www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Potentiometre Ton Si Volum


adap
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Pe chitara mea (Corg G260 OPN, copie Stratocaster) am potentiometre de ton si volum de 500k si as vrea sa le schimb cu 250k.

Cel de volum este simplu si cel de ton este push/pull.

 

Unde gasesc sa cumpar in Romania potentiometre de 250k?

De ce vrei sa le schimbi?

Pot-ul de ton are comutator pe el, nu cred ca se gaseste usor.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa le schimb pentru ca este o chitara foarte "bright": swamp ash body, maple neck si fingerboard.

 

Vreau sa pun pe ea potentiometrele modelelor mai vechi de Fender (250k).

 

Potentiometrul push/pull pe ton nu este greu de gasit. Costa aprox. 10 euro la Thomann.

Problema este ca 2 potentiometre ma costa 15-20 euro si trebuie sa platesc 30 euro transportul.

Din cauza asta as vrea sa le pot cumpara din Romania. Chiar mai bine ar fi din Timisoara.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat ieri pe www.guitarshop.ro, dar nu ma gasit potentiometre.

Ai cumva un link la lista unde le-as putea gasi?

 

cred ca cea mai buna idee ar fi sa le dai un telefon.lista e pe site-ul fender de accesorii. vezi ca este foarte important sa stii ceea ce vrei, existand diverse variante. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

cred ca cea mai buna idee ar fi sa le dai un telefon.lista e pe site-ul fender de accesorii. vezi ca este foarte important sa stii ceea ce vrei, existand diverse variante. :)

 

Multumesc mult. Am sa ii sun maine.

Am gasit pe site la Fender exact ce imi trebuie, dar nu m-am gandit ca cei de la Guitar Shop au chiar orice de pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Ca sa modifici tonul chitarei trebuie sa-i schimbi condensatorul, nu potentiometrul.

 

Cu cat e mai mare capacitatea, cu atat vei avea mai putine frecvente inalte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Ar trebui sa te documentezi / vb. cu cei de la magazin, sau chiar sa experimentezi cu capacitatile condensatoarelor. Nu trebuie sa-ti schimbi potentiometrul, doar condensatorul. Daca schimbi potentiometrul cu unul de 500k risti sa-ti taie tonul prea repede, din cauza rezistivitatii crescute (logic, nu?!?). Cel mai bine e daca mergi la un magazin de electronice si-ti cumperi mai multe tipuri de condensatoare, de capacitati diferite.

 

Incearca si tu...electrolitici, ceramici, cu polistiren, etc. Cumpara-ti mai multe si vezi care-ti place cum suna!

 

 

 

 

 

 

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa te documentezi / vb. cu cei de la magazin, sau chiar sa experimentezi cu capacitatile condensatoarelor. Nu trebuie sa-ti schimbi potentiometrul, doar condensatorul. Daca schimbi potentiometrul cu unul de 500k risti sa-ti taie tonul prea repede, din cauza rezistivitatii crescute (logic, nu?!?). Cel mai bine e daca mergi la un magazin de electronice si-ti cumperi mai multe tipuri de condensatoare, de capacitati diferite.

 

Incearca si tu...electrolitici, ceramici, cu polistiren, etc. Cumpara-ti mai multe si vezi care-ti place cum suna!

 

Numai bine!

 

 

Nu e chiar logic...

Cresterea rezistentei duce la cresterea frecventei de taiere a filtrului RC. Aceeasi chitara cu un potentiometru de 500k va suna mai "bright" decat una cu 250k. In schimb cresterea valorii capacitatii duce la scaderea frecventei de taiere. Deci o chitara cu 22nf va suna mai "bright" decat una cu 47nf.

 

 

Pe chitara mea sunt montate potentiometre de 500k si condensator de 33nf (exact la mijloc intre 22nf si 47nf). Este un compromis din partea producatorului pentru ca este un singur buton de ton si pentru dozele single si pentru humbucker.

Chitara este din swamp ash cu gat si tastiera din maple, are potentiometre de 500k si condensator de ton de 33nf. Asta o face sa sune prea "bright" pentru gustul meu (in special pe humbucker).

In plus un potentiometru de volum de 500k are o panta de crestere mai abrupta decat unul de 250k (cel putin asa vorbeste lumea, nu am incercat personal).

 

In prima faza voi incerca sa montez un condensator de 47nf. Stiu exact ce model: cu folie de poliester. Daca nu sunt multumit voi schimba si potentiometrele.

In principiu as vrea sa fac un setup cum este la Fender Stratocaster Lonestar: potentiometre de 250k si condensator de 47nf pe un humbucker SD Pearly Gates in bridge. Am auzit cum suna si cam asta este ce imi doresc .

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Depinde la ce frecventa de lucru doresti sa inceapa. Ai calculat reactanta condensatorului?

Edited by Dan Pantea
Link to comment
Share on other sites

Faci cum vrei atunci dar trebuie mentionat ceva:

In plus un potentiometru de volum de 500k are o panta de crestere mai abrupta decat unul de 250k (cel putin asa vorbeste lumea, nu am incercat personal).

Nu se poate generaliza, depinde de constructia pot-ului. Iar variatia de volum perceputa depinde si de dinamica efectelor si amplificatorului in care bagi chitara. De exemplu daca ai un compresor sau expander deja nu mai exista o relatie liniara dintre volumul perceput si pozitia pot-ului. Cam acelasi lucru e valabil la controlul de ton. Sunt destul de sigur ca nu bagi chitara intr-un preamplificator cat se poate de transparent; sunt implicate si alte filtre pana ajunge sunetul la urechi.

Link to comment
Share on other sites

Tot la vorba noastra ai ajuns!

Chiar nu era nevoie sa schimbi potentiometrul.

 

 

Sa canti sanatos!

 

 

Pare sa functioneze pentru mine si a fost ce mai ieftina varianta. Dar am o lista lunga de chestii ieftine pe care le-am ales...

 

Nu sunt 100% convins ca este cea mai buna varianta. Fender foloseste potentiometre de 250k cu condensatoare de 22nf. Imi imaginez ca au testat si ei o varianta cu 500k si 47nf, dar totusi au ales-o pe cealalta.

Intrebarea este: de ce?

Link to comment
Share on other sites

Din cauza dozelor.

 

Pe dozele humbucker se pun potentiometre de 500K. Pe single coil de 250K.

 

 

Toata lumea asa zice: humbucker 500k, single coil 250k. Si atunci de ce pe chitarile Fender Stratocaster Deluxe Lonestar se pune 250K cu 47nf pentru humbucker si 22nf pentru single coil?

Edited by adap
Link to comment
Share on other sites

Din cauza dozelor.

 

Pe dozele humbucker se pun potentiometre de 500K. Pe single coil de 250K.

 

nu intotdeauna, depinde si de preferinte. ultimul model de chitara EVH Wolfgang, desi are doze humbucker, este echipata cu pot de volum de 250k, la cererea expresa a lui Eddie Van Hallen. (ca sa fiu sincer si eu prefer acest lucru, indiferent de doze) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.