www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson Rx10d


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Am pus ochii pe un Jackson RX10D. Un amic mi-a zis sa ma uit pe Thomann la ele. Am gasit doua linkuri.

 

1) http://www.thomann.de/gb/jackson_rx10d_rho...sbk_upgrade.htm

2) http://www.thomann.de/gb/jackson_rx10d_rho...bk_egitarre.htm

 

Ce este un gigbag? Husa?

 

Si care este diferenta intre ele.

 

Plus ca am uite pe site in engleza. La prima pretul este 469 Euro si la a doua este 459 Euro. Am dat pe site in Germana si mi-a aratat cam aceleasi preturi. Stiam ca inainte pretul real este afisat pe versiunea in germana, nu cea in Engleza. Acestea sunt preturile reale?

 

Va multumesc.

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

Diferența e de culoare: negru mat (satin black, SBK), respectiv negru (black, BK).

Prețul real e cel de pe pagina germanã (TVA-ul la englezi e 15%, fațã de 19% în Germania și România).

 

Vezi și la Guitarshop, dacã nu vrei sã te încurci cu garanția Thomann (asta e 500 de euro).

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

gigbag, ai intuit corect, husa

 

preturile "corecte" sunt pe versiunea in germana, pe versiunea in engleza sunt alte preturi datorita diferentei de taxe(care au alta valoare in UK fata de restul Europei)

 

vad ca aia la 459E are corp din alder iar cea la 469 corp din baswood, si tot cea la 459E se numeste: "Jackson RX10D Rhoads Upgrade Electric Guitar"

 

ar mai putea fi si o diferenta de finish: cea la 469 este SBK - adica Satin Black iar cea la 459 doar Black

Link to comment
Share on other sites

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=22 pare a fi lafel ca cele de pe thomann. Are si whammy :)

 

Suna lafel totusi?

 

PS: Observ ca daca dau pe versiunea in germana , e mai scump doar cu 20 de euro sau asa.

Daca chitarile suna lafel, si sunt lafel (intre thomann si guitarshop), sa comand de pe Thomann? Sau de aici din romania de pe guitar shop? Chiar daca mai dau 30 de euro din Germania, macar sa n-am probleme cu ea.

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

Chitara e aceeași, diferã finish-ul.

 

Acum ce preferi?

- sã o poți proba în București sau nu?

- sã poți beneficia de garanție în România sau de garanția Thomann?

- sã dai banii unei companii românești sau unei companii nemțești pentru același produs (la un preț comparabil dacã incluzi și transportul)?

 

Decizia ta.

Link to comment
Share on other sites

e mai scumpa daca o cumperi de la thomann.

La guitar shop costa 2050 lei adica 497 euro.

Guitar shop vad ca are versiunea cu basswood body

La thomann, aceeasi chitara te costa 489 euro + 30 euro transportul = 519 euro.

Iesi in pierdere cu thomann in situatia de fata, in multe privinte.

Link to comment
Share on other sites

Ia de la guitarshop. Ai posibilitatea sa si probezi. Eu chitara de la ei mi-am comandat-o, am iesit si mai ieftin cu 150 de euro decat pe thomann. Bineinteles, dupa vreo luna dupa ce am luat-o s-a scumpit si la noi.

 

Oricum...daca o poti lua de la noi la acelasi pret, sau chiar mai ieftin, de ce sa te complici cu comanda din alte tari?

Link to comment
Share on other sites

PS: Când îi aud pe unii cã spun despre produse identice, care se gãsesc și în magazinele din România, cã "scula e cumpãratã/adusã din USA sau din Germania", mã pufnește râsul.

Scuzați offtopic-ul!

 

Nici eu nu inteleg asta. Produsele de la noi nu tot "din afara" sunt aduse ? :)

Link to comment
Share on other sites

@Nightlight: Daca iti iei de pe Thomann si gasesti ceva in neregula, trebuie sa trimiti chitara inapoi, la GuitarShop o vezi inainte sa o cumperi. Pe de alta parte, parca era o faza pe Thomann ca poti trimite inapoi marfa si daca e perfecta in 30 de zile si primesti banii inapoi (mai putin aia de transport). Anyway, asta trebuie verificata. Eu prefer sa iau in mana o chitara inainte sa o cumpar, nu ca nu as avea incredere in Thomann.

 

@DarkForestOfEvil: Coca-Cola si Montain Dew au chiar alt gust in State decat in Romania, dar intr-adevar e extrem de funny cand vad persoane vanzand chitari "cumparate" din State sau Anglia, dar de fapt sunt oricum fabricate in China :).

Link to comment
Share on other sites

@DarkForestOfEvil: Coca-Cola si Montain Dew au chiar alt gust in State decat in Romania, dar intr-adevar e extrem de funny cand vad persoane vanzand chitari "cumparate" din State sau Anglia, dar de fapt sunt oricum fabricate in China :) .

 

Alea au gust diferit in fiecare tara, in functie de "legile" tarii respective..:) (De ex, in unele tari nu au voie sa puna o cantitate de zahar mai mare de x..de aici diferentele de gust)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.