www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exista Chei Grover Pt Gaura De 9 Mm?


 Share

Recommended Posts

As vrea sa-mi schimb cheile stock de pe un les paul cu ceva model de grover non-locking si toate modelele de grover cu care m-am intalnit pana acum necesita gaura de 10mm, iar cheile stock folosesc gaura de 9mm.

N-as vrea sa umblu la gauri, ca am inteles ca exista un risc destul de mare sa crape headstock-ul si decat sa fac modificari din astea riscante prefer sa nu le schimb.

Deci daca stiti careva vreun model care sa fie montabil fara modificari pe gaura de 9 sa-mi spuneti si mie.

Btw am cautat pe site la grover si nu inteleg nimic. In lista de specificatii apar unele pe 9 mm(respectiv nush cati inch) dar in lista de produse nu-s de gasit.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Sal, Am eu un set de vanzare aici,

 

Pe pachet scrie:

 

Gibson Original Equipment - Bench Spec Replacement Parts

 

"No other replacement part retains the original integrity of your Gibson guitar. With the same unyielding quality demands, Gibson's Original Equipment "Bench Spec" replacement parts are only direct replacement parts to protect your investment. Each part is guaranteed to be a direct replacement for your instrument and meet the original warranty specifications of your Gibson guitar."

 

Le-am masurat(nu cu precizie) si intr-adevar au 10mm, esti sigur ca gaurile din headstock-ul tau au 9mm? ai incercat sa pui chei de 10mm?

Link to comment
Share on other sites

@broknstrngz: la mine sunt cele press fit

@fiveseven: Ideea e ca nu vreau sa umblu la gauri, nu ca r fi scump burghiul.

Is socat ca nu gasesc ceva bun care sa se potriveasca si is si mai socat ca Gibson se incapataneaza in continuare sa monteze rahaturile astea de chei pe chitare. Astea ar trebui interzise :)

Pe celalalt les paul am Grover rotomatic kidney beans (din fabrica) si diferenta e de la cer la pamant.

 

L.E. se pare ca toata lumea care vrea sa-si schimbe cheile modifica gaurile, dar mi se pare aberant sa adaptezi o chitara de 2-3000 de euro la un set de chei de 45 de euro si nu invers.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa umblu la gauri

Am înțeles, desigur, dar de ce?

Ca sã poți vinde ulterior chitara ca originalã? O astfel de intervenție ar trebui sã o îmbunãtãțeascã, nu?

Mie mi se pare aberant sã iei o chitarã cu 3000 de EUR de la o firmã care nu e în stare sã punã niºte cheițe decente.

Link to comment
Share on other sites

Am înțeles, desigur, dar de ce?

Ca sã poți vinde ulterior chitara ca originalã? O astfel de intervenție ar trebui sã o îmbunãtãțeascã, nu?

Mie mi se pare aberant sã iei o chitarã cu 3000 de EUR de la o firmã care nu e în stare sã punã niºte cheițe decente.

o imbunatateste, dar multi vor sa cumpere chitara in starea originala. Dar nu asta ar fi problema; pana la urma mi-e frica sa nu stric ceva. La un schimbat de doze, poturi ma bag, nu ca as fi mare expert :), dar acolo daca gresesc pot s-o iau oricand de la capat si le lipesc si dezlipesc de 100 de ori daca trebuie pana iese treaba, dar la asta nu m-as baga ca e genul de modificare care trebuie sa iasa bine din prima.

Nu in cheite sta calitatea unei chitare,desi la pretul asta ai dreptate ca ar trebui sa fie bune, dar avand in vedere ca un set de cheite nu sare de 50-60 euro nici nu te poti crampona in atata in conditiile in care tot restul corespunde...pana la urma poti sa consideri ca te-a costat 3050-3060 in loc de 3000...procentual e o nimica toata...e mai scump un setup pe care oricum o sa-l faci ca poate vrei sa schimbi grosimea la corzi sau action-ul

 

P.S. desi vroiam grover pana la urma am gasit ceva bun care se potriveste fara modificari: Tone Pros, numai sa gasescde unde sa le comand, ca pe thomann am vazut ca nu aduc numai bridge-uri de la firma asta. Vedem, poate are @Gyzmo o solutie :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.