www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Legata De Improvizatii


Nightlight
 Share

Recommended Posts

La multe din improvizatiile pe care le fac, si la care am cerut parerea, mi s-a spus sa "urmaresc linia aromonica" daca retin bine. M-am intrebat ce inseamna asta. Asa ca am luat niste piese si am ascultat cu atentie solo-ul.

 

Din cate am putut sa imi dau seama, in functie de cum evolua armonia, chitaristul lead sarea in alta pozitie a gamei pe care o folosea.

 

Sa dau un exemplu de cum am inteles eu, si corectati-ma daca gresesc.

Armonie exemplu:

| A7 | A7 | D7 | G7 |

 

Acuma ca avem armonia asta ca si exemplu, uite cum vad eu ca ar trebui sa fac corect improvizatia:

 

Tab exemplu:

 

|______A7______| |______A7______| |______D7______| |______G7______|

 

e --------------- e -5-8--5-8-8-8~ e -------------- e --------------

B --------------- B --------------- B -------------- B --------------

G --------------- G -------------- G -------------- G --------------

D ------5-----5- D -------------- D -------------- D --------------

A --5H7---5H7- A -------------- A --7-8-9-8---- A ------3h5-----

E --------------- E --------------- E -------------- E --3h5---------

 

La A7, ramanem in pozitia I a gamei (asa o stiu eu, cea cu prima nota la tasta 5, coarda E). La a doua A7, tot in acea pozitie. Cand ajungem la D7, armonia urca. Deci trebuie sa urcam si noi in pozitii? In tab, am trecut la pozitia a 2-a. Apoi urmeaza G7. Vorbim de G7 sub A7. Deci coboram? In tab, am coborat la pozitia a 5-a, cea din stanga celei I.

 

Eu in mod normal, m-as juca aiurea cu pozitiile, cum as considera ca suna bine. Dar ma gandesc ca daca mi s-a sugerat sa urmaresc linia armonica, ar suna mai bine. Am inteles bine conceptul? Cu erori? Total pe dos?

 

Astept un raspuns. Multumesc.

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

La multe din improvizatiile pe care le fac, si la care am cerut parerea, mi s-a spus sa "urmaresc linia aromonica" daca retin bine. M-am intrebat ce inseamna asta. Asa ca am luat niste piese si am ascultat cu atentie solo-ul.

 

Din cate am putut sa imi dau seama, in functie de cum evolua armonia, chitaristul lead sarea in alta pozitie a gamei pe care o folosea.

 

Sa dau un exemplu de cum am inteles eu, si corectati-ma daca gresesc.

Armonie exemplu:

| A7 | A7 | D7 | G7 |

 

Acuma ca avem armonia asta ca si exemplu, uite cum vad eu ca ar trebui sa fac corect improvizatia:

 

Tab exemplu:

 

|______A7______| |______A7______| |______D7______| |______G7______|

 

e --------------- e -5-8--5-8-8-8~ e -------------- e --------------

B --------------- B --------------- B -------------- B --------------

G --------------- G -------------- G -------------- G --------------

D ------5-----5- D -------------- D -------------- D --------------

A --5H7---5H7- A -------------- A --7-8-9-8---- A ------3h5-----

E --------------- E --------------- E -------------- E --3h5---------

 

La A7, ramanem in pozitia I a gamei (asa o stiu eu, cea cu prima nota la tasta 5, coarda E). La a doua A7, tot in acea pozitie. Cand ajungem la D7, armonia urca. Deci trebuie sa urcam si noi in pozitii? In tab, am trecut la pozitia a 2-a. Apoi urmeaza G7. Vorbim de G7 sub A7. Deci coboram? In tab, am coborat la pozitia a 5-a, cea din stanga celei I.

 

Eu in mod normal, m-as juca aiurea cu pozitiile, cum as considera ca suna bine. Dar ma gandesc ca daca mi s-a sugerat sa urmaresc linia armonica, ar suna mai bine. Am inteles bine conceptul? Cu erori? Total pe dos?

 

Astept un raspuns. Multumesc.

 

Asa,Fa experiente .

 

O modalitate simpla as faci arpegiile acordurilor in diferite rasturnari cu o ritmica in asa fel sa nu sune a acompaniament .

Plus fi atent caci sunetele sin gama se repeta in diferitele acorduri .Asa ca poti sa ramai pe sunetul( sunetele) comun .atentie la ritm ca sa nu se schimba armonia si tu sa ajung cu un sunet disonant .

 

In rest experimenteaza construieste-ti lick-uri , apoi fraze , copiaza lickuri simple si vei recunoaste dupa un timp "pe unde esti" in gama pe progresia armonica.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.