www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Chitara


Guest valvE
 Share

Recommended Posts

Guest valvE

in primul rand vreau sa-mi cer scuze daca mai exista pe undeva un topic de genul acesta.

 

vreau sa recontitionez o chitara electrica, si nu stiu foarte multe despre acest subiect.primul pas l-am facut deja: am dezasamblat-o complet. urmeaza sa-i dau vopseaua jos. ce granulatie ar fi indicata pentru a indeparta vopseaua si pentru finisaj?

 

astept si alte sfaturi. multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest valvE

ok. am sa caut. merci.

 

corpul e in stare buna, dar are o crapatura mica care trebuie sa o acopar. gatul la fel, stare buna. probabil trebuie schimbate tastele.

 

PS: nu te-am mai vazut de pe vremea cand pierdeam timpul prin "Select" in Vaslui :)

Edited by valvE
Link to comment
Share on other sites

Guest valvE

maine, cu putin noroc, ma apuc sa-i dau vopseaua jos

 

hpim1416a.jpghpim1417.jpghpim1415b.jpg

 

da, un nou Reghin Les Paul replica, dar in starea in care e merita o sansa. :) dupa cum se vede, partea frontala este din placaj (la fel si partea dorsala). fostul proprietar a scapat-o de pamant iar rezultatele se vad in imagini. ce as putea folosi ca sa lipesc la loc crapatura respectiva?

Link to comment
Share on other sites

Guest valvE

tocmai ma uitam astazi pe topicul respectiv. din nefericire nu posed un astfel de pistol si nici nu cred ca pot sa fac rost. indepartarea vopselei insa nu este cea mai mare dilema pentru mine, ci crapatura respectiva. cineva chiar ma sfatuia sa indepartez complet partea frontala, astfel incat sa ramana dreapta. asta ar insemna insa sa modific unghiul gatului, ceea ce ma depaseste complet.

 

LE: inca ceva. din ce am vazut, a ta are o constructie asemanatoare cu a mea. eu am de gand sa-i pastrez tailpeice-ul original. in ceea ce priveste bridge-ul. ai putea sa ma lamuresti care are fi pozitionarea lui optima? presupun ca o sa trebuiasca sa-i dai niste gauri in corp ca sa-l fixezi.

Edited by valvE
Link to comment
Share on other sites

cineva chiar ma sfatuia sa indepartez complet partea frontala, astfel incat sa ramana dreapta. asta ar insemna insa sa modific unghiul gatului, ceea ce ma depaseste complet.

 

LE: inca ceva. din ce am vazut, a ta are o constructie asemanatoare cu a mea. eu am de gand sa-i pastrez tailpeice-ul original. in ceea ce priveste bridge-ul. ai putea sa ma lamuresti care are fi pozitionarea lui optima? presupun ca o sa trebuiasca sa-i dai niste gauri in corp ca sa-l fixezi.

 

 

In niciun caz sa nu renunti la placaj. Altfel trebuie sa modifici si gatul si este foarte complicat. Crapatura se chituieste pur si simplu si se vopseste. Bridge-ul trebuie fixat exact unde a fost. Daca nu se mai vad semnele trebuie masurat in functie de grif. Eu am masurat la un Epiphone si corectez pozitia in aceeasi proportie grif / lungime totala coarda.

Link to comment
Share on other sites

Guest valvE
Crapatura se chituieste pur si simplu si se vopseste. Bridge-ul trebuie fixat exact unde a fost. Daca nu se mai vad semnele trebuie masurat in functie de grif. Eu am masurat la un Epiphone si corectez pozitia in aceeasi proportie grif / lungime totala coarda.

 

la asta ma gandeam si eu. nu are rost sa dau jos partea frontala daca se poate repara. oricum crapatura nu este foarte extinsa. a tinut-o sub control suruburile de la pickguard.

 

ai putea sa-mi dai un raport asa ca idee? nu stiu exact unde a fost pozitia originala la bridge.

Link to comment
Share on other sites

Guest valvE

grrr. am dat jos vopseaua de pe gat azi

hpim1418y.jpghpim1419.jpghpim1420x.jpg

pot sa spun adio la ideea de a-l da cu lac. urmele alea de arsuri se pot da jos cu putin efort, insa are doua defecte de fabricatie care nu le pot ascunde decat cu vopsea.

Link to comment
Share on other sites

ai putea sa-mi dai un raport asa ca idee? nu stiu exact unde a fost pozitia originala la bridge.

 

Nu mai gasesc hartiile unde am nota distantele, dar mai caut. O alte idee ar fi sa masori pe grif distanta de la tasta 0 pana la tasta 12 apoi dublezi valoarea gasita si fixezi bridge-ul la aceasta distanta fata de tasta 0.

Link to comment
Share on other sites

Guest valvE
Nu mai gasesc hartiile unde am nota distantele, dar mai caut. O alte idee ar fi sa masori pe grif distanta de la tasta 0 pana la tasta 12 apoi dublezi valoarea gasita si fixezi bridge-ul la aceasta distanta fata de tasta 0.

 

ok. merci, nu e nici o graba. daca le gasesti ma anunti.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.