www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jeannette Dalia Curta


Killahead
 Share

Recommended Posts

Am deosebita onoare sa va prezint o foarte buna prietena de-a mea, pe marea cantareata de origine romana Jeanne Dalia Curta.

Am avut ocazia sa cant cu ea cu trupa, iar dupa aceea am facut un program de DUO (voce). A fost fantastic!

 

Parintii ei sunt din Romania (Turda), dar ea este nascuta in Germania. Vorbeste romana la perfectie. Asta aviz celor care uita de unde au plecat dupa cateva luni.....

 

Este implicata in mai multe proiecte (Jazz, Salsa, Latino), chiar acum doua zile am avut ocazia sa o filmez cantand cu un trio (voce, chitara, acordeon/saxofon). Magical moments....Cert e ca RUPE.

Mai ales piesele in ROMANA pe care le canta in fata un public exclusiv GERMAN au cel mai mare succes. Poate voi face niste mici clipuri video daca imi este permis.

 

Aceste piese sunt cu dedicatie speciala pentru MICHEL

 

...all that JAZZ!

 

Acest text (si piesele) a fost postat si la "Inregistrarile noastre"

 

"All of me" http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...ost&id=7653

 

"Johnny" http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...ost&id=7655

 

"Mack the knife" http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...ost&id=7656

 

"Bei mir bist du schoen" http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...ost&id=7657

Link to comment
Share on other sites

In primul rand bine ai venit pe forum Jeanne ... este o bucurie sa te avem printre noi ...

Ascult cu multa placere jazz, piesele cantate de tine sunt standarde de jazz .. le-am ascultat in zeci de variante, instrumentale sau vocale ... pot acum, ascultandu-te, sa te adaug printre preferintele mele. M-as bucura tare mult sa mai postezi, tu, sau colegul tau de trupa Killahead ... care are obiceiul sa ne bucure urechile cu muzica voastra... :)

 

Ai voce foarte buna, improvizezi bine, vibrezi frumos ... si ai un timbru foarte foarte placut ... felicitari!

Trupa de acompaniament suna foarte bine!

 

hmm .. pentru Geiger care a postat la "Melodii cantate ...." ... de obicei cam inchid ochii cand ascult jazz .. nu tin neaparat sa vad poze cu Jeanne .. imi este de ajuns sa o ascult .. acum .. daca ne rezolva Killahead si cu ceva video .. te asigur .. o sa fac ochii mari mari mari ... uite asa de mari ... OO

 

in rest ... :) ... jazzzzzz'it

 

Bafta si la reauzire ...

Link to comment
Share on other sites

Inca o data, pentru Michel si ceilalti amatori de Jazz (sper insa ca si pentru ceilalti RGC-isti)

 

Jeanne Dalia Curta, restul pieselor pe care le am cu ea si formatia ei din care mai fac parte Stefan Schoener (Pian), Patrick Fischer (Baterie) si Christian Waltzer (Contrabas)

 

"I wish" http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=7662

 

"La vie en rose" http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=7663

 

"Mana de Carnaval" http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=7664

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

Inca o data, pentru Michel si ceilalti amatori de Jazz (sper insa ca si pentru ceilalti RGC-isti)

 

Jeanne Dalia Curta, restul pieselor pe care le am cu ea si formatia ei din care mai fac parte Stefan Schoener (Pian), Patrick Fischer (Baterie) si Christian Waltzer (Contrabas)

 

"I wish" http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=7662

 

"La vie en rose" http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=7663

 

"Mana de Carnaval" http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=7664

Un cadou minunat pentru mine! Multumesc!

 

Sunt convins ca sunt destui care or sa asculte cu placere cantecele lui Dalia ... dar mai intai sa se intoarca de prin cluburi ... hmm .. este vineri, nu? :) ... ma rog .. sambata ...

Link to comment
Share on other sites

Ca sa facem o treaba buna, adaug la piesele pe care le-am postat ieri si doua clipuri live cu Dalia

 

Primul clip este o superba piesa de Jazz, unde isi "da drumul" la voce asa cum numai ea stie sa o faca

Al doilea este o piesa romaneasca, va las pe voi sa judecati.....

 

Ca intotdeauna, cu dedicatie pentru Michel

VIDEO_1__Jazz_.wmv

VIDEO_2__Romaneste_.wmv

Link to comment
Share on other sites

Am adaugat AICI si doua clipuri filmate live.

... "Dar-ar naiba'n tine dragoste ... de muzica :) ... Ce te tii mereu numai de mine ... Tu esti pentru mine o pacoste ... Si nu pot ca sa mai scap de tine. Ai venit cand nici nu ma gandeam .. Si-ai aprins in suflet valvataie .... Nu mananc si noaptea somn nu am ... pentru tine dragoste balaie .... "

 

:) ... frumos ... imi place si bossanova ... are voce Dalia ... este o piesa grea pentru voce. Imi plac si colegii ei de scena ... are armonii tare frumoase bossa ...

 

Multumim Dalia si Killahead ...

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

superbe piesele, le-am ascultat.. are un timbru deosebit, tehnica, dar si talent in stare pura :) nu in ultimul rand, foarte frumoasa.

felicitari..

 

Killahead, thanks for sharing

Link to comment
Share on other sites

Multumesc in numele Daliei!!!

 

Trebuie sa precizez si asta : formatia din cele 2 videoclipuri ce numeste Trio Cancion de Amor , cu Jeanne Dalia Curta (voce, evident...), Hector Zamora (chitara, e din Mexic!!!) si Raimond Maisters (saxofon si acordeon)

Link to comment
Share on other sites

Guest Dalia

Buna seara toata lumea,

 

ma scuzati ca nu m-am manifestat mai devreme dar am aflat abia ieri de asta de la prietenul meu Killahead si a trebuit sa gasesc timp sa ma inscriu in acest forum mai intii, cea ce nu a fost usor.

Alta chestie este ca fac multe greseli ortografice si de expresie de cit o data, am invatat singura sa scriu si sa citesc pe romaneste asa ca sigur sint multe greseli dar sper sa treceti peste.

Am vazut ca aveti toti speudonime m-am gindit ca nu are rost sa imi pun si eu unul findca oricum stiti aproape tot despre mine.

Sa fiu sincera am fost foarte uimita sa aflu reactiile voastre, mai ales intr-un forum de gitaristi.

 

Nici in gind nu imi trecea sa pun piesele mele online (in afara de paginea mea care va fi si ea online pe curind, sper) si mai putin poze sau altele, am fost cam sceptica.

Tin sa va multumesc de reactiile frumoase pe care le ati avut, m-au atins intradevar si m-am simtit onorata. Ma bucur ca va place musica mea. Intradevar (referindu ma la clipurile video) de 2 ani am norocul sa lucrez in Trio cu oameni foarte buni din regiunea noastra si in repertoriu avem si citeva piese romanesti, musica cu care am crescut. La inceput am fost si aici cam sceptica sa le cint la un public care nu credeam ca va aprecia si uite ca in general exact piesele astea le cere la sfirsit(Bis).

Piesele mp3 apartin al grupul meu de Jazz cu care ma produc, in care fac si swing, bossa nova si latin in general, toate influente care ma caracterizeaza.

 

Inca o data va multumesc mult dar cel mai mare merci merge la Killahead care m-a convins si imi a dovedid prin asta ca are mare incredere in mine si in muzica mea cea ce ma onoreaza si mai ales ma incurajeaza sa continui pe calea asta.

 

Merci,

 

Dalia

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit Dalia .. ai o voce deosebita si TREBUIE! sa mergi pe drumul ales de tine... macar pentru "noi" .. publicul. Si .. eu unul iti multumesc ca faci cunoscuta muzica romaneasca acolo unde canti.

 

Succes! ... Te asteptam cu piese, sau pur si simplu sa ne faci din cand in cand cate o vizita.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dalia

Mersi de primirea frumoasa care imi o faceti, bine v-am gasit!

 

Proiectul de a venii in Romania im trece de mult prin cap dar necunoscind prea bine piata romana inca nu m-am lansat in aventura asta.

Cred ca imi a trebuit sa intilnesc pe cineva, casii Killahead cu un spirit deschis si vizionar care sa im dea demaraj si sa ma convinga.

V-om discuta despre proiectul acesta si asi venii cu mare placere.

 

Pina una alta osa mai intru pe forum, sint teme foarte interesante despre care se debate, mai aflii cite ceva. Este foarte important schimbul de infortii.

Cind este vorba de musica nu importa in ce parte din lume te aflii, vorbim eaceasi limba si dam de aceasi probleme.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Foarte foarte frumos... felicitari!

 

Personal, cred ca publicul din Romania ar aprecia foarte mult prezenta ta. E nevoie doar de putina publicitate, dar chiar si fara... cred ca cluburile ar fi pline numai cu membrii forumului.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest rrina72

Chiar ca a fost o mare placere sa ascult asa ceva!Multumiri pentru aceste momente frumoase!

Unde canta acum ? As vrea sa stiu mai multe despre Ea.....

 

Si pentru ca stiu ca doar cei indrazneti reusesc....am sa te rog sa-mi spui ce crezi despre muzica "mea" de debutanta, avizat fiind...Caut cu disperare niste oameni seriosi, instrumentisti, cu care sa cant acest gen, si culmea este ca in Cluj nu prea sunt de gasit.

Multumesc! Sorina( pe yms sunt rrina72)

Ipanema___Mixdown.mp3

Link to comment
Share on other sites

Ai voce foarte frumoasa Sorina... o bucurie sa ascult interpretarea ta la Ipanema. Cu siguranta trupa pe care o cauti trebuie sa fie formata din oameni care iubesc jazz-ul, si nu numai... Sunt sigur ca in cele din urma ai sa gasesti pe cineva dornic sa-ti puna vocea in valoare. Intrebai undeva de SADE.. in muzica ei cocheteaza foarte tare cu jazz-ul chiar daca produsul final l-as incadra la "jazzy".. cel putin instrumentistii ei stapanesc foarte bine jazz-ul. SADE canta cu mult aer in voce si aud si in vocea ta acest lucru... Felicitari inca o data.

 

Nu prea reusesc sa inteleg de ce atat de multi "incepatori" canta mai bine, sau mult mai bine, decat o gramada de profesionisti... este un mister pentru mine... si nu numai in tara asta.

 

Ipanema.. o piesa foarte frumoasa, si foarte cantata, in fel si fel de interpretari... deh ... farmecul bossanovei. Sper sa ataci si piese din alte genuri, de jazz, care cocheteaza cu jazz-ul sau alte genuri .. si sa postezi aici.

 

Dalia ... a cam lipsit de aici in ultima vreme, si eu ce-i drept... o salut si va salut pe toti cu draga inima.

Link to comment
Share on other sites

Guest rrina72

'michel2233'

iti multumesc mult pentru apreciere! sper ca in curand sa gasesc oamenii cu care sa lucrez:);din pacate,pare ca in cluj lucrurile se misca mai greu decat ma asteptam atunci cand am venit aici, din mangalia.

salutari tie si tuturor celor care stiu sa dea curaj, altora!si celor care stiu sa critice...constructiv.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dalia

Sint total incintata de vocea ta rrina72. Este foarte sensuala si totul in finete, foarte frumos, bravo!!! :)

Nici vorba de amatorie fii linistita. Cinti just si cu multa subtilitate in cea ce exprimi. Im plac nuantele pe care le faci, dupa mine cel mai important in Jazz, Bossa etc... Si mai ales un bravo suplementar pentru limba portugeza. Eu d'exemplu cint bossa nova mult in spaniola sau engleza, citeva numai in portugeza, mi se pare ca nu pronunti exact, cea ce nu trebuie neaparat sa fie rau dar infine, sint cam perfectionista cu asta.

Nu se poate sa nu gasesti un gitarist (la inceput) care sa te acompanieze cu care poti monta un repertoriu.

Si familia mea este de linga Cluj asa ca m-am interesat ce exista in domeniul asta, ai dreptate se pare ca nu sint prea multe. Eu ce am gasit este Jazz-Clubul: Mihai Berindei si Casa de Cultura a studentiilor.

Acuma habar nu am cum este si daca mai exista findca nu sint pe loc. Daca le stii spunemi si mie daca se merita. Sigur ai auzit si de Napocensis international Jazz Festival, m-ar interesa sa aflu cum este si acolo daca a fost cineva, Michel sigur ai fost vreodata.

 

Cu ocazia asta te salut Michel. Intradevar nu am mai fost des pe forum, am mai citit cite un topic interesant dar nu am avut timp sa ma bag in discutie intodeauna. In vara asta am foarte mult de lucru si slava Domnului. Din pacate in Romania inca nu.

Si am asteptat mai ales sa termin paginea mea Internet casa va dau informatia o data cind e gata.

Lipsesc inca citeva pagini dar totusi este online deja, asa ca dear friends o puteti deja viziona si poate im dati si mie un feedback sincer si mai tirziu (Saptamina asta sper) cind am activat guest bookul un comentariu, m-asi bucura. Poate osa pun si un Chatroom, eu stiu. Ultima faza va fii sa traduc paginiile pe romaneste, franceza, spaniola si engleza, in ordinea asta, va dura un pic.

 

Ah da Pagina: www.jeannettecurta.de

 

O alta realizare este ca am terminat conservatoriul in Iunie, YUPIIII !!! :) cu o anumita medalie de aur, super important pentru francezi aceste atribute, in Germania nu intereasa pe nimeni si mai bine asa.

 

Asi fii vrut sa postezi examenul practic dar inca nu am inregistrarea, urmeaza daca vreti. Pentru cei care i intereseaza cum functioneaza la noi asa ceva: A trebuit sa alegem 3 piese plus 2 impuse de juriul.

Trebuia sa venim cu grupul nostru, am avut timp 1 luna sa aranjez piesele, sa aleg in ce stil le fac, ce tempo, sa im gasesc tonalitatiile si mai ales sa lucrez pe o improvizatie cu un Guide line pe care trebuia sa il facem (In functie de linia de Bass se gaseste, note pe linga mai putin sau mai mult indepartate) si sa mai si repetam in tr-o perioada unde nimeni nu are timp.

Improvitatia mea nu s-a indepartat prea mult, nu mi se pare necesar neaparat si mai ales este mai sigur casa nu gresesti. Trebuia mai ales sa lucrez pe justetea notelor, nu mi se pare deloc evident. O.k. devine prea technic.

 

Am ales: Somewhere over the rainbow (ballad), Mana de Carnaval (Slow Bossa), Cheek to cheek (Swing)

Impuse: Invitation (am facut o Ballada si un medium Swing din ea) si cel mai mortal (de greu) nu stiu daca stiti piesa asta, nici unul dintre noi nu o stia: Got a Match de Chick Corea (Am scris un text si am luat-o in tr-un medium latin tempo).

 

Cam atit despre mine sper sa aud (citesc) si ceva despre voi.

M-ar mai interesa d'ex despre concerte la care ati fost in vara asta sau daca mai ai inregistrari rrina72 ... :)

 

Salutari,

 

Dalia

Link to comment
Share on other sites

Guest rrina72

Servus, Dalia!

Sa stii ca mi-ai facut ziua mai frumoasa cu mesajul tau si sunt incantata sa aflu ca ti-a placut.Stiu ca am multe de invatat si sunt novice in ale jazz-ului, dar si eu sunt perfectionista( ca toate fecioarele... :) ) , asa ca accept orice critica pentru a ma indrepta.De o scapare in pronuntie sunt sigura, dar cum posibilitatile de inregistrare imi sunt destul de limitate, a trebuit sa lucram repede( lucru care imi displace total cand e vorba ca ceva sa iasa bine), si n-am mai putut reveni.Iti spun sincer ca mi-a fost ciuda pe mine...

Din pacate nu mai am alte inregistrari jazz,doar muzica folk si sunt chiar mai slabe calitativ, dar pana in septembrie sper sa mai reusesc sa fac cateva piese.

In Cluj spuneam ca lucrurile se misca mai greu, dar culmea este ca exact cand m-am plans mai tare.....am fost chemata de trupa One,din oras, sa cant ca backing vocals.Stilul lor este este ceva combinat intre jazz, funk si clubb si mie imi convine aceasta ucenicie, in paralel cu ceea ce vreau eu sa cant.Chiar ieri, in 31, ne-am intors de la festivalul Peninsula de la Tg.Mures si am fost tare incantata.Deja au aparut poze pe www.peninsula.ro.

 

Felicitari pentru diploma!!!... Sunt sigura ca ai muncit mult pentru ea.Poate vei posta aici mai multe piese, pentru ca abia astept sa te mai aud.De fapt, am salvat toate piesele tale in pc-ul meu si nu este zi in care sa nu le ascult, si sa nu vad videoclipurile.Vreau sa le invat ( desi le auzisem),si sa mi le adaug in repertoriu......piesa romaneasca o cant si eu si altele de genul asta.

Am mai descoperit niste piese grozave pe care le canta Dee Dee Bridgewater...si ma intrebam daca tu canti ceva din repertoriul ei.Eu nu am gasit pe net nici un text de-al ei :) ....

Sper sa mai "vorbim" aici ...

Iti doresc numai bine si multe aplauze!

Sorina

Link to comment
Share on other sites

@Dalia... in primul rand ma bucur ca ai revenit un pic pe forum.. ca nu ne-ai uitat. Apoi.. pagina ta.. este foarte frumoasa si abia astept sa o termini. Felicitari si pentru terminarea conservatorului... uau.. asta da veste buna, inteleg acum de ce ai lipsit de aici :) Chiar ai avut un motiv serios.

 

Festivaluri sau cantari de jazz interesante.. hmm .. am fost la cateva cantari de club.. dar am cam lipsit si eu in ultima vreme, nu prea mai sunt la curent. Festivalul de la Garana a fost cu siguranta foarte interesant. Astept si eu inca ceva impresii de acolo fiindca nu am ajuns. Chiar a cantat acolo un coleg de forum .. mibu daca nu ma insel... Leo2pop a fost si el martor la eveniment, sper sa-si posteze impresiile.

 

in rest ... ASTEPTAM INREGISTRARI NOI! si MULT SUCCES! ... am impresia ca o sa mai auzim de tine.. pe scenele mari si foarte mari de jazz.

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

felicitari pentru examene, dalia!

m-am uitat si pe pagina ta, arata f f bine si pozele cu tine sunt grozave. Observ ca mai aveti ceva concerte vara asta, asa ca spor la treaba si succes :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Dalia

Multumesc mult Sorina , Michel si Irina !!!

 

Ma bucur ca va place pagina mea, sper sa o termin cit mai repede.

Osa mai pun inregistrari odata cind descopar cum se transfera date de pe minidisc pe computer si odata cind terminam discul cu Trio Cancion de amor pe care tocmai il inregistram.

 

Ma intereseaza si pe mine sa aflu cum a fost la Garana, am auzit mult despre festivalul asta.

Nici eu nu prea am timp sa ma duc la concerte doar ce prind daca mai cinta si altii pe aceasi scena casii mine sau am mai fost la colegi la concerte. Am fost la o comedie musicala saptamina trecuta "Fame" productie locala, n-a fost rau, cui i place genul.

Am lipsit concertul anului findca si eu cintam in aceasi seara, a fost Sting chiar in apropriere luna trecuta, imi a fost tare ciuda.

 

 

Sorina inca o data inregistrarea imi place foarte mult si este clar ca intodeauna se poate face mai bine (intonatie d'ex. cea ce este foarte greu, chiar ma zbat cu asta de saptamini) dar in conditiile pe care le ai descris este perfect. Ai foarte mult potential care trebuie neaparat sa il dezvolti.

 

Felicitari ca ai gasit trupa, iti doresc numai succes cu ei, poate va aud si eu o data cind vin in Romania.

 

Am fost pe pagina de la festivalul la care ai fost, sigur a fost foarte fain, dupa cit am vazut a fost foarte variat si o paleta destul de mare de artisti, fain ca exista asa ceva.

 

La intrebarea ta daca fac melodii a lui Dee Dee Bridgwater: fac unele piese care le cinta si ea, find standarduri le cinta cam toti jazzistii. Piesele le gasesti in Real Bock de Jazz (exista cam 10-15 diferite carti).

Im plac d'ex foarte mult versiunile ei de All of me sau How Insensitive (live la Montreux), A Ticket-A Tasket, Mack the knife, Midnight Sun.

Acuma Irakere nimeni nu o cinta asa de fain casii ea sau A Night in Tunisia.

Im place si ultimul iei album "J'ai deux amours".

Nu stiu daca are piese compuse numai pentru ea.

De la ce piese nu gasesti texturile? poate le am eu sau le pot gasii mai usor.

 

Iti doresc inca mult succes la inregistrari ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza si pe mine sa aflu cum a fost la Garana, am auzit mult despre festivalul asta.

 

Buna Dalia... daca nu ai apucat sa citesti primele impresii de la Garana iata doua link-uri catre ele... doua topicuri separate dar care trateaza acelasi subiect. Din pacate nu au fost multi dintre noi acolo. Garana ramane, cel putin pentru cei din Bucuresti, o zona cam indepartata...

 

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...ost&p=81468

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=7154&hl=

 

Succes la inregistrari!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Dalia

Servus Michel,

 

merci de linkuri, am citit comentarile, se pare deci ca anul trecut sa fi fost mai fain ...

 

 

Sper sa am ocazia la anul sa vad si eu cum este ...

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.