www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Esp? Washburn ?


Guest Cipy
 Share

Recommended Posts

hm, din cate am auzit pe aici, ESP sunt niste chitari foarte bune (ma rog, stiam asta, dar a facut si adi reviewul ala si :)). de Washburn, sincer, nu prea am auzit mare lucru. Stiu ca sunt o firma destul de mare, dar nu prea se compara cu ESP. Eu ti-as recomanda ESPul.

Si apropo, aia nu prea e o chitara pentru incepatori....

Link to comment
Share on other sites

Cipy... aggressive (btw daca vroiai sa-ti schimbi username-ul, trebuia sa zici - acum cu care vrei sa ramai?), tine minte asta - toate floyd-urile care se gasesc pe chtiare de sub 4-500 de dolari sunt ca din cascaval. Singurele cat de cat mai solide sunt alea de pe Ibanez-uri. Ca sa nu zici ca nu te-a avertizat nimeni.

Link to comment
Share on other sites

aggressive e un prieten de-al meu, si reply-ul a fost dat din gresala de pe userul lui ...sorry...apropo..ati vazut ce nenorocire de amp vrea sa-si cumpere ?? Io nu am nici macar chitara si el da aproape 2000 de euro pe un amp ! :) Hmm...viatza nu-i corecta ! :) A si mersi de info-urile legate de floyd ! Stiu ca nu sunt prea solide...dar..chiar am nevoie de floyd...ori cum modeul ala de esp e accesibil pret/calitate....

Link to comment
Share on other sites

Astea no-name sunt dintr-un metal foarte moale. Si nu-s permite nimeni sa bage nici macar un Floyd licentiat TRS (adica cel mai prost/ieftin Floyd 'de firma') pe chitare ieftine-ieftine-ieftinache.

 

Sa vezi ce fain e cand observi cum a lasat coarda urme in metalul de la 'menghina' din punte :)

 

PS: Pune-l pe prietenul tau sa citeasca ce i-am raspuns in thread-ul ala. Cred ca va trebui sa-l reeduc din anumite puncte de vedere :)

Link to comment
Share on other sites

Metal-wise ESP MH-50 este o chitara mai "rea". Se vede asta daca te uiti la gat si la freturile extra jumbo. Cearny stie ce stie cand spune sa ai grija cu copiile de Floyd Rose (licentiate sau cum mama lor le-o zice) pentru ca e posibil sa ai probleme. Totusi aici trebuie sa iei in vedere si abuzul la care e supus chitara.

 

Washburn X11 e mai versatila avand in vedere ca are o doza dubla si doua simple . Posibilitatie de a obtine o gama mai larga de tonuri sunt mai mari. Puntea este mai putin pretentioasa decat cea de la ESP si prin urmare mai fiabila.

 

Alt aspect este pretul chitarelor. Din ce vad pe music123 ESP-ul este mai scump cu 100$ decat Washburnul.

Gandeste-te bine ca esti incepator si pune-ti intrebarea daca tu chiar ai nevoie de floyd rose. Sfatul meu e sa iti iei fie washburnul daca nu vrei sa te axezi strict pe metal si sa te orientezi catre varianta NT a lui MH50 (non tremolo) daca vrei sa fii rau.Cu banii si nervii salvati ai putea sa iti cumper i o doza mai rasarita si sa te bucuri mai mult de chitara. Avantajele puntii fixe sunt multe: reglare mai usoara , posibilitatea de a trece de la un acordaj la altul muuuuult mai usor si fiabilitatea crescuta (lucru foarte important).

Per total ambele sunt chitare bine echilibrate. Spune-ne si la ce preturi le poti achizitiona.

Eu am m-am jucat cu un wasburn X-10 pe stanga anul trecut si nu am ramas chiar cu un gust amar;)

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest ANUBIS

hmmm.... Eu mi-as lua ESP fara sa ma mai gandesc nici o clipa...dealtfel marcile mere "preferate" ca sa zic asa sunt ESP, Fender si Gibson (les paul, sg si chet atkins sst ) si desigur ca prima mea optiune e ESP...indiscutabil. Chestia cu Floyd rose-ul....nush ce sa zic....avand in vedere ca esti incepator...si ca pe meleagurile noastre carpatine (si nu numai) in cele mai multe cazuri calitatea lasa de dorit nu cred ca ar trebuii sa te avanti la asa ceva....parerea mea.... :)

 

Oricum...nu uita...vrem si noi poze cand o iei si un review! :)

Link to comment
Share on other sites

Daca e sa fie dintre astea doua, atunci ESP all the way. Daca totusi te hotarasti pentru fixed-bridge, uita-te si la anuntul meu cu Ibanez RG321. Daca nu, ai si alte variante :

 

Jackson JS30

 

http://www.guitartrader.com/itempg.icl?ord...s=5&numitems=25

 

Squier Jason Ellis ( la super pret !!!!!!!!!!!!!!)

 

http://www.guitartrader.com/itempg.icl?ord...=22&numitems=35

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

pai tocmai ce discuta si mai sus ... floydu de pe js30 e varza , ori iti iei ceva scump cu floyd ori ceva moderat/ieftin fara . poti ramane cu bara in 2, o parte in mana ta si alta intelenita in floyd... cine stie din ce aliaje s facute

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

da' nu inteleg de ce ti iei showmasteru de pe net, cand il au si la proguitar . cred ca tot pe la aceasi suma se incadreaza(+taxe postale etc...) avantaju e ca o poti proba

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

cei de la proguitar nu dau chitare asa de bune...majoritatea chitarelor sunt facut in koreea (WTF?? :) )...vroiam eu sa-mi iau un jackson js30 si vanzatorul mi-a spus ca a fost scapata...cand am probat-o am tras un pic de bara si atat...cred ca daca trageam mai mult cadea cu totu :)...de la proguitar sunt bune doar efectele si penele si ce mai au ei pe acolo in afara de chitare...

P.S.: nu am incercat fenderele sau squierele asa ca nu stiu ce sa zic despre ele...

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

stai ma asa . cine te a mintit? toate seriile js (adica cam tot ce vezi p acolo)s facute in indonezia ,

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

se plangea unu de pe musiciansfriend ca 'dom'ne e facuta in japonia si nu in usa' si i a rp unu care avea un jackson made in japan de 12 ani si n a patit nici p draq ,

c : mana de lucru din japonia se poate compara si cu cea din state .....

Link to comment
Share on other sites

c : mana de lucru din japonia se poate compara si cu cea din state .....

 

si nici cea din state cu cea din japonia. acum, poate prietenul tau, a avut noroc. ma rog, nu cred ca faza e valabila la toate chitarile facute in japonia. eu am o parere destul de buna despre japonezi (ma refer la chitare).

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

depinde si de reputatia firmei , nu cred ca jackson distribuie in toata lumea numai modele usa, majoritatea s facute unde mana de lucru e mai ieftina normal... dar nici nu prefera sa si strice renumele... si asta e combinatia perfecta intre calitate/pret

 

parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

da, dar daca te uiti pe proguitar.ro, un jackson made in us costa 100 mil, iar unul made in japan costa 20-30 mil. deci, se presupune ca cele made in us sun mai bune, adica nu neaparat ca sunt piese mai bune, dar sunt facute mai atent :). nu zic ca japonezii nu fac asa, dar se presupune ca americanii le fac mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Chitarele ESP custom shop sunt facute in Jaopnia. Destule chitare top-of-the line sunt facute in Japonia (Fender de ex.)

 

Pretul, in general, spune cam cat de 'lucrata' e o chitara si cu ce maiestrie s-a muncit la conceperea ei.

 

Sincer, eu in banii astia mi-as lua fie un Yamaha fie un Squier.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest ANUBIS

Diferenta asta cu Made in Japan Sau made in china sau corea sau orice altceva e ca in tarile astea mana de lucru este mai iefina...nu determina calitate produsului.

 

Ma rog...parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Diferenta asta cu Made in Japan Sau made in china sau corea sau orice altceva e ca in tarile astea mana de lucru este mai iefina...nu determina calitate produsului.

 

Ma rog...parerea mea  :)

 

loooooool, bine zis Ninja. ANUBIUS, iti zic eu, ca o chitara made in japan nu se compara cu o chitara made in china. asta cu siguranta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.