www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Gen De Muzica Are Trecere La Public In Zilele De Azi?


Guest camy

Recommended Posts

As vrea si eu sa stiu cam ce genuri de muzica (ma refer la rock :) ) consideratzi ca au mai mare trecere la public...si voi cam ce gen de muzica abordatzi ? Mie mi se pare ca majoritatea formatziilor din ziua de azi se intreapta spre un stil mai punk, hardcore sau death, iar restu care raman la heavy metal, oldies rock sau ceva de genu nu prea mai sunt ascultate. Voi ce credetzi? :)

Link to comment
Share on other sites

Ehei, draga Camy, as putea sa scriu un roman despre asta....

Dar ma rezum la a spune doar ca genul meu preferat, Hard Rock Melodic, are si azi destui adepti. Din pacate nu in Romania...

Nu stiu de ce nu a prins niciodata la noi. Am observat ca in Romania prind exact genurile pe care le numesti tu, plus Black Metal as zice si poate inca unele care acum imi scapa.

E pacat, doar e destul loc pentru toti, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la romania... :) si la publicul mai larg, adica sa poti canta undeva si in afara grupuletzului de rockeri de la tine din oras care se multumesc cu aproape orice...In mare, poti face ceva cu rock-ul in tara asta? si daca da...care gen ar merge cel mai bine? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin

Mai baieti nu stiu ce sa zic...sunt cam intristat....parerea mea e ca toti au inebunit in ziua de azi....Toate trupele din anii 80 care mai activeaza si azi isi aduc o gramada de modificari pe noile albume...caruia mie unul nu-mi plac. Intreadevar tind catre un sound mai hardcore punk,etc. :) sunt intristat.... Cred ca m-am nascut in deceniul gresit :) Se pare ca asta se vinde...dar sa nu se bazeze pe mine ca si client :))

Link to comment
Share on other sites

2 cuvinte: luna amara.

 

+urma :)

 

 

parerea mea e ca ar prinde un gen de rock mai melodic dar nici ca manowar (nu ca eu as considera manowar foarte dur dar majoritatea nonrockerilor il considera dur daca asculta) . cred ca ar da roade ceva bazat pe melodie.tobe si chitara sa fie simple (gen acdc) cu voce blanda (gen cargo) + bas si clapa care sa tina melodia (gen deep purple) . cred ca daca ai sti sa faci elementele astea armonios imbinate ar iesi ceva care si un manelist ar asculta , fara sa isi dea seama ca e rock (de ex: manelistii de la mine din liceu zic despre bon jovi ca e r&b :) si le place. i rest my case :) )

Link to comment
Share on other sites

Urma si Luna Amara sunt doua trupe care au in spate un aparat bun de promovare / productie si care au parte si de muzica destul de buna . Care e problema cu trupele astea? Cinste lor.

 

Fiecare o sa zica acum ca prinde mai bine la public fix stilul agreat de el/ea. Sa fim seriosi.

 

Dupa parerea mea daca muzica e facuta cu putin bun gust , are parte de promovare sanatoasa si de productie pe masura are sanse mari sa se vanda.

In afara de asta mai sunt exceptii si exceptii ce tin de stil si diverse chestii conexe (Ca idee ganaditiva cata promovare poti sa faci pt o formatie de metal extrem sau de muzica instrumentala a la guitar hero , in Romaina)

Pentru toate chestiile astea e nevoie de bani.

Acum nu mi-e foarte clar ce inseamna succes ...

Sa apara pe posturi TV si sa cante la festivaluri de tot felul sau sa incerce sa presteze si afara ?

 

Ca sursa de documentare recomand aricolul lui Coro de pe Metalact.com. Desi ataca doar problema dpdv al muzicii metal cred ca anumite chestii sunt cvasicomune si pentru alte stiluri. E putin mai lung dar inarmati-va cu rabdare caci merita mai ales spre final :

http://www.metalact.com/editorial/editorial.php?id=7

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

parerea mea e ca trupele care au mai mare trecere in ziua de azi la public sunt astea de nu metal si alternative.. nasol.. :)

 

as vrea sa ma insel.. :)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

@robot: tu eshti total contra tuturor.

@restu: voi sunteti total contra lui robot.

 

My opinion: cred ca muzica este ca si filmul, nu poti spune ca asculti numai un anumit stil. Depinde de starea in care te afli. Ascult de la Black Sabbath, pana la Marilyn Manson, de la Jethro Tull pana la Cannibal Corpse, de la Bob Dylan la Limp Bizkit. Totul depinde de starea in care ma aflu. Poate sunt unii mai pretentiosi care nu asculta decat un stil si variatiuni pe stilul respectiv.. dar mie mi se pare o idee buna sa asculti muzica dintr-o o plaja mai larga. Desigur ca si eu am niste trupe preferate (Megadeth de exemplu) dar ascult si altceva.

 

Si acum ontopic - muzica poti sa faci de ce gen vrei tu si in functie de calitatea ei o sa ai sau nu succes. Calitatea muzicii.. e greu de definit. As incerca sa o definesc ca puterea de a se incadra intr-un anumit curent muzical, capacitatea cu care reproduce cat mai multe din elementele definitorii ale unui stil. Pe langa aceste se adauga si elementul de noutate ce da personalitatea trupei.

 

Cum zicea si COSU, mai e si o problema cu promovarea .. dar daca "gadila urechea intr-un mod placut" pe un anumit numar de oameni, sigur vor fi si alti care sa inceapa sa asculte aceiasi muzica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

ai vrea sa te fi nascut, crescut si murit odata cu heavy metal, nu?

 

 

ar fii fost o kestie.. the 80's rocked :)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa ma bag si eu :)

Daca privesti spre publicul larg din Romania, deci nu la grupuri specifice care se incapataneaza sa asculte majoritar/exclusiv un anumit gen de muzica, ma gandesc ca cel mai bine prinde rock-ul care e mai mult pop/dance decat rock sau amestecat cu hip-hop, oricum, nu rock pur.

La noi acum trupe rock (a se citi care au scule pe scena) cu succes sunt Holograf, Directia 5, Stefan Banica, Taxi, Voltaj - chestii de-astea. Irisul a devenit destul de "public", dar mi se pare extrem de comercial. La fel si Cargo in ultimul timp. Luna amara mai are ceva succes in mare, dar in concerte, si fiindca are multa tenta sociala. Cred ca cei care se bucura de ei intr-un concert live nu e obligatoriu sa-i asculte si acasa. Desi intre rockeri au sustinatori buni. Urma este mult mai "digerabila".

In general, prinde tot ce este vesel, sau "canta iubirea", sau se supara pe starea de lucruri si pe putere (vezi Morometzii in campania electorala trecuta), sau este in ton cu ultimele tendinte; si asta transcende oarecum genul de muzica si atrage si alti curiosi din alte sfere.

Link to comment
Share on other sites

 

 

My opinion: cred ca muzica este ca si filmul, nu poti spune ca asculti numai un anumit stil. Depinde de starea in care te afli. Ascult de la Black Sabbath, pana la Marilyn Manson, de la Jethro Tull pana la Cannibal Corpse, de la Bob Dylan la Limp Bizkit. Totul depinde de starea in care ma aflu. Poate sunt unii mai pretentiosi care nu asculta decat un stil si variatiuni pe stilul respectiv.. dar mie mi se pare o idee buna sa asculti muzica dintr-o o plaja mai larga. Desigur ca si eu am niste trupe preferate (Megadeth de exemplu) dar ascult si altceva.

 

Si acum ontopic - muzica poti sa faci de ce gen vrei tu si in functie de calitatea ei o sa ai sau nu succes. Calitatea muzicii.. e greu de definit. As incerca sa o definesc ca puterea de a se incadra intr-un anumit curent muzical, capacitatea cu care reproduce cat mai multe din elementele definitorii ale unui stil. Pe langa aceste se adauga si elementul de noutate ce da personalitatea trupei.

 

Cum zicea si COSU, mai e si o problema cu promovarea .. dar daca "gadila urechea intr-un mod placut" pe un anumit numar de oameni, sigur vor fi si alti care sa inceapa sa asculte aceiasi muzica.

+1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.