www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[acustica] Ibanez Aw28-rlg


andydufresne
 Share

Recommended Posts

Ibanez AW28-RLG review

 

Chitara: acustica Ibanez AW28-RLG. Produsa in 2008 (undeva prin Asia), cumparata in februarie 2009 de la MC Music.

Pret: la vremea respectiva 900 lei, care insemnau 212€

Caracteristici:

  • Top: Solid Mahogany
  • Back & sides: Mahogany
  • Neck: Mahogany
  • Tuning machine: Gold Ibanez Smooth Tuner AS w/Brown Pearl Button
  • Nut & saddles: Ibanez Ivorex II
  • Bridge pins: Ibanez Advantage Bridge Pins
  • Strap button: Ibanez Strap Button for Acoustic Guitars
  • Strings: D'Addario™ EXP™ (.012)
  • Fretboard: Rosewood

Accesorii incluse: saddle de schimb, un bridge pin de schimb, cheie imbus pentru truss rod, 2 fisii de plastic de pus sub saddle pentru inaltarea actiunii.

 

Sunet/comportament: "cald". Probabil din cauza topului de mahon, registrul grav se aude foarte bine. Inaltele se aud putin mai greu. Are un sustain foarte bun (mai ales cu niste corzi de .012) si overtonurile se aud bine. Chitara suna mult mai bine decit V50-ul pe care il aveam si considerabil mai bine decit un AEL10E pe care mai cint. O parte importanta din merit este topul solid. De fapt, am fost placut impresionat prima data cind am prins un acord si am auzit tot felul de detalii care nu se auzeau la vechea mea chitara.

Cind am cumparat-o, coarda mi gros avea un sunet care aducea putin inspre "infundat". Dupa ce am schimbat saddle-ul (cu unul identic de la un Ibanez anterior), problema s-a remediat in mare parte. Presupun ca ar suna si mai bine cu un saddle de os sau tusq.

Chitara suna foarte bine la strumming (din nou, multe grave si volum puternic, as crede ca e un jumbo) si la fel la fingerstyle. E o placere sa cint la ea.

 

Intonatie: foarte buna la freturile inferioare. Pe la fretul 12 insa tunerul (si probabil o ureche antrenata) sesizeaza o tendinta spre diez. Mai sus de pozitia 12 oricum e greu de cintat, chitara neavind cutaway. La nivelul asta de pret, cred ca e greu de gasit o chitara cu intonatie perfecta.

 

Constructie si finisaj: buna si atenta. Topul si pickguardul au un finisaj "resonant low gloss", adica arata nefinisate deloc. E o chestiune de gust, insa mie imi place asa. Lateralele si spatele au un finisaj care mie imi pare satinat. Defectul la acest gen de finisaj este sensibilitatea. Chitara este sensibila la orice lovitura (cit de mica) sau zgirietura, mult mai mult decit una cu finish glossy. Toate partile metalice - cheite si strap pin - sunt aurii. Din nou chestiune de gust, eu as fi preferat argintiu; e drept insa ca auriul merge mai bine cu lemnul respectiv si cu cheitele "tortoise shell". Mecanismul cheitelor e de calitate, ele se misca nici prea usor, nici prea greu si acordajul e stabil. Nut si saddle din Ivorex (cu alte cuvinte plastic) - de calitate buna, insa nu la nivelul osului. Actiunea era cam ridicata din fabrica. Acest lucru se simtea la corzi de .012 si mai putin la cele de .011. Am redus-o la un nivel potrivit dupa ce am pilit cam 2 mm din saddle. Corzile cu care a venit, D'addario EXP, sunt coated (de genul Elixir) si m-au tinut intr-adevar de 2 ori mai mult decit D'addario Phosphor Bronze pe care le folosesc de obicei.

 

Parti bune: Topul solid, sunetul, sustainul, constructia atenta. Se simte ca instrumentul e facut pentru cineva care vrea mai mult decit o chitara de incepator. As clasa-o intre entry level si intermediate.

Parti rele: din cauza finishului, chitara e sensibila si trebuie tratata cu atentie. Coarda mi gros suna un pic ciudat din fabrica si parca mai pastreaza o urma de infundat chiar dupa ce am schimbat saddle-ul. Intonatia nu e perfecta la pozitiile superioare.

 

Impresie generala: avind in vedere pretul, toate bunele si relele si faptul ca deja cint de 1 an pe ea, ii dau nota 8. Sunt multumit de ea si daca as fi in aceeasi situatie, as lua probabil tot un Ibanez AW.

 

Adaug si vreo 2 poze:

6567-ibanez-aw28-rlg-jpg-600-600-1-FFFFFF.jpg

69901870_1---Ibanez-AW28-RLG.jpg

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest cattallin_j4j

Ironside, cred că ai incercat sa ironizezi putin intrebarea mea, dar imi cer iertare! Nu am reusit sa gust ironia ta intrucat nu inteleg care este ideea. O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.