www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Magazin De Chitare In Budapesta


Guest Predator23

Recommended Posts

Guest Predator23

Avand in vedere oferta execrabila de chitare din romania, m-am decis sa ma orientez spre tari civilizate.

 

Am dat un search pe google, dar nu inteleg maghiara, asa ca nu am gasit nimic ce sa ma ajute.

 

Ma gandeam ca poate e cineva pe forum umblat pe acolo, care stie unde sa ma trimita sa am de unde alege.. Nu ar fi rau sa dau de un magazin plin cu Fender, Gibson, Ibanez, Epi samd. Ar fi de folos si niste site-uri de web daca stiti ca magazinele sunt localizate in Budapesta.

 

+ Voi merge cu prietena mea, care o sa vrea la mall. Aveti idee de vreun mall in care se gasesc si magazine de muzica? :)

 

Multumesc mult  :)

 

 

 

 

De asemenea, daca vrea cineva o chitara de pe acolo, o aduc cu cea mai mare placere, free of charge.

Link to comment
Share on other sites

am un prieten chitarist in Budapesta, ii trimit un mail si daca imi rapsunde in timp util iti trimti raspunsul sau.

cand vrei sa pleci?

 

o alta informatie : preturile sa stii ca nu is foarte ok, vroiam sa imi iau si eu la un moment dat.daca nu prinzi o oferta, sunt cam ca la noi, doar ca ai de unde alege cum ziceai si tu

 

Avand in vedere oferta execrabila de chitare din romania, m-am decis sa ma orientez spre tari civilizate.

 

Am dat un search pe google, dar nu inteleg maghiara, asa ca nu am gasit nimic ce sa ma ajute.

 

Ma gandeam ca poate e cineva pe forum umblat pe acolo, care stie unde sa ma trimita sa am de unde alege.. Nu ar fi rau sa dau de un magazin plin cu Fender, Gibson, Ibanez, Epi samd. Ar fi de folos si niste site-uri de web daca stiti ca magazinele sunt localizate in Budapesta.

 

+ Voi merge cu prietena mea, care o sa vrea la mall. Aveti idee de vreun mall in care se gasesc si magazine de muzica? :)

 

Multumesc mult :)

 

 

 

 

De asemenea, daca vrea cineva o chitara de pe acolo, o aduc cu cea mai mare placere, free of charge.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Sunt o gramada de magazine in budapesta, cu o oferta destul de larga, dar sa nu astept chiar la vre-un canaan de chitare :).

Si eu am luat al meu de acolo, by the way.

Important, inainte de a lua orice, nu uita sa verifici preturile de la noi :)

 

Cateva dintre ele, mai mari (in care am fost personal):

 

oroszlanbarlang (dealer ibanez) - Pozsonyi út 30.

mezzoforte/hangszeraruhaz (cam de toate) - XIII Budapest, Radnóti u. 25

gitarcentrum - Budapest VII., Alsó erdõsor u. 8.

eldorado - Teréz körút 34

git-art - Szent-István körút 12.

 

Mai sunt multe, dar cam astea cunosc eu. cauta pe google "gitar bolt budapest" sau "gitar uzlet budapest". etc..

 

Cat despre malluri, in west end city center sunt sigur ca era un magazin de instrumente, nu stiu cum e acum. Pe aceasta o gasesti usor, e langa gara de west (Nyugati pályaudvar), este o plaza gigantica.

 

In orice caz, iti recomand inainte de a pleca, sa iei o harta buna, si sa planuiesti exact unde vrei sa ajungi, pe ce traseu, budapest e un oras mare si destul de complicat, mai ales daca te duci cu masina. Sunt magazine care sunt unul langa altul, iar sunt si pe partea cealalta a orasului. Eu asa am observat, ca toate magazinele se afla in Pest (partea orasului est de dunare), in Buda nu prea am gasit. Ma rog asta e doar presupunere personala.

 

De obicei magazinele sunt deschise pana la ora 18 luni-vineri, iar sambata pana la 13.

 

Daca ai nelamuriri...te ajut cu placere :) (daca pot)

Edited by sakavaka
Link to comment
Share on other sites

Guest Predator23

Oau, multumesc mult. Am sa ma interez de magazinele care mi le-ati recomandat.

 

Nu stiu inca cand plec, nu ma grabesc deloc. Daca tot merg, vreau sa fac o treaba calumea. O sa am gps pe masina, deci cred ca voi gasi destul de usor adresele:)

 

Mersi inca o data.

Link to comment
Share on other sites

Guest Predator23

Mcmusic avem si la tm, iar in afara de proguitar(la care m-am uitat pe site), nu am vazut mare lucru la bucuresti.

 

Nu stiu ce caut, am cantat pe un Squier, un Fender si pe un Gibson lp custom recent.

 

Fara indoiala, Gibsonul ala era chitara chitarelor(mai bine de atat nu stiu daca se poate), dar mie mi-a placut mai mult gatul si tastierele de Fender, parca am cantat mult mai usor pe ele.

 

Din motivul asta vreau sa am de unde alege.. vreau sa cant pe mai multe chitare, sa o aleg pe aia care imi place. As vrea sa pun de exemplu un Gibson lp studio, langa un Fender standard sa vad care imi place mai mult.

 

Si un fender standard langa un squier mai rasarit, sa vad intr-adevar daca merita diferenta de bani(din punctul meu de vedere). Adica daca eu sunt incepator si nu aud nici o diferenta intre un Squier mai rasarit si un Fender standard mex, nu vad de ce as plati in plus pt Fender.

Link to comment
Share on other sites

doar sa nu ai surpriza cand ajungi la Budapesta ca pereturile pe site nu-s actualizate :)

din cate am vazut eu, preturile de dincolo sunt cam tot pe acolo ca la noi (+/- 10-20 lei) ... mai bagi un drum sa cumperi, si daca ai probleme de garantie poate tre sa aduci inapoi la magazin piesa s.a.m.d...

 

apropo, si eu am facut la fel , am crezut ca in ungaria primesc mai ieftin sau gasesc oferta mai bogata , asa ca am bagat un drum degeaba pana in Debrecen ... n-am stiut ca magazinul din care am luat chitara exista si in Oradea cu acelasi scule la acelasi pret :) + sculele la reducere au fost aduse toate la Oradea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Predator23
 n-am stiut ca magazinul din care am luat chitara exista si in Oradea cu acelasi scule la acelasi pret  :) + sculele la reducere au fost aduse toate la Oradea :)

 

auch :lol:

 

 

 

 

Ah also nu uita ca in HU se folosesc in continuare forinti, si e posibil sa pierzi toata "economia" la rata de schimb.

 

M-am uitat pe site-uri si am vazut ca sunt mai scumpe decat la noi instrumentele.

 

 

Gibson Lp Studio Faded 1000+ de euro(parca asa mi-a iesit la calcul, daca nu, nu gresesc cu mult)... In italia la banii astia iti iei Lp Studio(standard?), Faded se gaseste la 650 de euro.

 

Speram ca se aseamana preturile de la unguri cu cele din italia, dar vad ca se aseamana mai mult cu cele de la noi :lol:

 

Costul drumului, faptul ca nu cunosc limba si nu ma voi intelege prea bine cu vanzatorii, oferta nu cu mult mai bogata decat la noi si preturile la fel sau mai mari decat in romania m-au cam pus pe ganduri. Se pare ca nu a fost o idee prea stralucita.

 

In alta ordine de idei va multumesc mult pentru implicare :)

 

In august voi ajunge 100% la Roma, problema e ca nu stiu in ce masura mai pot astepta pana atunci.

 

 

 

 

Mersi inca o data.

Link to comment
Share on other sites

Am cerut de la chitaristii de pe un forum din Budapeste si am primit astea :

 

 

Aici sunt multe magazine nu toate din Budapesta

 

http://gitar.lap.hu/szakuzlet_hangszerbolt/14283348

 

 

Fender Márkaszervíz....................site-ul era in intretinere cand l-am vizitat

http://www.fendershop.hu/

 

Stageshop

http://www.stageshop.hu/webaruhaz/

 

Vintage52 ... ..linkul nu era corect dar magazinul trebuie sa existe.

 

Coda

http://www.codahangszer.hu/

 

Mezzoforte Hangszerbolt, XIII Budapest, Radnóti u. 25 Tel.: 788-7353

 

Árkádia

http://www.arkadiahangszer.hu/

 

Eldorádó

http://www.eldoradomusic.hu/

Link to comment
Share on other sites

Guest Predator23
Azi au mai raspuns cativa chitaristi din ungaria.

Acestia spun ca mai bine la Wienna ,este mai ieftin cu 10-20% si mult mai multe sortimente din care sa alegi.

 

 

 

 

mersi mult  :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.