www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cover Soundgarden Black Hole Sun


mihaitarta
 Share

Recommended Posts

Phew, ce lapsus am, stiu cine a facut coverul, dar imi scapa numele. E o trupa care preia piese din stiluri foarte variate, cintindu-le in stil Sinatra.

Hansome Hank and His Lonesome Boys...cred ca-s suedezi

Uite inca doua:

 

Thriller

 

Paradise city

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

faza asta cu cover-ele e foarte discutabila.... cover-uri de astea asa inedite, interpretate altcumva decat sunt initial au doar un farmec tehnic...adica surprinde interpretarea....eu sunt de parere ca atunci cand faci un cover trebuie sa transmiti si ideea piesei in sine...indiferent cum o interpretezi.... si o piesa care transmite depresie pura, cum e black hole sun..e funny sa o asculti si sa o iei in serios intr-o varianta big band.

 

ca sa ma fac mai bine inteles, dau doar cateva exemple de covere care pe langa partea tehnica , de interpretare ,care difera de original...dar care in acelasi timp transmite ideea transmisa prin muzica originala:

 

jimi hendrix - sunshine of your love ( cream )

- hey joe ( blues traditional)

led zeppelin - whole lotta love ( Willie Dixon )

johnny cash - intraga serie American

1349 - set the controls to the heart of the sun ( pink floyd)

white zombie - god of thunder ( kiss)

 

...etc..exemple serioase sunt o groaza....

..daca am suparat pe careva cu treaba asta sorry... nu asta am vrut....am vrut doar sa evidentiez factorul muzica si mesaj dintr-o piesa...nu doar interpretare

Link to comment
Share on other sites

faza asta cu cover-ele e foarte discutabila.... cover-uri de astea asa inedite, interpretate altcumva decat sunt initial au doar un farmec tehnic...adica surprinde interpretarea....eu sunt de parere ca atunci cand faci un cover trebuie sa transmiti si ideea piesei in sine...indiferent cum o interpretezi.... si o piesa care transmite depresie pura, cum e black hole sun..e funny sa o asculti si sa o iei in serios intr-o varianta big band.

 

ca sa ma fac mai bine inteles, dau doar cateva exemple de covere care pe langa partea tehnica , de interpretare ,care difera de original...dar care in acelasi timp transmite ideea transmisa prin muzica originala:

 

jimi hendrix - sunshine of your love ( cream )

- hey joe ( blues traditional)

led zeppelin - whole lotta love ( Willie Dixon )

johnny cash - intraga serie American

1349 - set the controls to the heart of the sun ( pink floyd)

white zombie - god of thunder ( kiss)

 

...etc..exemple serioase sunt o groaza....

..daca am suparat pe careva cu treaba asta sorry... nu asta am vrut....am vrut doar sa evidentiez factorul muzica si mesaj dintr-o piesa...nu doar interpretare

 

Ce zici tu se cheama prelucrare .

 

Cum au prelucrat unii muzica americana pe gustul publicului eurpean prin anii de dupa '66 asa si muzica facuta de Handsome_Hank...s_Lonesome_Boys duce piese catre publicul care in original nu le-a gustat largind aria de raspindire catre cei cu muzica country/folk,pop -vodevil....muzica usoara..

Nu sunt primi nici ultimi care fac asemenea adaptari .

Link to comment
Share on other sites

faza asta cu cover-ele e foarte discutabila.... cover-uri de astea asa inedite, interpretate altcumva decat sunt initial au doar un farmec tehnic...adica surprinde interpretarea....eu sunt de parere ca atunci cand faci un cover trebuie sa transmiti si ideea piesei in sine

 

Pai, ca si in poezie, poti gasi mai multe idei in piese si poti sa le dai noi intelesuri. Exemple sunt multe din melodiie lui Dylan - e.g. "All along the watchtower" sau "Knocking on heaven's door".

 

Coverurile trebuie sa fie inedite, si doar ca exercitiu ar trebui incercata imitarea originalului ca si idee si mod de exprimare.

 

Cel mai sugestiv este cazul picturii, unde reluarea temei sau tabloului cat mai aproape de varianta originala se considera un fals, avand valoare mai mare inovatia personala.

 

Un alt exemplu - Las Meninas:

 

post-7878-1265373301_thumb.jpg

Edited by vlad_cozma
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.