www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Proaste La Noua Mea Chitara


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

Ok. La jacksonul meu js20 corzile sunt ... cum sa spun, de caca. Proaste rau, n-am ce zice. Desi suna binisor si sunt moi. Mi s-a rupt o coarda (mi) si m-am dus sa imi iau un inlocuitor pana imi iau corzi calumea. Am dat 10000 :) pe ea si era de caca normal. Chestia e ca era prea groasa (am luat-o de la mosu, la muzica nu avea la bucata miuri) si trebuia sa o strangi prea tare ca sa iasa nota calumea. Am scos-o ca era mult mai stransa decat celelalte corzi moi si mi-erea frica , ca o sa imi tensioneze griful neuniform si se indoaie aiurea. Pentru o coarda de caca nu merita sa stric o chitara bunicica. Ce corzi sa imi iau bune pe la vreo 300k si sa fie destul de moi (deci subtri) . Va rog sa mentionati si grosimea ca nu ma pricepe si sa stiu ce sa cer acolo. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Ce marime imi recomanzi cosu? Vreau ceva moale, subtire pt solouri si benduri cat casa, nu vreau sa imi rup degetele in corzi de 2 cm

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

0.9 - 0.42 inseamna intre 0.9 si 0.42 (adica sa imi aleg eu intre ) sau sunt doua unitati de masura diferite?

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

In ce unitate de masura ? Exista si mai moi? Eu am masurat coarda rupta (mi) de la electrica si avea in cm 0.22 (cu micrometru lu' tata care nu da gres ). Asta e in sistem metric deci .9 ala ce inseamna?

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Multumesc cosu. A zis tata ca ai onorat micrometrul si ca iti da o bere virtuala. (bere www) . LOL :) :) :) 10x Cosu

Link to comment
Share on other sites

belson 0.8  rulzzzz :), eventual canti din d drop, sau din a drop  :)

 

Nu o sa uit vreodata prima (si ultima :)) mea intalnire cu corzile Benson. De-abia imi ajunsese chitara din zari mai vestice, de peste marea balta, si cum avea corzi vechi si aproape complet oxidate am hotarat sa le schimb. Fiind glanda ce eram pe vremea aia, a cumparat cel mai ieftin set .008-.038, adica un set Benson.

 

Pe scurt, o saptamana intreaga am avut o depresie totala - chitara cea noua (si destul de scumpa) suna cam de zece ori mai prost decat aia veche si la juma' de pret. Mi-am revenit doar dupa ce am echipat-o cu un set de D'addario si m-am jurat ca mai bine nu cant decat sa cant pe o chitara cu asemenea corzi pe ea.

 

Ca sa intelegeti ce fac niste corzi proaste din chitara. Si ca sa intelegi, Dementhor, de ce tot zici tu ca iti suna ca naiba chitara :(

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

incearca la guitarissimo , patronu e plecat d mult timp inafara , a fost unu din elevii profului meu , duce reghinuri si le vinde la suprapret inafara, si mai trimite si corzi in romania,

Link to comment
Share on other sites

Guitarissimo sunt scumpi. Sigurul caz in care ar merita sa luati corzi de-acolo ar fi daca vreti neaparat sa cantati pe Dean Markley (imi plac din ce in ce mai mult in comparatie cu GHS, da-s scumpe) sau cantati cu corzi groase (gen GHS Zakk Wylde).

 

Altfel, un set de GHS Boomers/Super Steels este 25 de lei iar unul de GHS Boomers '52 este 27 la Muzica, la cei cu Stagg (MC Music).

Link to comment
Share on other sites

deci pana la urma de unde imi iau corzi bune de 25 de lei  :)

Deci ai asa: Muzica: La Stagg, corzi GHS (mai toate costa 25, unele sunt 30).

Mai ai si un pic mai sus, la aia care vand huse proel, D'addario (30), si Fender (tot 30). Dar, eu nu prea am incredere in Fender-urile alea de acolo, so, mai bine te duci jos si iti iei de acolo :)

Sau te duci la Guitarissimo.. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.