www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Dam Pe Cineva Afara Din Formatie.


CulBoji
 Share

Recommended Posts

Deci trebuie sa dau pe cineva afara din formatie, motivul e ca nu prea se pricepe baiatu la fel de bine ca noi shi ne trage in spate, am cantat cateva luni cu el sperand ca v-a progresa dar nu a facut deloc progrese.

 

Pentru ca nu am experienta in a zbura pe cineva afara din trupa am nevoie de sugestii ca sa fac asta cat mai delicat shi amical posibil :) Cine a avut de-a face cu asa ceva sau a fost dat afara de cineva :) il rog sa-mi explice metoda :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, eu am o experienta bogata in asta.....

Daca e prieten cu voi, e greu, stiu.....

Eu mi-am dat CEL MAI BUN PRIETEN (si in ziua de azi...) afara din formatie fara sa clipesc, dar in interior am plans.

Cel mai bine ar fi, in cazul tau, sa-i spui exact ce ai scris mai sus. Ca va trage in spate, ca nu progreseaza, etc.

Eventual, da-i un timp de o luna, poate ca se va schimba, poate are nevoie de acest sut in fund. Mai da-i o sansa, si SPUNE-I ca e ultima sansa sa se indrepte.

 

Eu zic ca asta e cea mai buna metoda

Link to comment
Share on other sites

Ai 2 variante:

1. nu il mai chemi la repetitii

2. nu il mai lasi sa fumeze la repetitii, il pui intr-un coltz, il lasi cu cablul scurt de la chitara la amp, ii mananci sandwichurile, ii zici sa schimbe deodorantul

 

:)) :)) :))

 

ce-i asa de greu?! ii spui care e faza direct...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

e foarte simplu.. muzica se face cu muzicieni nu cu prieteni B).. cel mai bine e sa-l averizezi si sa-i spui ce nu-ti convine ;) si sa-i dai un timp sa se redreseze .. asta daca vrea si crede el ca poate... nu trebuie neaparat dat afara.. asta vreau sa subliniez.. e posibil ca intr-o luna sau in doua luni sa progreseze atat de mult incat sa vrea el sa te dea afara :o.. alta chestie importanta... sunteti toti de acord ca trebuie dat afara ??? ;) pt ca daca nu risti sa fi tu dat afara ;) h ha ha ha .. e complicat dar asta este daca trebuie sa-l dai afara si sunteti toti de acord ca altfel nu se poate .. angajeaza pe cineva sa-l impuste :o:)

sau sa-l ameninte cu moartea daca mai vine la repetitii :o asta in cazu in care nu intelege binenteles..

 

deci e foarte simplu... numai tu si cu restu trupei puteti decide daca el pleaca sau ramane.. si dupa ce v-ati decis e foarte simplu... ii spui asa .. " -Maine sa aduci versurile ca vine alt vocal " glumesc .. asta i-au spus fosti componenti ai trupei Zenith vocalului Zoly zis si Zoltano pe forum... si ghici ce s-a intamplat..

:D au plecat ei :):):( asta e se mai intampla ...

 

 

cel mai simplu e sa-i spui direct si fara menajamente tot ce ai de spus.. si dupa aia suporti consecintele ;) ...

Link to comment
Share on other sites

Faza ii ca bate la tobe :) shi nu prea are deloc imaginatie la breakuri sau ritmuri shi uneori f@te intrarile shi la melodiile care le cantam cu el de vo 5 luni.

De o luna tot am incercat sa lucram mai bine anumite intrari sau breakuri da tot timpu tre sa-i zicem noi pe ce sa bata shi normal ca nu iese bine de vreme ce noi nu avem experienta la tobe, sau atunci cand schimbam putin linia melodica nu poate improviza.

 

Acuma suntem toti de acord sa-l schimbam,basistu deja ii prea stresat de breakuri facute numa pe tomuri :) , shi am facut shi o repetitie cu alt tobar care ne-a placut mult shi nu prea mai este optiunea sa-l mai dam timp inca o luna.

 

Nu stim fix cum sa ii zicem pt. ca ii prieten cu noi shi ii destul de entuzasmat de faptul ca canta in o formatie shi sper sa nu intre in depresie :)

Link to comment
Share on other sites

Atunci se schimba povestea!

Ia-ti inima-n dinti si spune-i ce vrei.

Doar inceputul e greu, te asigur! Ar fi bine daca ati fi toti de fata, e mai usor.

Asta tine de "viata" unei trupe, cum si divortul tine de o casnicie (ce exemple dau...)

Fa-o si nu te mai gandi!

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

faci conferinta pe mess cu titlul "cum il dam afara pe tobar" in care chemi membrii trupei si speri sa se prinda :)

dar serios, cea mai nasoala faza e sa vrea lumea sa te dea afara si tu nu stii de asta pana ii vezi ca au concert cu altcineva in locul tau... trebuie sa afle intentiile voastre cat mai repede, cum zicea mircea "muzica se face cu muzicieni nu cu prieteni" - trebuie sa inteleaga asta

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

e foarte simplu.. muzica se face cu muzicieni nu cu prieteni :)

not true. noi suntem prienteni de o gramada de timp (spre exemplu) si nu cred ca am putea canta unu fara celalalt...cantam de mult timp impreuna si ne-am obisnuit unu cu celalalt. culboji din cate am inteles nu canta cu individul de mult timp, si, cum a zis si killahead, ii poate da un termen limita...

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

da spune-i odata ca nu bate cum trebuie sau ca formatia se indreapta in alta directie decat cea in care trage el :)

Link to comment
Share on other sites

not true. noi suntem prienteni de o gramada de timp (spre exemplu) si nu cred ca am putea canta unu fara celalalt...cantam de mult timp impreuna si ne-am obisnuit unu cu celalalt. culboji din cate am inteles nu canta cu individul de mult timp, si, cum a zis si killahead, ii poate da un termen limita...

 

nu cred ca mircea la asta s-a referit...daca ar fi sa alegi intre un prieten afon sau un muzician care depaseste nivelul mediocru in ceea ce face, ce-ai alege? in primul rand muzica se face cu muzicieni si normal ca trebuie sa existe si o intelegere intre membri trupei, asa ca daca iti este si prieten foarte bun cu atat mai bine..iar cat despre situatia lui CulBoji trebuie discutata cu restul membrilor si spus in fata ce aveti de zis..dar oricum trebuie, zic eu, sa tineti cont si de parerea lui, eh poate omul o sa-si dea seama de situatie si nu-i va fi asa de greu...sa ne povestesti cum a decurs treaba :)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

sau poti sa zici ceva in genu beavis&buttdead "aaa..dude..you suck...yeah...ha...haha...umm...u'r not in the band anymore...yeah yeah..umm..hehehe" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

:)

 

pai e asamanator.. la fel te sucesti si te invartesti sa ii spui k nu o mai vrei.. asa si cu cel pe care vrei sa il dai afara..

 

am vazut io pe vh1 cum zicea unu ca o trupa e ca o casnicie cu 5 oameni :)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

defapt...e nasol cand se comploteaza impotriva ta...mai ales atunci cand din complot fac parte si oameni pe care nu-i stii...this is f*** up :)

Link to comment
Share on other sites

....... depinde ce rol are in trupa , e seful trupei ? , e cantaretul ? pe astia nu-i poti da afara ca nu mai exista trupa , chitaristi gasesti cu duiumul ,lol.

Trebuie sa-i spuneti dar nu trebuie neaparat sa paraseasca formatia , ramane sa bata la bongos, sa cante la chit rythm+ voce, ceva ce poate .

Doar nu aveti contract cu ditamai firma care pune conditii , trei oameni maximum .

Daca este prieten , trebuie vorbit cu el si poate avea un loc , oricum peste putin timp s-ar putea ca trupa voastra sa se desparta din alte motive , scoala, serviciu, familie, emigrare, si cine stie ce.

Adica daca nu este un motiv serios , si nu pierzi contractul de 1000000$ din cauza lui atuncea este mai importanta prietenia.

Daca nu are talent si aptitudini muzicale , poate scrie texte ,versuri sau e compozitor talentat sau , face pe sonorizatorul , un post cheie intr-o trupa !!, poate e talentat in "management" asta e mai important decat toata trupa.

In arta trebuie sa ai oameni care te sprijjina in conceptiile tele , un "mercenar" cum vine asa si pleaca cu primul la care vede un castig mai rapid sau mai bun.

O trupa este buna prin constanta perseverenta , seriozitate , prin munca multa ca sa se sudeze trupa si sa fie trupa si peste 20 de ani , nu conteaza marile performante tehnice ci compozitiile si un cantat greu asezat stilat , artistic si nu "gimnastica" , e destul un singur membru de varf (frontman) ceilalti trebuie sa al acompanieze .

Adica , dam cu presupusu sunt multe variante .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

....... depinde ce rol are in trupa , e seful trupei ? , e cantaretul ? pe astia nu-i poti da afara ca nu mai exista trupa , chitaristi gasesti cu duiumul ,lol.

Trebuie sa-i spuneti dar nu trebuie neaparat sa paraseasca formatia , ramane sa bata la bongos, sa cante la chit rythm+ voce, ceva ce poate .

Doar nu aveti contract cu ditamai firma care pune conditii , trei oameni maximum .

Daca este prieten , trebuie vorbit cu el si poate avea un loc , oricum peste putin timp s-ar putea ca trupa voastra sa se desparta din alte motive , scoala, serviciu, familie, emigrare, si cine stie ce.

Adica daca nu este un motiv serios , si nu pierzi contractul de 1000000$ din cauza lui atuncea este mai importanta prietenia.

Daca nu are talent si aptitudini muzicale , poate scrie texte ,versuri sau e compozitor talentat sau , face pe sonorizatorul , un post cheie intr-o trupa !!, poate e talentat in "management" asta e mai important decat toata trupa.

In arta trebuie sa ai oameni care te sprijjina in conceptiile tele , un "mercenar" cum vine asa si pleaca cu primul la care vede un castig mai rapid sau mai bun.

O trupa este buna prin constanta perseverenta , seriozitate , prin munca multa ca sa se sudeze trupa si sa fie trupa si peste 20 de ani , nu conteaza marile performante tehnice ci compozitiile si un cantat greu asezat stilat , artistic si nu "gimnastica" , e destul un singur membru de varf (frontman) ceilalti trebuie sa al acompanieze .

Adica , dam cu presupusu sunt multe variante .

 

in mare parte sunt de acord cu ce a scris karpi

sunt sigur ca daca exista intr-adevar o "relatie de prietenie" intre voi, ii veti da un "rol" in trupa :)

unless... :)

 

succese multiple si sa ne tii la curent! nu in fiecare zi iei parte la viata zbuciumata a unei trupe romanesti :)

Link to comment
Share on other sites

in mare parte sunt de acord cu ce a scris karpi

sunt sigur ca daca exista intr-adevar o "relatie de prietenie" intre voi, ii veti da un "rol" in trupa :)

unless... :)

 

succese multiple si sa ne tii la curent! nu in fiecare zi iei parte la viata zbuciumata a unei trupe romanesti :)

 

dude, cred ca trebuie mai intai sa va definiti conceptul de "prietenie". foarte pe scurt, su mentiunea ca nu am nici un chef sa polemizez in van pe tema valorilor clasice, va spun FARA REA-INTENTIE: daca erati prieteni, topicul asta nu exista.

daca va stiti de mult, aveti preocupari comune si va plac aceleasi chestii, nu inseamna in mod necesar ca sunteti si prieteni.

 

in alta ordine de idei, ganditi-va cum ar fi sa dea omul peste topicul asta. si incercati sa va puneti in locul lui.

in cazuri d-astea, timpul NU le rezolva pe toate.

o discutie deschisa rezolva mai multe decat pritoceala asta patetica despre "cum sa facem". asumati-va, frate, propriile atitudini.

karpi, respect. as vrea sa stiu cine esti, de fapt.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.