmuri complexe .

 

Nu-i nimic grav daca le auzi si tu , daca nu atuncea e foarte grav.Daca te incurca backtrack-ul , canta fara . Iei BPM cu un drumachine ati faci un track de "dirijare" cu ceva armonie si inregistrezi soloul ,dupa acea mixezi cu BT -ul.Eu cant de mult timp si cateodata ma incurca BT-ul facut de mine si daca nu vreau sa renunt la anumite accente , cant cu alt BT "toba si bass" mai simplu .

In plus se poate "taia" si BT-ul si remixa dupa dorinta .

 

Piesa e frumoasa si are iz de "cinematic soudtrack " ceva gen 007 . merita sa o faci , foarte buna idea.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

felixanau......probleme MARI cu , timing, bend , pitch ( chiar fals pe ici colo !! ), frazare greoaie inpiedicata, mai exerseaza..poate iese ceva ,

 

de cati ani canti?ai un profesor.Cineva trebuie sa-ti arate greselile , dar daca nu le observi este nasol.Daca te ai grabit si nu ai avut rabdare iar nu-i bine caci este un contest nu o proba de sunet.Trebuie sa postezi numai ce este macar 80% OK .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

karpi

"... nu inteleg nimic din ce spui, dar ce-ai zice de o cafea?" :) [asa cum suna o reclama de la TV] Dar lasind gluma la o parte, tre'sa-ti multumesc pentru gindurile tale si pentru faptul ca te-ai "aplecat" asupra cintecului propus de mine. Sint dator sa-ti spun ca nu mi-am propus niciodata sa fac un "rocket science" din chestia asta. E un mod de destindere foarte placut, de altfel. E pentru prima data, de cind cu "duelurile" cind am cintat cu/pe alte cintece, decit ale mele. A fost o provocare placuta.

Sigur ca "aud" si eu toate acele "neclaritati" din cintec, iar BT-ul nu ma incurca deloc la cintat, numai ca...

... in ultimele 3 editii ale "duelului" nu a postat nimeni pina joi [din saptamina respectiva] si de fiecare data m-am hotarit repede sa pun cite un cintec, ca sa nu ramina gol topicul... :)

Asta nu-i o scuza, ci numai o explicatie!!! [pentru graba in care au fost facute]

Cintecul e numai o schita umila [facuta la miezul noptii de joi spre vineri] a cintecului din 1938.

Ma bucur daca te-ai/v-ati simtit bine, ascultindu-l.

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.