www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantatul Pt Stangaci


Guest BadGuy3
 Share

Recommended Posts

Guest BadGuy3

Am citit pe forum k pt dreptaci e bine sa canti cu chitara pe piciorul stang...dar pt stangaci?...ar fi indicat sa cant pe piciorul drept?

Link to comment
Share on other sites

La cantatul pe stanga se aplica aceleasi reguli si recomandari ca pentru dreptaci....la modul ca un stangaci canta la fel ca un dreptaci, numa' ca in oglinda. alta diferenta nu e.

 

a, si gaseste mai greu de cumparat chitari  :)

 

Eu, stangaci fiind, tin chitara pe piciorul stang, deoarece imi pare mult mai confortabil. Incerc totusi sa cant mai mult din picioare. Aici e buba.

 

Cum se tine cel mai bine chitara?

 

asa:george-harrison-help.jpg

 

sau asa?

 

080429metallicaJamesHetfield0104-0028.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Pacalici

am observat si eu chestia cu inaltimea la care se tine chitara si am intrebat-o pe profa mea de muzica...mi-a zis ca daca o tii mai susu este mult mai usor sa canti,pozitia fiind mult mai accesibila.....cat despre corectitudine-asa ceva nu exista :))...fiecare cum crede , cum este mai comod si cum se descurca mai bine..poate canta si la spate sau cu chitara dupa cap :))

Link to comment
Share on other sites

La cantatul pe stanga se aplica aceleasi reguli si recomandari ca pentru dreptaci....la modul ca un stangaci canta la fel ca un dreptaci, numa' ca in oglinda. alta diferenta nu e.

 

a, si gaseste mai greu de cumparat chitari  :)

 

Eu, stangaci fiind, tin chitara pe piciorul stang, deoarece imi pare mult mai confortabil. Incerc totusi sa cant mai mult din picioare. Aici e buba.

 

Cum se tine cel mai bine chitara?

 

asa:george-harrison-help.jpg

 

sau asa?

 

080429metallicaJamesHetfield0104-0028.jpg

 

Nici unul din acestia doi nu-i chitarist solo , canta doar ceva rifuri sau cate un pasaj relativ simplu.

 

asta-i chitarist solo

si asta

PAT TRAVERS !!!! deja intra in plaja de Bluesrock show tine chitara mai jos , dar canta si la chitara.

Malmsteen care canta 99% solo tine si el mai sus chitara

Metalica , ia vezi ca chitaristul solo tine chitara mai sus .

Paco de Lucia ..

 

Chestia cu pe care picior se tine se vede ca nu-i o regula .

Cat de sus se tine depinde de ce se canta .Chitara ritm poti sa atarni chtara pana jos la genunchi.

Cei care canta solo majoritatea tin chitara sus in pozitie comoda ca sa poata interpreta anumite pasaje .

 

siaici gasesti cateva pozitii de tinut chitara

 

Depinde si de statura chitaristului de lungimea mainilor de incheietura de lungimea degetelor de marimea labei mainilor etc ..

Dai search pe youtube cu toati chitaristi vestiti si tragi concluzii.

Link to comment
Share on other sites

dea, n-ar fi mare chestie, dar o sa te incomodeze switch-ul si knob-urile, mai ales la o chitara tip stratocaster. La o chitara tip Les Paul, o sa ti se para si mai aiurea. Nu se face gaura-n cer, au mai fost destui chitaristi care au cantat asa, si s-au obisnuit. logic, primul exemplu este hendrix.

 

Totusi, am vazut de curand un chitarist, imi scapa numele, care, desi e stangaci, canta pe o chitara de dreptaci, cu corzile puse normal. deci canta cu Mi subtire sus, si n-are nici o problema. Dat fiind ca nu prea gasesti chitari pe stanga,  schimbi ordinea corzilor. maare chestie  :)

Link to comment
Share on other sites

dar mi sa zis k dak schimb corzile...pot avea shi chitara de dreptaci

 

Daca esti incepator absolut nu conteaza pe ce " parte" vrei sa canti .Inca nu poti sa canti cu nici una din maini in nici un fel.

 

Laci Herdina este stangaci si canta pe dreapta foarte profi si foarte bine .

 

 

erau si clipuri cu film dar nu am gasit acum

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'
sau cu dintii, ca tot se vorbea de jimi hendrix  :)

Sau dacã ești cu adevãrat meseriaș, poți cânta hands-free și atunci nu mai conteazã dacã ești stângaci sau dreptaci. :)

Link to comment
Share on other sites

cateva remarci la cele spuse mai sus:

 

- chestia cu schimbatul corzilor ca sa faci din chitara lefthanded dintr-una normala, nu merge.. in afara de poturi si switch, mai exista nut-ul care trebuie schimbat si bridgeul de ajustat. plus de asta.. accesul la freturile superioare va fi limitat, din cauza ca nu vei avea cutway...

 

- merge in schimb chestia cu cantatul pe o chitara normala.... fara sa ii schimbi ordinea corzilor, si sa ai mi-ul subtire sus... daca te obisnuiesti asa... poate fi interesant mai ales la vibrato si bend (e mai simplu sa tragi de coarda in jos decat sa o impingi in sus)

 

- pozitia chitarei, chiar daca tine de cum se simte fiecare mai bine, e indicat sa fie constanta.. asta inseamna ca, daca repeti si in picioare si stand pe scaun... e mai bine sa tii chitara cand esti in picioare in aceeasi pozitie fata de corp ca si cand stai jos. adica mai sus :) daca repeti doar in picioare.. nu prea mai conteaza.. poti sa o tii si slash-like, daca iti e comod. deasemenea, multi chitaristi solo inclina chitara (aproape la verticala) cand canta pe freturile superioare... nu e o chestie doar de show, ci e si mult mai comod

 

- si, inapoi la originea topicului, chitara pe piciorul stang, la dreptaci, e pozitia de chitara clasica. si piciorul stang stand pe un stativ. evident, e o pozitie dezirabila si pentru chitara electrica, pentru ca se apropie cel mai mult de pozitia chitarei cand esti in picioare. (in cazul tau.. pe piciorul drept, fiind stangaci)

Link to comment
Share on other sites

"Nici unul din acestia doi nu-i chitarist solo , canta doar ceva rifuri sau cate un pasaj relativ simplu."

Karpi...nici chestia asta nu are nici o legatura cu pozitia...daca face solo sau "ceva riffuri"...baietii astia din video-ul de mai jos nu au probleme nici la solo nici la "ceva riff-uri" cu pozitia :)

http://www.youtube.com/watch?v=h7zI-OIwz8Q

 

Intaresc ideea de a canta cum iti e confortabil la mana! :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.