www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul Videoclip Oficial Stereofeelings


GrP
 Share

Recommended Posts

Am reusit sa filmam primul nostru videoclip, la piesa Running, ce va aparea in aceasta primavara pe primul material discografic Stereofeelings.

 

Concertul de lansare al clipului va avea loc in luna martie, data cand va fi lansat si site-ul oficial al trupei.

 

Vizionare placuta!

 

Link to comment
Share on other sites

mie mi-a placut,sincer!

in alta ordine de idei,foarte inspirate solourile :)

 

Mersi fain :lol:

 

Sunt(em) deschis(i) observatiilor constructive(criticilor), deoarece ele ne ajuta cel mai mult sa corectam greselile si sa ne imbunatatim sound-ul.

 

PS: Criticile pot veni si intr-un mod civilizat, nu trebuie neaparat sa aruncati cu cutitu(sau cu expresii de gen: piesa e de c***t, lasati-va de meserie) in noi, ca spre deosebire de alti oameni, ingelegem si vorba frumoasa :) . Si stiu ca Bogdan(solistul nostru) mai are uneori probleme de dictie, insa a lucrat mult(si lucreaza in continuare) la asta si se vad(aud) imbunatatiri.

 

Mersi inca o data :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256

mi-a placut.chiar am ascultat-o de 2 ori.....si mai urmeaza

misto chitara misto solo.

trebuie more balls in voce la refren(parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

mi-a placut.chiar am ascultat-o de 2 ori.....si mai urmeaza

misto chitara misto solo.

trebuie more balls in voce la refren(parerea mea)

 

Mersi mult pentru raspunsuri!

Da, vocea va fi trasa din nou saptamana asta. O sa ne concentram mult asupra ei, sa fie cat mai bine de data asta.

Astept si alte pareri, critici constructive.

Link to comment
Share on other sites

Eu unum mi-as fii dorit ca chitara lead sa revina pe la 3:30, cu un solo melodios si discret sub voci. De la 4:10 la sfirsit ar fii trebuit sa fie partea cea mai dinamica (riff disto, lead, voci)...in loc sa terminate in apoteoza o lasati mai moale, ultima imresie cu care ramai este ?mai moale?, e pacat. Profita de faptul ca stii sa cinti la chitara, asta te-ar putea diferenta de majoritatea productilor in acest stil. In schimb, harmonicele la 2:17 n-au nici un sens, strica inutil melodia. Restul solo-ului e bine simtit.

Edited by Blooz
Link to comment
Share on other sites

Eu unum mi-as fii dorit ca chitara lead sa revina pe la 3:30, cu un solo melodios si discret sub voci. De la 4:10 la sfirsit ar fii trebuit sa fie partea cea mai dinamica (riff disto, lead, voci)...in loc sa terminate in apoteoza o lasati mai moale, ultima imresie cu care ramai este ?mai moale?, e pacat. Profita de faptul ca stii sa cinti la chitara, asta te-ar putea diferenta de majoritatea productilor in acest stil. In schimb, harmonicele la 2:17 n-au nici un sens, strica inutil melodia. Restul solo-ului e bine simtit.

 

Inteleg ce spui. Mie personal imi plac armonicele alea. :)

 

Acest solo l-am compus exact acum un an, si nu l-am mai schimbat de atunci :lol:. Mi se pare unul din cele mai reusite solo-uri compuse de mine, si in plus, mi se pare ca se potriveste cu piesa. Asta e o parere personala.

 

Cat despre solouri, in general, unii zic sa daca ar fi solo peste voce, ar suna prea incarcat, altii zic ca ar suna bine. Unii zic ca sunt prea putine solouri sau sunt prea scurte, altii zic ca sunt prea multe, sa mai scoatem din ele. Din pacate nu poti sa-i impaci pe toti. Eu personal is pro solourilor lungi si melodioase pe toata piesa, dar din pacate nu se poate asa.

 

Am si eu un proiect de-al meu, si probabil in curand am sa ma apuc sa inregistrez piesele. Sunt deja idei si versuri. Va fi ceva diferit fata de Stereofeelings, cu mai multa solistica, si piese putin mai aerisite si mai dure(mai metal :) ). Insa despre acestea in alt topic, topicul acesta fiind dedicat videoclipului Stereofeelings.

 

Ca si compozitie: strofa mi se pare prea comuna, refrenul insa e fain, catchy si melodios

Ca si sunet: distorsul e prea sarmos, ar trebui ca sunetul sa fie mai clar. La fel si toba mare.

 

Aceasta e prima noastra piesa. Piesa a fost a lui Bogdan(vocalul nostru), era o versiune acustica. Noi am adaptat-o la mai multe instrumente, si a iesit ceea ce auziti si voi aici. De la "nasterea" acestei piese, acestor versuri, noi(Stereofeelings) ne-am maturizat mult ca trupa, ca compozitori ca versuri si instrumentatie. Am decis sa facem videoclip la aceasta piesa, exact din aceasta cauza..a fost prima piesa Stereofeelings.

Cat despre distors, mie mi s-a parut destul de carnos, insa eu l-am auzit si singur, fara restul instrumentelor, fara voce, si bineinteles, fara mixaj. Am folosit un ENGL Fireball cu un cabinet Laney cu Celestion Rocket-uri. Am incercat si cu cabinet ENGL cu V30-uri, dar mi-a placut mai mult cum a sunat cu Laney(pe inregistrare). Adevarul e ca ne-am chinuit mult pana am scos un sunet bun pentru piesele noastre, Fireball-ul fiind facut in special pentru metal, stil ce nu prea se potriveste cu al nostru(din pacate :lol:).

 

 

Mersi mult pentru pareri si sfaturi, o sa tinem cont de ele pe viitor. Astept si altele!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

mda, e foarte ok piesa, nu suna sarmos tonu sau ceva...pentru genul asta de muzica e mixat ff ok, zicea cineva mai sus ca toba mare ca chitara, sunt ok asa, daca le faci mai prezente deja n-o sa mai sune a genul asta, o sa fie prea agresiv=alta felie la tv si radio ( ca sa nu zic nicio felie :) ) ... mult succes va urez

Link to comment
Share on other sites

+ pentru expresia tobarului la 1:50

- pentru excesul de fierãtãnii ce le porți pe mâini

 

 

Glumesc, ați fãcut treabã bunã. :)

Link to comment
Share on other sites

+ pentru expresia tobarului la 1:50

- pentru excesul de fierãtãnii ce le porți pe mâini

 

 

Glumesc, ați fãcut treabã bunã. :)

 

Mersi :)

Cred ca am sa ma scap in curand de ele, ca am pierdut cam multe...mai ales in ultima vreme :lol:.

Am pierdut vreo 5 inele si vreo 2 bratari :)

 

Anyway, astept si alte pareri :lol: (despre clip, bineinteles)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.