www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bazait


Guest bcv
 Share

Recommended Posts

Can conectez cablu la chitara, incepe si bazaie foarte tare, iar daca ating o coarda bazaie si mai tare. Am incercat si cu alt cablu si tot asa face, deci nu este de la cablu.

Ce poate sa aiba ?

Link to comment
Share on other sites

Can conectez cablu la chitara, incepe si bazaie foarte tare, iar daca ating o coarda bazaie si mai tare. Am incercat si cu alt cablu si tot asa face, deci nu este de la cablu.

Ce poate sa aiba ?

 

Salut,

 

Ar putea fi firul de masa.Verifica sa faca bine contact cu bridge-ul.Daca e stratocaster,desfa capacul din spate si verifica ca firul sa fie lipit pe suportul ala de la arcuri.Probabil si o ecranare ar fi bine venita.

 

Spor! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am o problema similara, dar cu cablul, cred.

 

Adica, daca bag cablul in amp, se aude un bazait, mai incet. daca ating cablul la capat cu mana, face urat. Daca conectez capatul liber la chitara, la fel, se aude un bazait pe fundal. humbuckere am, asa ca nu e normal sa bazaie. Bazaitul ala se opreste singur cateodata, si cand ating cu mana vreo piesa metalica, gen switch, doze, sau jack-ul. Am verificat in spate, si e ecranata oarecum (capacul, nu toata cavitatea cu pot-urile).

 

Cu alt cablu nu am incercat, mentionez. O fi cablul?  Repet, chitara are si momente cand nu bazaie deloc, de zici ca-i oprita. In rest, bazaie de imi vine sa o dau de pereti. 

Link to comment
Share on other sites

Guest only_me

poate zic vreo prostie dau la orice cablu cu 2 iesiri cand pui mana (si e conectat la aparat) bazaie.nu numai la chitara.iar impamantarea nu prea vad ce legatura ar avea.

dar sunt nou si daca am zis (iar) vreo prostie sa-mi fie cu pardon :)

Edited by only_me
Link to comment
Share on other sites

Guest deagle_alin

Este normal sa bazaie daca pui mana pe varful mufei, dar daca pui mana pe masa de la mufa nu trebuie sa bazaie. Si are legatura impamantarea pentru ca tot semnalul parazit nu mai ajunge in amp ci la impamantare, eu de ex nici nu pot canta daca nu am impamantare la amp, iar cu impamantare nu am nici un bazait.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.