www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Ibanez


Razvan1993
 Share

Recommended Posts

In ultimul timp chitara incepuse sa bazaie pana si cand cantam pe Clean nu mai zic la distorstion, se auzea oribil. Astazi a inceput sa nu se mai auda aproape deloc si bazaia ingrozitor am zis ca e de la cablu; am schimbat cablul , nimic. M-am gandit ca nu face contactul corect miscam de cablu acolo unde intra in chitara am vazut ca isi mai revine desfac capacelul ma uit un singur fir am gasit si era legat calumea, nicio problema. imi dau seama mai tarziu ca defapt nu isi revenea fiindca miscam de cablu ci fiindca miscam din toata chitara! tot cantam miscam de ea sa vad ce se zbate in ea si pun degetul pe doza. isi revine. iau degetul de pe doza iar bazaie. dau de switcher sa aleg alta doza la fel se intampla. mentionez ca dozele mele sunt designed EMG INF1 INF2 chitara este un Ibanez Rgr321ex. M-am gandit ca nu mai au baterie si stai si desfa toata chitara; nu gasesc nicio baterie. Pe internet scria ca trebuie sa fie o baterie de 9V. Nu e pe nicaieri si am desfacut tot in afara de gat si de suruburile de la switcher ( nici acum nu imi dai seama pt. ce erau suruburile alea ca nu puteai sa scoti nimic de acolo sa vezi ce e inauntru ) . Ma gandeam la impamantare. Ok bun. prizele la mine sunt ok au impamantare dar totusi am schimbat priza m-am mutat cu chitara prin toata casa; acelasi lucru. Nu imi dau seama ce anume s-a defectat la ea daca aveti vreo idee va rog frumos sa ma ajutati :) . Thanks

Edited by Razvan1993
Link to comment
Share on other sites

ok am rezolvat problema dar nu am reusit sa lipesc tot firul deoarece este extrem de mic. am lipit doar un firicel din el atat s-a lipit dar se pare ca merge perfect...in timp o sa se dezplieasca iar la mcmusic nu o dau chitara ca o trimite la bucuresti si dureaza f. mult pana vine. imi puteti spune va rog cum se numesc firele de genul? eu un fir din care iese un capat alb mai lung si un capat mai mic neizolat. as putea sa ma duc in Constanta sa cumpar asa ceva de la un magazin Dioda are toate componentele din lume.

Link to comment
Share on other sites

ok am rezolvat problema dar nu am reusit sa lipesc tot firul deoarece este extrem de mic. am lipit doar un firicel din el atat s-a lipit dar se pare ca merge perfect...in timp o sa se dezplieasca iar la mcmusic nu o dau chitara ca o trimite la bucuresti si dureaza f. mult pana vine. imi puteti spune va rog cum se numesc firele de genul? eu un fir din care iese un capat alb mai lung si un capat mai mic neizolat. as putea sa ma duc in Constanta sa cumpar asa ceva de la un magazin Dioda are toate componentele din lume.

 

"Firul" dezlipit este de fapt chiar ecranajul cablului de semnal care vine la jack-ul de iesire.

Ia o bucata de cablu litzat (multifilar) cu izolatie, de undeva din casa (cere-i lui tata), de 3-4 cm, sa nu fie prea gros, si prelungeste firul ala de masa.

Daca ai un prieten caruia i se indemana mai bine cu letconul de lipit si fludorul apeleaza la el cu incredere.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.