www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[servicii] Orville By Gibson Les Paul Standard


Gorel
 Share

Recommended Posts

am si eu o rugaminte pentru cine n-are ce face cu banii.

cumpara cineva pentru mine chitara asta? http://cgi.ebay.com/1991-Orville-by-Gibson...ht_17981wt_1165

n-am bani acum, si maine se termina licitatia. cine o cumpara o poate pastra pana la vara :)

EDIT: in caz ca n-am fost foarte clar, la vara o cumpar eu :) , sau chiar mai devreme daca am cu ce.

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

la bunul simt, asa mi se pare si mie, ca e cam mult. dar la cat de putina experienta am eu, traiesc cu teama constanta ca preturile la mititelele astea or sa zboare pana la cel al unui gibson historic, daca nu fac rost de una la timp. si pretul la asta ar cam fi dovada vie.

 

EDIT: robertimis, vreau si eu lincuri daca stii alte site-uri decat ebay :)

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

de ce?

este un simplu standard facut in japonia.

iar faza cu nitrocelulose e trasa de par. din ce am citi eu pe net in japonia este interzis, si cred ca era si mai demult, folosirea acestui tip de lac.

si sa nu uitam ca pana nu demult instrumentele japoneze nu au fost considerate hi-end, fiind lucrate cu materiale destul de proaste. cu mici exceptii, in perioada 80-90 nu s-a facut nimic special pe acolo. de prin 2000 s-au perfectionat si ei. un tokai model mai hi-end, la banii astia, cum avea moises sau dudu, este mult mai bine lucrat decat orville-ul acela. si un gibson din periada aia cam tot la pretul ala il gasesti, si iar, face de ras orville-ul ala, trust me. plus ca orville fiind un model standard, nu are flame top adevarat. are veneer peste top de maple plain. doar cele mai cele hi-end si scumpe au flame top adevarat. plus ca tind sa cred ca au veneer si pe spate si margini, pentru ca prea arata toate la fel, cu aceleasi striatii dungi intunecate ale mahonului. parca sunt trase la imprimanta. cauta si studiaza un pic fenomenul. nu ar fi cine stie ce noutate, vezi si fender foto flame, unde gaturile flame maple sunt toate la fel, sau aproape la fel, deoarece sunt o "poza"

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

plus ca orville fiind un model standard, nu are flame top adevarat. are veneer peste top de maple plain.

 

din cate stiu si axis-ex, care o are cineva la vanzare la mica publicitate, este realizata cam in acelasi mod. sper din tot sufletul sa ma insel si sa fie maple cap adevarat.

 

nu stiu de ce zici ca variantele japoneze din perioada respectiva sunt mediocre sau chiar mai putin de atat, ca din cate m-am informat eu, tocmai asta a fost atu-ul producatorilor japonezi: copii exacte ale chitarelor celebre din anii 50-60 (fender, gibson), la preturi mai mici decat producatorii initiali, cu o calitate mai ridicata.

Link to comment
Share on other sites

la axis-ex intradevar unii spun ca este veneer, altii ca este top adevarat flame sau quilt. top este cert, eu am desfacut una si si vede clar in neck-pocket

 

 

 

nu trebuie facuta confuzie intre veneer si top + veneer. unde ai doar veneer si sub el nu este top se vede foarte clar, intr-un anumit unghi in relieful topului, unde se imbina cele 2, 3 , 4, 5 bucati din care este facut corpul (sau spatele, daca vrei)

 

veneer intalnesti si la j-custom, si la fendere japan signature, hi-end. nu e mare lucru. in functie de specificatiile chitarii, ideea este sa nu crezi ca tu chiar ai top, si sa ai doar veneer, nu veneer peste top, ca ala e acelasi lucru cu top-ul normal, doar ca e o leaca mai ieftin ca si cost de productie, si mai usor de vandut, facand chitara mai atractiva.

 

diferenta intre cele doua tipuri/modele de chitara este ca: ebmm axis-ex e produs in sua, dar asamblat si comercializat in japonia, cu un pret de catalog de 200.000 yeni +

iar orville lp standard este produs exclusiv in japonia, cu un pret de catalog intre 60-90.000 yeni.

intradevar, japonezii au facut niste replici mai bune decat ce faceau gibson sau fender, pe la sfarsitul anilor 70 si inceputul anilor 80, dar asta in antiteza cu ce prostii faceau cei doi producatori in perioada aceea (lemn prost, pancake body etc). avantajul japonezelor a fost, pe langa reteta mai aproape de original, costul de productie si implicit pretul, fiind ieftine,facand ca raportul pret/calitate sa fie net in avantajul lor.

o chitara de genul asta (celebrele tokai reborn, fender jv etc) se vinde in japonia, pentru japonezi, la cateva zeci de mii de yeni, in cel mai bun caz pretul initial, in functie de conditie.

 

dar anumite persoane, in special americani, si in ultimul timp s-au prins si japonezii, au descoperit ce mare afacere e sa le iei atat de ieftin, de acolo, sa creezi cine stie ce mit, si sa le vinzi la niste preturi uriase.

nu spun ca nu sunt bune. sunt bune, dar au pretul lor. adica chitara asta ala, japonez, o ia din japonia cu 60,000 si ti-o vinde tie cu 150,000 + 20,000 transport si vama. ia uita-te un pic aici http://www.digimart.net/pub_gk_list.do;jse...amp;x=0&y=0

 

au fost intradevar serii limitate de chitari hi-end, au facut si tokai, si fender japan, care la un pret de asta s-ar mai apropia de realitate, dar alea sunt mai rare. cel mai usor este sa iti dai seama dupa numele modelului, care ce e drept la cele de tip lp nu il gasesti niciunde, deci te bazezi pe onestitatea vanzatorului, dar la fender se gaseste in neckpocket. in perioada 80-90 modele gen st1xx sau lp/lps/lpc/ls/lc 1xx erau hi-end, adica cu un cost de productie de peste 100.000 yeni. numarul da mia de yeni, cost de productie. iar pretul de comercializare era undeva cu 10.000 mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

de ce?

este un simplu standard facut in japonia.

iar faza cu nitrocelulose e trasa de par. din ce am citi eu pe net in japonia este interzis, si cred ca era si mai demult, folosirea acestui tip de lac.

si sa nu uitam ca pana nu demult instrumentele japoneze nu au fost considerate hi-end, fiind lucrate cu materiale destul de proaste. cu mici exceptii, in perioada 80-90 nu s-a facut nimic special pe acolo. de prin 2000 s-au perfectionat si ei. un tokai model mai hi-end, la banii astia, cum avea moises sau dudu, este mult mai bine lucrat decat orville-ul acela. si un gibson din periada aia cam tot la pretul ala il gasesti, si iar, face de ras orville-ul ala, trust me. plus ca orville fiind un model standard, nu are flame top adevarat. are veneer peste top de maple plain. doar cele mai cele hi-end si scumpe au flame top adevarat. plus ca tind sa cred ca au veneer si pe spate si margini, pentru ca prea arata toate la fel, cu aceleasi striatii dungi intunecate ale mahonului. parca sunt trase la imprimanta. cauta si studiaza un pic fenomenul. nu ar fi cine stie ce noutate, vezi si fender foto flame, unde gaturile flame maple sunt toate la fel, sau aproape la fel, deoarece sunt o "poza"

 

Sunt multe chitare japoneze cu nitro, dintre care Tokai, Orville, Greco si unele Burny-uri. Exista si au existat modele hi-end, mai ales in anii 80-90, si anume modelele reissue (Tokai si Orville in special).

Link to comment
Share on other sites

eu citisem undeva chestia asta, dar nu mai gasesc unde.

parte din pretul unui gibson se datoreaza si folosirii nitro.

probabil ca sursa citata de mine nu e de incredere. cine e interesat de un astfel de instrument poate sa caute si sa se documenteze.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Orville_by_Gibson

The Orville by Gibson and Orville series were distributed by Yamano Gakki and were priced midway between the American-made Gibson guitars and the Korean-made Epiphone guitars.

 

inca o data repet. nu am spus ca sunt proaste sau mediocre. sunt chitari bune, unele. multe chitari de serie japoneze erau chitari normale, nimic spectaculos. intradevar tokai-urile de la sfarsitul anilor 70 si inceputul anilor 80 si fender-ele din perioada 80 au fost mai speciale. la fel si modelele facute in serie limitata sau la comanda.

 

asta era standard, de serie. pentru jumatate din pretul cu care s-a dat, da, era o afacere exceptionala. hai si 1000, dar 1600...

 

nu era ceva model hi-end cum gasesti pe link-ul acela pus de tine.era, zic eu, cel mult un gibson lp standard din 90, cu long neck tenon. zic cel mult pentru ca gibson in perioada aia era top-notch. si gibson avand controlul asupra orville imi vine greu sa cred ca ar fi folosit material mai hi-end pentru chitarile astea.

 

adevarul este ca e foarte greu sa urmaresti tot ce s-a facut pe acolo. au fost extraordinar de multe chitari facute la comanda.

 

eu am pus acel link unde se pot urmari foarte usor preturile reale ale acestor chitari, si nu numai. in general, la capitolul second hand, preturile sunt cele reale. si e usor sa compari cu fender usa sau gibson usa.

cu mentiunea ca sunt magazine cele care vand acolo, si ele se adreseaza in special japonezilor, de unde si micile diferente intre preturi, unele fiind usor mai scumpe pentru ca magazinul probabil vinde si in afara japoniei. oricum, diferenta este destul de mare fata de ce se cere in state sau europa.

Link to comment
Share on other sites

barbarossa, apreciez foarte mult informatiile astea, ma mai culturalizez si eu si mai ales nu ma avant ca prostul sa dau bani.

Ce as vrea sa stiu si eu, in calitate de cumparator prost documentat si caruia nu-i merge google translate, e daca exista vreun site japonez gen rgc, unde sa se vanda chitare second la preturi decente. Ar mai fi ceva - cum conving un japonez sa-si trimita chitara intr-o tara de hoti ca romanica noastra? adica nici eu n-as accepta, daca as avea o chitara la vanzare aici si ar dori-o unul din japonia.

Link to comment
Share on other sites

trimiti mail la magazine de pe site-ul ala si intrebi daca trimit in romania. de incredere teoretic sunt, acuma e la aprecierea ta cat. risc va fi mereu cand vine vorba de cumparaturi online, mai ales ca nu exista feedback sau ceva de genul asta, insa japonezii nu prea au reputatie de tepari.

important este sa poti comunica cu ei si sa afli/vezi cat mai multe detalii legate de chitara pusa la vanzare. sunt situatii si situatii. sunt situatii in care se vinde o chitara in conditii bune la pret mic si situatii in care aceiasi chitara, in stare mai proasta, se vinde mai scump. unele magazine cer chiar si de doua ori pretul pe acelasi instrument. daca urmaresti insa un timp, poti sa iti faci o idee cam la ce pret se da un anumit model de chitara.

Link to comment
Share on other sites

la bunul simt, asa mi se pare si mie, ca e cam mult. dar la cat de putina experienta am eu, traiesc cu teama constanta ca preturile la mititelele astea or sa zboare pana la cel al unui gibson historic, daca nu fac rost de una la timp. si pretul la asta ar cam fi dovada vie.

 

EDIT: robertimis, vreau si eu lincuri daca stii alte site-uri decat ebay :)

Chitara aia era la un magazin din Germania de unde au am mai cumparat chitari, patronul este un om de mega calitate si mult bun simtz. El mai pune in magazin si sub forma de consignatie chitari de pe la prieteni si cunostinte care-l roaga sa ii ajute, itzi dau link de la site-ul magazinului lui si te mai uitzi si tu si vezi ce are si ce mai apare pe acolo, dar asta a fost singura Orv. ce am vazut eu ca a avut-o la vanzare, doar ca era intradevar una dintre cele mai frumoase si mai reushite Orv. ce le-am vazut vreodata in poze, mai multe detalii nu mai stiu ca nu m-a interesat niciodata chitara si mi s-a parut si atunci la pretzul ala scumpa.

http://web.mac.com/taranakiguitars/Taranak...rs.de/Home.html

 

Acuma sfatul meu personal este ca nu are rosts a dai pe un rahat o suma mare de bani, daca potzi iei ceva din magazin, sau la mana a 2-a la jumate de pretz , dar nu la dublu sau triplu fatza de cat costau ele cand se vindeau. Legendele cu lemnul tasat si fibra ashezata, sa le dea lumea in alta parte, sau sa cumpere la pretzurile alea speculantzii care cumpara ieftin si dupa pe baza acestei povesti cer nishte pretzuri exorbitante. Eu am avut chitari din 75, 78, 65, etc pai hai sa fim serioshi ca nu erau nici comode si mai aveau si o gramada de belele, dar na si eu ma mai las purtat de legende uneori si visez. Barbarosa ai tot respectul meu, nu prea ti-am urmarit toate posturile dar cele care le-am vazut ai fost mereu bine informat si bine intentzionat, la fel ca si StratMan, Karpi, esti unul dintre cei de la care ai ce sa invetzi si care nu dau aiurea din gura pe aici ca sa para guru in ale chitarilor si schemelor de gen, dar care in realitate sunt praf ( mai sunt si altzii dar nu mai stau acuma sa fac un top al celor care merita admmiratzia si multumirile noastre, ei se stiu si ii stie oricum si lumea de pe aici) :)

Link to comment
Share on other sites

Bine v-am regasit :)

O sa mentin topicul asta treaz pana imi voi cumpara chitara, mai postand descoperirile pe care le-am facut.

Azi sunt mandru de a fi un nou membru al forumului JapanAxe.

E un forum cu informatii excelente, mai ales abundent de chitare made in Japan, si deja am gasit un user de la care as putea cumpara.

 

Ca sa va faceti o idee, toate chitarele astea sunt ale lui!

 

Printr-o cautare mai in profunzime pe google, am dat de inca cateva Orville-uri pe ebay, (doar pe co.uk), dar si pe alte site-uri. Stiu ca eu caut Standard-uri, dar nu-mi displac nici Custom-urile negre. Apropo, asta vi se pare un fals? avand in vedere ca are serial numberul pus pe un abtibild, e floare la ureche sa il falsifici. Ca idee, eu zic ca e bine sa evit genul asta de s/n-uri.

Ca sa raspund la posturile voastre precedente:

1. barbarossa, stiam de diferentele intre solid maple top/maple+fotoflame/maple+flame veneer/veneer only. Totusi fotoflame-ul din cate am inteles e doar o hartie (adica nu afecteaza deloc tonul si mi se pare solutia cu cel mai mic compromis), si citisem pe un review pe harmonycentral ca cineva chiar si-a indepartat stratul de poliuretan de pe Orville ca sa dezlipeasca fotoflame-ul, sa aplice o vopsea Reranch pentru un gold top finish, si la urma sa o refiniseze in lac nitro. Si apoi recunoaste ca nu arata bine fotoflame-ul de pe chitara asta.

2. ciocanelbloodyciocanel, important e ca macar tu sa-ti gusti propriile glume. fuck everybody else!

3. robertimis, multumesc ca ai cautat site-ul ala, dar (fara suparare) nu-mi place niciuna din chitarele de pe acolo, si aici sunt cu un scop precis (Les Paul standard). Poate parea stupid ca m-am axat aparent numai pe Orville/Orville by Gibson, dar asa cum spuneai si tu, la chitarele vechi de peste 30 de ani n-am nicio garantie ca inca se mai canta ca lumea pe ele. Si eu sunt abia la inceput de drum :) Asa ca prefer ceva construit prin anii 90 cel mai devreme. Nu ma dau inapoi nici de la Epiphone Japan, numai sa nu aiba headstockul asa ca e oribil. Si daca tot dau un ban macar sa-mi placa si cum arata.

Multumesc ca ati citit, va voi mai tine la curent si poate la sfarsit un moderator va sorta informatiile de pe acest topic pentru a crea un guide :)

 

ps se pare ca nu ma pricep sa folosesc hyperlinkurile. damn it!

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Repostez asta, pentru ca n-am aflat decat tarziu cum se fac tagurile cum trebuie. Rog un moderator sa stearga partea asta a postului, precum si postul precedent.

 

 

Bine v-am regasit :)

O sa mentin topicul asta treaz pana imi voi cumpara chitara, mai postand descoperirile pe care le-am facut.

Azi sunt mandru de a fi un nou membru al forumului JapanAxe. E un forum cu informatii excelente, mai ales abundent de chitare made in Japan, si deja am gasit un user de la care as putea cumpara. Ca sa va faceti o idee, toate chitarele astea sunt ale lui!

Printr-o cautare mai in profunzime pe google, am dat de inca cateva Orville-uri pe ebay (doar pe co.uk), dar si pe alte site-uri. Stiu ca eu caut Standard-uri, dar nu-mi displac nici Custom-urile negre. Apropo, asta vi se pare un fals? avand in vedere ca are serial numberul pus pe un abtibild, e floare la ureche sa il falsifici. Ca idee, eu zic ca e bine sa evit genul asta de s/n-uri.

Ca sa raspund la posturile voastre precedente:

1. barbarossa, stiam de diferentele intre solid maple top/maple+fotoflame/maple+flame veneer/veneer only. Totusi fotoflame-ul din cate am inteles e doar o hartie (adica nu afecteaza deloc tonul si mi se pare solutia cu cel mai mic compromis), si citisem pe un review pe harmonycentral ca cineva chiar si-a indepartat stratul de poliuretan de pe Orville ca sa dezlipeasca fotoflame-ul, sa aplice o vopsea Reranch pentru un gold top finish, si la urma sa o refiniseze in lac nitro. Si apoi recunoaste ca nu arata bine fotoflame-ul de pe chitara asta.

2. ciocanelbloodyciocanel, important e ca macar tu sa-ti gusti propriile glume. fuck everybody else!

3. robertimis, multumesc ca ai cautat site-ul ala, dar (fara suparare) nu-mi place niciuna din chitarele de pe acolo, si aici sunt cu un scop precis (Les Paul standard). Poate parea stupid ca m-am axat aparent numai pe Orville/Orville by Gibson, dar asa cum spuneai si tu, la chitarele vechi de peste 30 de ani n-am nicio garantie ca inca se mai canta ca lumea pe ele. Si eu sunt abia la inceput de drum :) Asa ca prefer ceva construit prin anii 90 cel mai devreme. Nu ma dau inapoi nici de la Epiphone Japan, numai sa nu aiba headstockul asa ca e oribil. Si daca tot dau un ban macar sa-mi placa si cum arata.

Multumesc ca ati citit, va voi mai tine la curent si poate la sfarsit un moderator va sorta informatiile de pe acest topic pentru a crea un guide :)

Link to comment
Share on other sites

gorel, ia uita-te un pic la epi-ul ce l-am avut eu la vanzare. este acum din nou de vanzare pe forum. nu vezi vreo asemanare?

chitara avea top solid, exact ca si orvilleul de 1600.

dar de aia zic ca e greu sa iti dai seama daca are sau nu veneer, pentru ca multe prea seamana intre ele, chiar si spatele, dar nu iti poti da seama cand te uiti la ele, decat daca te pricepi ff bine sau te ocupi cu asa ceva. de asta spuneam eu ca uneori poate umbla cu cioara vopsita japonezii astia. si e foarte greu sa iti dai seama, asa ca inainte sa te arunci asa cu sume mari, vorba aia, masoara de 5 ori si taie o data.

 

chiar vazusem zilele astea ca pe nu stiu care JEM se folosesc veneer-uri, pe motiv parca sa poata fi vopsita cum trebuie.

 

acuma despre fotoflame. asa s-a numit o serie de fender japan, unde au folosit "poze" de flame sau quilt maple pentru corpurile, si culmea, si gaturile, unor strat-uri si tele-uri din baswood si gat din plain maple. asta e cam ce e veneer-ul simplu. eu nu zic ca suna prost. are un user de aici de pe forum, si se pare ca suna f bine o astfel de chitara, dar ideea era ca daca x ia o astfel de chitara (vorbesc la modul general, nu neaparat despre fotoflame) cu 500$, adica atat cat face, si baga o serie de baliverne despre raritatea si lemnele exotice folosite o vinde la 1600, unuia neinformat, care mai si crede ca are top adevarat si gat adevarat flame in cazul ala, no aia se numeste a lua plasa. normal ca fiecare poate sa ceara cat vrea si fiecare da cat poate, si daca suna chitara bine, ce mai conteaza la o adica. eu doar am atras atentia la vigilenta.

 

apoi ai veneer. ala e un strat subtire de tot de maple sau ce lemn o fi, pus peste un spate din mahon, arin etc. asta se face doar ca sa arate chitara mai atragator, neschimband felul in care suna. asta se aplica la toate chitarile koreene, chinezesti etc, care nu au top. aici intra si epiphone.

si ibanez prestige. citisem undeva ca si pe fender american standard pana prin 2000 asta ar fi (cele care au "top" de maple). sau fender japan kotzen. care vorba aia, costa ceva.

 

apoi ai veneer de maple sau alt lemn peste top de maple sau alt lemn, dar plain. asta gasesti la multe chitari hi-end japoneze, probabil si pe unele americane. unele j-custom, fender japan hi-end etc.

de sunat suna exact ca si una cu top "dintr-o bucata". singura diferenta e ca e usor mai ieftin sa o fabrici, maple plain fiind putin mai ieftin decat flame sau mai stiu eu ce. asta in cazul celor cu flat top. unde ai carved top (les paul) acolo e mai mare diferenta de cost, pentru ca acolo au maple de 2 ori mai gros decat pe o chitara cu flat top.

 

si apoi ai top "dintr-o bucata", pe plan vertical, ca orizontal sunt doua in general, fiind bookmatched.

aici intra gibson si celelalte chitari americane, as zice in general. si unele j-custom si alte firme hi-end japoneze etc. dar nu stii pana nu verifici. teoretic tot aici intra si tokai-urile alea vechi si astea noi scumpe, si orville, epi mij si celelalte. teoretic. practic pana nu vad personal eu nu ma pronunt ca asa ar fi sau nu.

 

iar legat de epi mij. orville by gibson a devenit orville a devenit epi mij (cam pe la mijlocul anilor 90) deci e acelasi lucru! epi elite, mij, cum am avut eu, este ce a fost epi mij la inceput. nu a durat mult, doar cativa ani, iar apoi a devenit epi mij elitist, cu headstockul schimbat, asa cum nu iti place tie, si cu diferenta ca, cred, au schimbat partea electronica, si nu s-au mai vandut doar in japonia, ci peste tot in lume, dar cu diferenta destul de mare de pret, atunci. acum s-au scumpit si acolo si se pare ca nu prea se mai vand pe altundeva. pretul e la nivelul gibson studio

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

iț all biz. :)

are dreptate broknstrngz. chestia era ca da, tokai e tokai, vorba aia, la cuțite cu gibson. acolo poti sa spui ca faceau ce vroiau muschiul lor, si poate da, chiar s-au enervat si au facut niste chitari peste gibson la vremea aia.

dara ala era orville, by gibson, facut in japonia, dar mai scump decat gibson. c'mon people...

 

da brknstrngz, dar uita-te si tu ce asemanare e intre fosta mea si aia de pe ebay, si mai sunt pe net cateva care arata exact la fel. si am verificat, am si pus poza, si parea top fara veneer.

 

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=255458

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=252588

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

iț all biz. :)

are dreptate broknstrngz. chestia era ca da, tokai e tokai, vorba aia, la cuțite cu gibson. acolo poti sa spui ca faceau ce vroiau muschiul lor, si poate da, chiar s-au enervat si au facut niste chitari peste gibson la vremea aia.

dara ala era orville, by gibson, facut in japonia, dar mai scump decat gibson. c'mon people...

 

da brknstrngz, dar uita-te si tu ce asemanare e intre fosta mea si aia de pe ebay, si mai sunt pe net cateva care arata exact la fel. si am verificat, am si pus poza, si parea top fara veneer.

 

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=255458

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=252588

 

Mai e totusi un amanunt: modelele Orville by Gibson reissue sunt solidbody (nu weight-relieved sau chambered), au long tenon (pe mine personal nu ma intereseaza asta) si fret edge binding. Asta a permis unora sa creasca preturile, chiar la nivel de Gibson USA sau mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa nu remarc cum se schimba parerile atunci cand ai o chitara de vandut:

 

Barbarossa, 2008:

 

Chitara este editie special pt Japonia, finisajul din ce m-am documentat este nitro, este serie pre Elitist, care nu e cu nitro. Chitara este facuta manual de catre cei mai buni lutieri din japonia, la nivelul celorlalte firme japoneze hi-end consacrate.

 

dupa cum stiti, acest model era nou, cand se producea, undeva in jur de 1200-1300 euro, si nu era modelul cu "gibson open book headstock", care este MULT mai rar, facut doar de japonezi, pentru japonezi. Piata japoneza de instrumente muzicale este poate cea mai high-end. Baieti isteti, japonezii stiu sa aduca si sa produca pt piata lor instrumente superioare fata de aceleasi modele pt alte piete. Vezi Ibanez, ESP, Gibson, Music Man si multe altele, printre care si Epiphone.

 

Barbarossa, 2010:

 

iar faza cu nitrocelulose e trasa de par. din ce am citi eu pe net in japonia este interzis, si cred ca era si mai demult, folosirea acestui tip de lac.

si sa nu uitam ca pana nu demult instrumentele japoneze nu au fost considerate hi-end, fiind lucrate cu materiale destul de proaste. cu mici exceptii, in perioada 80-90 nu s-a facut nimic special pe acolo. de prin 2000 s-au perfectionat si ei

Edited by ronniefrown
Link to comment
Share on other sites

P1020358.JPG

IMG_0839.jpg

DS00826507.jpg

 

si dupa cum spuneam, nu pare sa existe veneer :)

 

poza

Ai dreptate, e top solid pe toate chitarele de mi le-ai aratat, dar nu e flame top. E plain top + FOTO FLAME. Altfel cum iti explici ca toate "tiger stripes" nu au nicio continuitate in profunzimea lemnului?

Asta e flame top:

post-11256-1267013232_thumb.jpg

 

PARE adevarata treaba cu culoarea plasticului, dar pana nu gasesc o demonstratie, tind sa nu tin exclusiv cont de ea.

Argument:

post-11256-1267013990_thumb.jpg post-11256-1267014033_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ronniefrown.

nu am avut si nu am nicio intentie sa induc pe cineva in eroare. nici sa spun ca respectiva chitara pe care am avut-o si eu in posesie ar fi proasta.

dimpotriva, este foarte buna. DAR NU PENTRU 1800+$ !

se poate vedea cu cat am dat-o (2300 ron), si cu cat se da si acum, cu diferente pe motiv de setari/inbunatatiri, si diferenta de curs valutar.

 

privitor la faza cu nitro, am spus ca am citit undeva, dar nu am mai reusit sa gasesc sursa, si recunosc ca, intradevar, pare sa se fi folosit nitro pe unele modele. din ce am gasit pe net la momentul vanzarii, si chiar si acum, parerile sunt impartite. unii spun ca e nitro, altii ca nu e. nu sunt expert ca sa ma pronunt.

chitara este facuta la fujigen, exact unde se fac alte instrumente hi-end.

referirea la instrumentele japoneze am facut-o mentionand "cu unele exceptii". daca te uiti un pic este o mare diferenta intre ce esp, ibanez ,si mai stiu eu ce au ei, vand pe piata interna, si ce vand in afara. si am spus "nimic special", nu "prost". si daca ne legam stric de ce am spus , chitara este din 2000 sau 2001, deci dupa ce s-au perfectionat baietii lol

aceste instrumente au fost destinate pietei interne. deci din start alta categorie de calitate. dar toate se incadreaza intr-un pret. hai sa nu facem pe prostii si sa credem ca japonezii folosesc cele mai hi-end materiale dar vand la cele mai mici preturi, ca deh, de ce sa lucreze in profit...

cat dai atat face. i-am indicat lui gorel cat face aka ~80.000 yeni (fara vama)= ~ 650 euro.

deci unu la mana - nu prostesc pe nimeni si vreau sa spun ca eu cand am dat-o, am dat-o usor sub ceea am platit pe ea.

doi la mana - cine cumpara se informeaza, nu se ia dupa ce zice vanzatorul. eu personal nu am exagerat niciodata cu calitatea produsului, l-am descris cat mai bine si am indemnat, indicat unde sa se informeze potentialul cumparator, si am vandut considerabil sub pretul cu care am cumparat sau care se cere, cel putin pe la noi. de fiecare data.

 

daca o sa te uiti un pic ai sa vezi, ca la nivel mondial, deci exclud piata interna, instrumentele japoneze in anii 80 si 90 au fost ce sunt acum cele koreene, iar cele koreene ce sunt acuma cele chinezesti.

 

asa ca in concluzie, chiar il indemn pe pe gorel sa mearga si sa vada epiphone-ul ala, si desi stiu ca mai e cineva interesat si ca poate e deja si vandut, sa il cumpere, daca-i place, la un pret real, si nu la preturi de agatat prostii...este cel putin la fel de buna chitara ca aia de pe ebay (fiind cel putin acelasi model), ba mai mult e chiar si in stare mult mai buna.

spor

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, pe scurt, e ca:

 

Unele chitare Gibson sint mai bune decit unele chitare Tokai, unele chitare Gibson sint mai bune decit unele chitare Greco, unele chitare Gibson sint mai bune decit unele chitare Edwards, unele chitare Gibson sint mai bune decit unele chitare Epiphone, unele chitare Gibson sint mai bune decit unele chitare Burny, unele chitare Gibson sint mai bune decit unele chitare Orville, unele chitare Tokai sint mai bune decit unele chitare Gibson, unele chitare Tokai sint mai bune decit unele chitare Greco, unele chitare Tokai sint mai bune decit unele chitare Edwards, unele chitare Tokai sint mai bune decit unele chitare Epiphone, unele chitare Tokai sint mai bune decit unele chitare Burny, unele chitare Tokai sint mai bune decit unele chitare Orville, unele chitare Greco sint mai bune decit unele chitare Gibson, unele chitare Greco sint mai bune decit unele chitare Tokai, unele chitare Greco sint mai bune decit unele chitare Edwards, unele chitare Greco sint mai bune decit unele chitare Epiphone, unele chitare Greco sint mai bune decit unele chitare Burny, unele chitare Greco sint mai bune decit unele chitare Orville, unele chitare Edwards sint mai bune decit unele chitare Gibson, unele chitare Edwards sint mai bune decit unele chitare Tokai, unele chitare Edwards sint mai bune decit unele chitare Greco, unele chitare Edwards sint mai bune decit unele chitare Epiphone, unele chitare Edwards sint mai bune decit unele chitare Burny, unele chitare Edwards sint mai bune decit unele chitare Orville, unele chitare Epiphone sint mai bune decit unele chitare Gibson, unele chitare Epiphone sint mai bune decit unele chitare Tokai, unele chitare Epiphone sint mai bune decit unele chitare Greco, unele chitare Epiphone sint mai bune decit unele chitare Edwards, unele chitare Epiphone sint mai bune decit unele chitare Burny, unele chitare Epiphone sint mai bune decit unele chitare Orville, unele chitare Burny sint mai bune decit unele chitare Gibson, unele chitare Burny sint mai bune decit unele chitare Tokai, unele chitare Burny sint mai bune decit unele chitare Greco, unele chitare Burny sint mai bune decit unele chitare Edwards, unele chitare Burny sint mai bune decit unele chitare Epiphone, unele chitare Burny sint mai bune decit unele chitare Orville, unele chitare Orville sint mai bune decit unele chitare Gibson, unele chitare Orville sint mai bune decit unele chitare Tokai, unele chitare Orville sint mai bune decit unele chitare Greco, unele chitare Orville sint mai bune decit unele chitare Edwards, unele chitare Orville sint mai bune decit unele chitare Epiphone iar unele chitare Orville sint mai bune decit unele chitare Burny.

Aranjamente de 7 luate cate 2.

Ha-ha.

EDIT: Asta vrea sa spuna broknstrngz in termeni de logica de clasa a 9a. post-11256-1267019922_thumb.png

Ca sunt unele chitare Gibson la fel de bune ca unele chitare Tokai, la fel de bune ca unele chitare Greco, la fel de bune ca unele chitare Edwards, la fel de bune ca unele chitare Epiphone, la fel de bune ca unele chitare Burny, la fel de bune ca unele chitare Orville. Pe alea le caut. Sau pe alea mai bune ca toate celelalte.

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

asa ca in concluzie, chiar il indemn pe pe gorel sa mearga si sa vada epiphone-ul ala, si desi stiu ca mai e cineva interesat si ca poate e deja si vandut, sa il cumpere, daca-i place, la un pret real, si nu la preturi de agatat prostii...este cel putin la fel de buna chitara ca aia de pe ebay (fiind cel putin acelasi model), ba mai mult e chiar si in stare mult mai buna.

spor

 

Se da la sigur peste 2-3 ore

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.