www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Mai Aproape De Grif


Guest Dam
 Share

Recommended Posts

Salut !

 

Dupa cum scrie si in titlu m-ar interesa o metoda prin care sa aduc corzile mai aproape de grif.Chitara este putin cam veche (3-4 ani) si s-a inclinat putin griful .Vreau sa le apropii de grif pt ca ma incomodeaza la solo-uri , imi intra degetele sub corzi  :):) .Nu prea gasesc un lutier in Galati si daca este probabil o sa imi ceara multi bani.Stiti voi vreo metoda prin care sa le apropii ?.

Link to comment
Share on other sites

e electrica sau acustica chitara? la 4 ani nu e veche oricum. daca chitara are truss rod, e treaba usoara.

http://en.wikipedia.org/wiki/Truss_rod

daca e acustica atunci probabil ca capatul se afla in cealalta parte, in cutia de rezonanta. trebuie sa gasesti o cheie hexagonala http://en.wikipedia.org/wiki/Hex_key

si sa invarti de chestia aia. invarte usor ca sa vezi in ce parte se curbeaza griful. din cateva rasuciri in directia corecta ar trebui sa-ti rezolvi problema. nu uita ca tu trebuie sa-l indrepti, dar nu mai stiu sigur in ce sens trebuie invartit.

Daca chitara nu are truss rod, aici e mai complicat. Ai putea sa pilesti ori asta http://www.worldofstock.com/slides/PMU1609.jpg , ori asta http://images.miretail.com/products/option...Tech/486296.jpg

Link to comment
Share on other sites

Scuze mele , am uitat sa mentionez ca este acustica.Nu stiu daca are truss rod. Se simte daca bag mana in cutia de rezonanta? este o tija presupun , nu?

 

Scuze mele , am uitat sa mentionez ca este acustica.Nu stiu daca are truss rod. Se simte daca bag mana in cutia de rezonanta? este o tija presupun , nu?

 

 

 

 

Am cautat dar nu cred ca are truss rod .Are doar un prag de lemn in locul respectiv.Am cautat si dupa pragul de lemn dar nu este.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
Scuze mele , am uitat sa mentionez ca este acustica.Nu stiu daca are truss rod. Se simte daca bag mana in cutia de rezonanta? este o tija presupun , nu?

 

se pileste chestia aia alba si din plastic (numita si saddle), din bridge :) Iti recomand sa mergi la lutier ca altfel bulesti

Link to comment
Share on other sites

Mda! Am scos corzile , m-am uitat atent si este doar o chestie micuta ca o gamalie de cui infipta in lemn .Doar atat este , o chestie mica :):) .Asta este..daca n-am ce sa fac altceva o sa ma resemnez

Link to comment
Share on other sites

Mda! Am scos corzile , m-am uitat atent si este doar o chestie micuta ca o gamalie de cui infipta in lemn .Doar atat este , o chestie mica :):) .Asta este..daca n-am ce sa fac altceva o sa ma resemnez

 

ai putea sa ii faci o poza daca ai cum.ar fi mult mai usor sa te ajutam :).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema de genu: la electrica mea, am incercat sa cobor bridge-ul putin (tune-o-matic) ca sa cobor actiunea, dar deja o dau in fretbuzz. 

 

Bun, incerc sa mai slabesc truss rod-ul. Aici e buba: se invarte in gol. Incerc si in sensul celalalt ( spre dreapta), si opune rezistenta. Deduc ca asa se strange (chitara e pe stanga, asa ca aveam ceva dubii, sa nu fie sensurile inversate).

 

Incep din nou sa invart spre stanga. Nu opune rezistenta, deci continui. Invart cateva secunde, apoi surpriza: se desfileteaza (asta e cuvantul?) dracia din capatul truss rod-ului

 

Gotoh-truss-rod.jpg

 

aadica chestia in care se baga inbusul.

 

Nu stiu daca m-am exprimat ca lumea. raman cu rahatul ala in mana, si n-am ce face decat sa o insurubez la loc, si nici griful n-am cum sa il las mai moale. Alta data cand am incercat sa slabesc truss rod-ul, cand am vazut ca se invarte in gol, am zis ca s-a rupt ceva inauntru. Acum presupun ca tija aia e intreaga. Ce sa ii fac?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.