www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Nelamurire Despre "screamu" Corect


Guest Matt88MG
 Share

Recommended Posts

Guest Matt88MG

Buna ziua!Am o nelamurire in legatura cu tipatul(screamul) corect.Cum imi pot folosi diafragma?Am inteles ca prin tehnica asta stomacul impinge aeru fara sa imi solicit atat de mult gatul.Pe langa clean mai pot face growl,screech,pig squeal(pe inhale) sau unele screamuri (tot pe inhale).Exista vreo legatura intre ce fac eu si numi dau seama daca imi folosesc sau nu diafragma?Pentru ca incerc sa cant mai mult pe exhale gen Angela Gossow(Arch Enemy) sau Oliver Sykes(BMTH) si nu prea vreau sa ajung in operatie :)

Edited by Matt88MG
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Cãtãlin himself

hail dude.

totul vine din diafragma, incearca sa faci niste exercitii stai intins pe jos si trage aer in diafragma(nu il lasa sa vina in plamani,concentreaza-l in diafragma)

si inca ceva despre inhale, nu e prea extraordinar incearca sa renunti la tehnica.eu fac piq squeal exhale si suna mult mai bine.

pune niste inregistrari a vocii.

cheers!

Link to comment
Share on other sites

Guest Cãtãlin himself

nici eu nu stiu cum sa explic:))

mai bine uita-te la mellisa cross stie ea mai bine:))

eu de la ea am invatat

Link to comment
Share on other sites

diafragma = muschiu care contracta plamanii.. deci nu ai cum sa faci "din diafragma" un tzipat.

 

imi pare rau sa o zic asa de sec, dar ar fi bine sa te uiti la Zen of Screaming(1 si eventual 2) - fa exercitiile alea pt raza ta vocala corecta(daca nu stii faci prin incercari la care nivel te simti cel mai ok) si incet incet o sa simti ca ai vocea ceva mai puternica.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

vezi ca e plin youtube-ul de "Melissa Cross- The Zen of Screaming and The Zen of Screaming 2 "in caz ca nu iti permiti sa cumperi DVD-urile :)

 

Cunosc persoane care au exersat dupa aceste DVD-uri (nu scoteau nici un sunet inainte) si acu canta in trupa de metalcore(durata de studiu 2luni)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest Cãtãlin himself

eu am invatat de la melissa cross si pot scoate grunturi destul de brutale fara sa ma doara gatu mai deloc

Link to comment
Share on other sites

Si cam cite persoane ii asculta? :)

 

conteaza? Tu canti sa te asculte cineva? Eu cant sa ma simt bine indiferent daca ma asculta cineva sau nu :)

Hai sa iti raspund si la intrebare,sa stii ca ii asculta,au publicul lor si le fac si putina reclama: :lol:

http://www.myspace.com/castadriftgl

Se pare ca ii asculta cineva....au 24239 de vizualizari pe pagina-prima piesa are 4634de auditii a doua 587de auditii si a treia 382 ....satisfacut de raspuns? :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest EvilCat

Stii ca zbieri din diafragma atunci cand iti incorzi muschii stomacului.

 

Dintre toti de pe youtube cu tutorialele cel mai mult m-o ajutat tipul asta [sa inteleg care e faza cu diafragma]:

 

Tre sa deschizi tare gura si sa nu stai intr-o pozitie incovoiata. Nu te doare absolut deloc gatul daca zbieri din diafragma, ti se usuca doar dar pentru aia trebuie sa bei multa apa inainte. Nu zbiera din gat ca ti se duce dracu de tot vocea dupa o melodie.

 

In rest daca vrei sa ai growls super awesome asigura-te ca ai un procesor fain de voce pe care sa-l conectezi la comp si voila.

Link to comment
Share on other sites

:)

Stii ca zbieri din diafragma atunci cand iti incorzi muschii stomacului.

 

Mai intai trebuie sa inveti sa urci cu vocea pe curat intr-o tonalitate, sa ai habar cand esti intr-o anumita gama, nu sa tipi ca un scelerat.

Si revenind la partea tehnica, un flanger fin e suficient, alte compresoare ajuta si ele dar un "procesor fain de voce" nu stiu cat te ajuta la grohaiala.

 

In rest daca vrei sa ai growls super awesome asigura-te ca ai un procesor fain de voce pe care sa-l conectezi la comp si voila.

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkOracle

Scream-ul cel mai corect se obtine prin repetitie... E adevarat, multi nu stiu ce sa repete... Incercati sa scoateti sunete cat mai apropiate de idolii vostri chiar daca simtiti nevoia sa apasati (la propriu) pe stomac pentru a nu ramane fara aer. Un alt factor este timpul pe care-l poti scoate... Eu puteam sa tin destul de mult inainte un scream, insa acum n-am mai practicat de mult (m-am mutat intr-un bloc cu vecini idioti) si nu mai pot, da' nu cred ca pe scena iti doresti ca trupa sa cante, fanii sa stie ce urmeaza, iar tu sa tusesti ca te-ai inecat. Un bun exemplu de impingere a aerului inafara ar fi la una dintre melodiile Cradle Of Filth (De la Rock Am Ring 06 - nu-mi mai amintesc exact melodia)... Intr-un pasaj se vede clar cum Dani apasa cu mana undeva in partea dreapta a abdomenului. In rest, acele tutoriale nu vor functiona niciodata... Ei au exersat pentru acea voce si acum se dau mari profesionisti. PS: eu fac asta de 3 ani... Cel mai bun sfat: Don't Give Up! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
Si revenind la partea tehnica, un flanger fin e suficient, alte compresoare ajuta si ele dar un "procesor fain de voce" nu stiu cat te ajuta la grohaiala.

 

Nu te ajuta procesoru deloc, nu?

 

L-am dat ca exemplu particular pentru ca stiu ca i-am lasat comment si mi-a raspuns: I record through my Pod UX2 (hardware) from Line6 using Gearbox as a processor (which? belongs and only works with Line6 products) and I record it directly into Mixcraft

 

 

 

Si cred ca am facut o confuzie la faza cu 'muschii stomacului' dar nu-mi venea cum sa zic. Sorry. Ma refeream la muschii abdominali defapt.

Edited by EvilCat
Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
Si fiind un forum de vocalisti, nici nu ti-a trecut prin cap ca poate vorbea de chitara ?

 

Il intrebasem ce foloseste pentru editarea vocii iar contul de youtube e al lui nu al chitaristului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.