www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jeannette Dalia Curta


Killahead
 Share

Recommended Posts

Guest leo2pop

Asa este tot timpul prima data este in todeauna ceva mai deosebit.

Nu ma pot abtine:

:( Asa e - prima data e intotdeauna mai deosebit! B)

:):):)

Dar sa revin:

Corectie!

Scuze ca ma bag in dialogul vostru, dar prima data a fost editia a IX-a, iar a doua oara a fost editia a X-a.

Te rog sa urmaresti[urmariti] in continuare link-urile, caci o sa mai urmeze ... comentarii...

 

Succes!

;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Dalia

Sorry, nu stiu dece plecasem de la principiu ca tu ai fost prima data anul trecut a colo, mi s-a parut ca am citit asta undeva.

 

Si, hey, fericiti sint cei la care prima data lasa impresie de neuitat :) E vorba de festival bineinteles !

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

@DALIA

 

In seara asta m-am intors de la o mica intalnire RGC. Am avut placerea sa-l cunosc pe Toni acolo.. dar si alti membri rgc pe care nu-i stiam. Toni mi-a facut cadou un CD cu tine si trupa ta... "Jeanne Curta" se numeste desigur :) ... Va multumesc din suflet pentru acest gest... Dupa ce il ascult.. sau reascult mai bine zis... o sa-l asez in colectia mea destul de mare cu artisti de jazz. Ahhh.. daca avea si un autograf....

 

Multumesc Dalia... multumesc Toni... din suflet!!!

Link to comment
Share on other sites

Mersi Michel de onoarea pe care imi o faci si mersi Toni de reclama pe care imi o faci :)

 

Sper sa am ocazia sa pun cindva o samnatura pe disc si mai bine sa iti dau albumul intreg o data cind va fii inregistrat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest rrina72

Bun gasit tuturor!

 

Draga Dalia, imi cer scuze ca am intarziat asa de mult cu raspunsul, dar am fost plecata si n-am avut acces la internet, desi eram nerabdatoare sa mai vorbim.Ce mai faci? Cum merge cu cantarile?Am vazut ca aveti concert chiar maine...

Multumesc inca o data pentru incurajari! Cred ca in curand sa pot sa-ti trimit inca ceva inregistrat.Deja un prieten(chiar din trupa cu care cant, si unde la bass canta baiatul meu) a lucrat la negative, si zilele astea urmeaza sa inregistram.Pana atunci, vom merge impreuna la festivalul Fanfest (la Rosia Montana)- un festival "verde" cum s-ar zice, in care se militeaza, prin muzica, pentru pastrarea zonei in stare naturala, desi sunt propuneri serioase de exploatare a aurului;evident sunt pareri pro si contra.

Apoi urmeaza festivalul de la Vama Veche-StufStock.Asa ca este activitate....si-mi place grozav asta.Cel putin pana incepe scoala, in 15 septembrie, pot sa ma ocup numai de asta.

Cat despre piesele pe care le canta Dee Dee Bridgewater...imi plac tare mult cateva si vreau sa le invat, dar versurile sunt de negasit pe net :Pretty eyes, Song for my father,The jody grind,You happend my way,

Doodlin, Permit me to introduce you to yourself si Dear Ella...Daca m-ai putea ajuta cu textele, ar fi minunat!Vreau si sa invat cat mai multe dintre piesele standard.Sper sa gasesc in curand un clapar si sa lucram impreuna un repertoriu.Eu acum, stiu cam in jur de 60 de piese, dar este drept ca mai am nevoie de texte , asa pe un stativ, pentru siguranta.Cam care ar fi un minim de piese, cu care s-ar zice ca se poate "iesi in lume"?

 

Vreau si sa fac o investitie intr-un microfon bunicel care sa ma ajute, sa-mi puna in valoare vocea, si sa cant intr-un club.Din experienta ta, ce pasi crezi ca ar fi bine sa fac? Mi-ar placea sa-mi impartasesti din ceea ce ai patit tu...

Pana atunci, iti doresc multe aplauze!!!!

Pe curand...

Link to comment
Share on other sites

Draga Irina,

 

am citit de mult mesajul tau, din pacate nu am avut timp sa iti raspund.

Si nici acuma, ma scuzi :)

Am vrut scurt sa iti spun ca am gasit citeva texte pe care le cautai si iti promit ca iti voi raspunde cind pot.

Distractie placuta la toate festivalele la care te duci :)

 

P.S.: Si bine inteles iti voi povesti din experienta mea, cu multa placere. Incearca sa iti faci un repertoriu de cam 2 ore la inceput, cam 20 de piese bine alese, sa iti i se potriveasca si sa le cinti cu placere.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Guest rrina72

Nu iti face probleme, Dalia! Stiu ca esti ocupata.

Va fi bine oricand poti sa-mi trimiti textele pe care spui ca le-ai gasit.Intre timp,am sa selectez dintre piese, pentru ca intr-adevar, chiar daca sunt mai putine, trebuie sa fie cantate cu placere si sa ma reprezinte... Merci de sfat!

Numai bine! Sorina

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nu am mai trecut de mult pe aici ...

 

Intre timp pagina Internet este aproape gata, lipseste inca putin, printre altele traducerea spre engleza sau chiar romana, va venii si asta. O puteti viziona sub: www.jeannettecurta.de orice comentarii sint bine venite.

 

Profit de ocazie sa va doresc sarbatori fericite si un an nou 2007 numai cu bucurii si succese si cu aventuri si experiente noi de toate felurile si in final un an nou muzical bun si creativ!

 

La multi Ani :):):)

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Doamne, mi-ati facut Craciunul mai fericit. Superb. Felicitari Dalia. Daca veti avea concert in Romania voi face tot posibilul sa vin. Mult succes in cariera.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult, voi venii cu mare placere. De abia astept :)

 

 

Ah da, am vrut sa va zic ca daca aveti chef sa scrieti ceva in Guest book de pe pagina web puteti fara grija chiar pe romaneste, mai sint reprezentate si alte limbi.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sper sa va gasesc cu bine in noul an :-)

 

Scurt o mica informatie pentru cei interesati: recent ma gasiti si pe myspace sub linkul urmator:

 

http://www.myspace.com/jeannettedaliacurta

 

M-asi bucura sa ne intilnim pe forum mai ales ca sint o multime, adica mii de talente extraordinare de descoperit.

 

Va doresc succes in continuare,

 

Dalia

 

P.S.: Ma scuzati dar pur si simplu nu am timp sa traduc toate informatiile, osa ma ocup de asta cit se poate de repede.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 months later...
Guest Dalia

:) Bine v-am regasit :-)

 

Revin pe forum cu o noua idee de care am auzit acum 3-4 luni, poate intereseaza si pe altati artisti din romania. Este vorba de sellaband, poate cunoasteti.

Un forum unde se poate cumpara parti a unui artist, idea este sa se ajunga la o anumita suma casa realizeze artistul un album. Adevarul este ca o inregistrare calumea costa foarte mult si sa gasesti pe cineva care este dispus sa investeasca toti banii de odata nu este usor. Asa ca daca vreti sa ma sustineti si sa si cistigati pe vinzarea albumului pe care sper sa il scot la sfirsitul anului 2008 inscrietii va casii believer la www.sellaband.com.

 

www.sellaband.com

 

NOU. Ocazia de cumpara parti din grupul meu si de a ma sustine, cistigind in acelasi timp si la vinzarea albumului.

Fiti primii care veti primii noul album fara plata in plus.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
Guest rrina72

Te salut !

Am fost foarte incantata sa vad ca la topicul pe care l-ai lansat (e drept, acum multa vreme, dar eu l-am mai vazut si parca n-am observat asta ), prima piesa "data spre auditie" :) este piesa cantata de mine, si trebuie sa recunosc ca am fost foarte mirata...Iti multumesc mult pentru "pozitia" de invidiat si pentru publicitate , dar trebuie sa-mi explici " de ce"? :)

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Bine v-am gasit!

 

M-am gindit sa postez o inregistrare pe care am facuto anul asta cu un tinar pianist foarte talentat, care studiaza in Holanda

Christian Pabst

Sper sa va faca placere, este vorba de "Somewhere over the rainbow", piesa este aranjata de mine.

 

Va salut,

Dalia

Rainbow.mp3

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Buna Sorina,

 

acuma am vazut si eu mesajul de la tine. Habar nu am nici eu, l-am intrebat si pe Toni (care a postat topicul) si nici el nu a stiut sa im zica. A zis ca poate tu ai postat piesa dar nu stiu cum este posibil si mai ales dece ... Nu ma deranjeaza dar intradevar este ciudat findca este piesa ta, asa ca nu stiu cum sa facem, poate ar trebui vorbit cu administratorul forumului, dar nu stiu cine este ... si nu am timp acuma.

Las ca mai vorbim noi pe myspace ok? pa,pa

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest rrina72

Va salut pe toti si va invit sa ascultati doua piese noi (Summertime si Another day) lansate pe www.myspace.com/sorinagabrielaastilean...apar cu un nume nou..dar eu sunt aceeasi :)

 

Sorina

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest Dalia

Buna dragi rgc-gisti :)

 

nu am mai trecut de mult pe aici... am vrut sa va salut si cu ocazia asta sa va zic ca lucrez mai mult ca nici o data la cintecele mele care sper sa le pot inregistra cit de repede. Textele vor fii pe franceza, spaniola si germana. Ar fii fain daca s-ar gasii cineva sa scrie pe romaneste. Daca stiti cumva pe cineva v-asi multumii de contact.

 

Pina atunci va doresc succes si creativitate :)

 

Dalia

 

P.S.: Pe myspace sint poze actuale si un cintec in plus

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Va rog sa ma scuzati ca din lipsa de timp nu am mai tradus si pe romaneste...

 

Dear Friends,

 

I'd like to introduce my new songs to you. As you now, I've taken; I'll say a creative break to realize my own project with my own songs. So now I've got them. I've decided to do a project in French, because this language is a part of me to and second I've got the chance to perform my songs in a French festival during 3 days. It was a success, people liked them. The truth is that it was AMAZING:-) Since this time, it was at the beginning of July I've performed in front of many people and I continue during the summer to introduce my new songs to the people. The next step is to arrange and prepare this songs for the recording. I've got the chance to play with much got musicians actually. The instrumentation is composed by Guitar, Double Bass, percussion and Beat Boxing. The new thing is also that I've tried to play guitar on two songs and yes it works :-) Oh yes one of the next steps will be also to translate my lyrics into English and trying to make an international project. So dear friends I hope that you will like my brand new songs. You can find a live-recording of our first concert on www.sellaband.com/jeannette-curta/. You can also see pictures of this amazing day on my MySpace sit Jeannette Curta "En toute intimité" (www.myspace.com/jeannettedaliacurta) I would love to have your opinion about my stuff, please feel free to let some comments and feel free to joining me and helping me to make a professional recording of this nice project.

 

I wish you a wonderful day and hope to hear from you soon. Kisses, Jeannette

 

P.S.: I let the first 3 older Standardsongs of my first recording for all the people who knows me already and for the new ones.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.